Afrikan ankariin oloihin mutta vanhat 80-luvun Toyotat viedään suorastaan käsistä Suomessakin ja katsokaa millä huippuhinnalla!
http://www.kaleva.fi/plus/Toyotasi_voi_körötellä_Afrikassa_741532 0
Miksi Citroen
8
746
Vastaukset
- toimintaa
ei ole mus**n miehen henki minkään arvoinen!!!
- kaipaava #
kaasunestejousitus ei kestäisi Afrikan äärimmäisiä oloja ja sähköviat olisivat varmaankin alinomaisena harmina äärimmäisessä kosteankuumassa ilmassa. Vain aito 80-luvun japsilaatu kestää kovimmatkin vaatimukset. Made in Japan and NipponDenso ... you know.
- C5hdi jonka
konepellin alta löytyy nippon denso ja siemens, aika erikoista tietämättömälle. On huonoja aina vain vilkkuvalot toimii.
- suunniteltu
kehitysmaihin siellä tarvitaan varaosa-autoja. Eikä se ruostu ihan heti kuumassa ilmastossa. Kyllä siellä on 2CV Sitikoita joiden ajo-ominaisuudet ovat vain hieman paremmat kuin uusien Toyotien.
- Toyota...
kestää mutta sitikka ei. Mutta tämänhän tiesivät jo kaikki paitsi sitroenfanit.
- Metsän mies
Toyota... kirjoitti:
kestää mutta sitikka ei. Mutta tämänhän tiesivät jo kaikki paitsi sitroenfanit.
Olen ammatiltana metsäinsinööri ja olen ammattini vuoksi tutustunut Afrikan metsänhoitoon kuten siellä käytettyihin "työkaluihinkin".
Vanha Toyota on suosittu siellä siksi, että se on varsin yksinkertainen auto korjata ja paikallisille järjestetään kursseja Toyotan huoltamisesta/korjaamisesta ja varaosia sekä työkaluja on ennestään.
Citroen on siellä se hienompi auto. - suhteellinen käsite
Toyota... kirjoitti:
kestää mutta sitikka ei. Mutta tämänhän tiesivät jo kaikki paitsi sitroenfanit.
tojolla ajetaan keskimäärin 60tkm ja Citroenilla 150tkm-500tkm... mutta tämä teidetään jo, oikeassa olet.
Saattapi olla jopa niinkin että kun PSA:n toisella merkillä eli Peugeotilla on iät ja ajat ollut siellä hyvä asema, ei toista sinne edes yritetä rahdata. Noita 404, 504 Pösöjähän sihnne rahdattiin Euroopasta niin pitkään kun niitä riittä, sitten kun loppuivat alettiin laivata muitakin. Tuota 504:äähän tehtiin Keniassa ja Nigeriassa vuoteen 2005 asti, kun kysyntää noille malleilla on riittänyt. Tosin, tekeehän Saipa Corp. Iranissa mm. Xantiaa yhä, mene ja tiedä markkinoivatko noita myös Afrikan puolelle ...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 58869
- 119684
J-mies, miten voit olla niin varma siitä
että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp79660Jani Wickholm on kuollut
Tämä oli Janilta hieno laulu. https://youtu.be/72wWxqWon7k?is=5HKdV-H8yY466YXm31584- 35532
- 85505
Alan pikkuhiljaa olemaan sinut
sen asian kanssa, että en tule enää löytämään ketään. Mikä tilanne sinulla on ja miten olet koittanut ratkaista tilante103505- 41481
- 37455
- 70436