Läheltä vai kaukaa?

Tytti-chan

Mulla on pienoinen pulma. Tahtoisin kovasti kutsua kaasokseni serkkuni, joka on ollut parhain ystäväni melkein koko elämäni. Mutta, meillä on yli 300 kilometriä välimatkaa toisiimme nyt, koska olen muuttanut.

Itselläni oli samantapaisia ongelmia, kun olin hetken aikaa kaasona. Välimatkan tähden tuntui, ettei mitään saanut aikaiseksi. Tosin kyseisen parin hääsuunnitelmat kaatuivat rahapulaan ja yksityisiin ongelmiin. Kuulemma ovat yrittämässä uudestaan.

Olen jutellut serkkuni kanssa ja minusta tuntuu, että hän ymmärtää minua. Pitäisikö minun siis valita joku lähempää, joka pystyisi hoitamaan asioita paremmin?
Vaikka kieltämättä tahtoisin kovasti valita hänet, sillä hän on tärkein ihminen minulle koko maailmassa. (Kyllä. Jopa sulhastakin tärkeämpi, olemmehan viettäneet elämämme ystävinä.)

Onneksi häät ovat vasta suunnitteluvaiheessa eikä päivää vielä lyöty lukkoon, joten on aikaa miettiä.

2

856

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaaso myös

      Mikset pyydä useampaa kaasoa? Myös serkkusi. Kaasot voisivat jakaa tehtäviä keskenään. Monia asioita voi hoitaa myös "etänä".

      • Tytti-chan

        ...Minä pistän korvan taakse tuon neuvosi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      145
      5362
    2. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      185
      3825
    3. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      48
      3219
    4. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      47
      1959
    5. Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?

      Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik
      Liharuoka
      40
      1299
    6. Loimaan k-citymarketilla puukotus

      Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun
      Loimaa
      41
      1216
    7. Martinan ex-rakas ulkoilutti Espanjassa koiraa.

      No on hyvä asia, että heillä on kuitenkin hyvät välit, vaikka eroneet jo viimme syksynä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      322
      1174
    8. Kunnanjohtaja haista sinä

      Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei
      Heinävesi
      31
      1126
    9. Jos hän pyytäisi luokseen!?

      Uskaltaisitko mennä?
      Ikävä
      83
      1066
    10. Shokkitulos: venäläisten ja iranilaisten älykkyys keskimäärin korkeampi kuin suomalaisten

      Kiina: 106.48 pistettä Iran: 104.80 pistettä Venäjä: 103.68 pistettä Suomi: 99.97 pistettä Ukraina: 95.66 pistettä
      Maailman menoa
      255
      877
    Aihe