Elikkäs, eilen illalla katsoin pikkareihin ja siellä oli kaks rusehtavaa länttiä, ajattelin voi ****, en raskautunut tässäkään kierrossa. :/ Vuorasin housut siteillä, sillä kärsin todella runsaasta vuodosta, heti menkkojen alettua on niin mömmössä joka paikka kun voi olla, käytän päivisinkin 2 yösidettä yhtä aikaa ja vaihdan parin tunnin välein kun tulee muuten läpi, kärsin myös kovista kuukautiskivuista, en pysty edes istumaan tai nousemaan ylös, näin on ollut joka kuukautiskierrossa siitä asti kun ne alkoivat, eli jotain 6 vuotta..
Ja nyt, tänä aamuna siteet oli PUHTAITA, ei yhtään länttiä, ei mitään kipuja.. Tein raskaustestin joka oli nega, ajattelin että se oli jotain alkuvuotoa, nyt päivällä on ollut ihan vähän nippailuja vasemmalla alavatsassa ja tavallista menkkaällötystä lievempää kun yleensä, muuten ei mitään kipuja.
Muutama rusehtava tippa on päivän aikana siteeseen kertynyt, onko normaalia että näin tapahtuu ensimmäisen kerran elämässä vaikka menkkojen alusta on jo vuosia? Miten toimisin?
Kiitos kaikista asiallisista vastauksista! =)
Ja nyt, tänä aamuna siteet oli PUHTAITA, ei yhtään länttiä, ei mitään kipuja.. Tein raskaustestin joka oli nega, ajattelin että se oli jotain alkuvuotoa, nyt päivällä on ollut ihan vähän nippailuja vasemmalla alavatsassa ja tavallista menkkaällötystä lievempää kun yleensä, muuten ei mitään kipuja.
Muutama rusehtava tippa on päivän aikana siteeseen kertynyt, onko normaalia että näin tapahtuu ensimmäisen kerran elämässä vaikka menkkojen alusta on jo vuosia? Miten toimisin?
Kiitos kaikista asiallisista vastauksista! =)
Vastaukset 8
Vanhimmat
15v. säännölliset menkat ja aina saman kaavan mukaan tulleet. 4kk takana piinailua ja yritystä ja tokassa kierrossa alkoi vaikuttaa stressi heti kuukautisiin ja yhdet alkoi just tuollee oudosti tiputtelulla mitä ei ennen ollut ja toiset oli ihan epänormaalin lyhyet ja sit tais muuten olla vielä yksi tosi lyhyt kierto. Eli voi myös vaikuttaa "yritys".
Vuosi takana yritystä, eikä nyt silleen olla hirveesti "yritetty", se on että joka toinen päivä puputellaan, ovulaatioita en testaile enkä raskaustestejä tee joka kuukausi, nyt tein ensimmäisen puoleen vuoteen, en usko sen olevan syy kun en ole edes ajatellut koko asiaa kun on ollut niin paljon muutakin..?
eli la pitäs menkkojen tosin vasta alkaa ja yleensä tulevat ajallaan ja alkavat runsaina. Eilen tuli rusehtavaa vuotoa hieman, (pari tippaa) mutta ei muuta, ja nyt tänään sama homma. yöllä ei ollut tulut siteeseen mitään.
Vatsa on niin turvoksissa kun olla ja voi. Ihan kivikova ja kauheat ilmavaivatkin on... :/ kylmää koko ajan ja vatsassa juilii, mut ei oikeastan kovin menkkamaisesti. Vaan viiltää enemminkin. Alaselkää särkee...
Testi aamulla näytti negaa. Ärsyttää kun on niin tiedoton... pakko vain ootella... :/
Tosi ärsyttävää ku tulee tämmösiä, ois parempi että tulis vasta sitte ku ON raskaana eikä mitään pelleilyä..:@ :D
Äsken kun kävin vessassa, pyyhkiessäni paperiin tuli ihan tummanruskeita isoja klönttejä?!;o
Maanantaina huomasin pientä merkkiä paperissa ja varauduin hlvtllsn kipuihin pilleripurkkini kanssa. Vaan eipä tullut enempää. Sama homma ti, ja ke vessakäynnillä huomasin että ''niin kuin olis jo ohi'' -vuoto. To ajattelin pyyhkiessäni, että alkoi nyt aivan varmana, mutta ei vaan sittenkään alkanut. Kaks negaa testiä olen tehnyt. Ja niinkuin joku mainitsi VATSA ON KUIN PINKEÄ PALLO! Onko meillä joku putkistojen tulehdustukkeuma :) Pitää varmaan mennä avamaan jalkansa seuraavaksi lääkärille miehen sijaan.
Mulla on nytte viides vuotopäivä ja vuoto on edelleen tummanruskeaa, yhtään punaista verta ei ole tullut, kivut ovat pahentuneet päivä päivältä. Kolmena viimeisenä yönä olen herännyt järkyttävään vatsakipuun. Tuntuu kuin joku työntäisi puukon vasemmalle alavatsaan ja vetäisi sen hitaasti oikealle. Kipu on lamaannuttavaa eikä sen aikana voi tehdä muuta kuin itkeä ja huutaa kippurassa. Sitten se loppuu ja parin tunnin päästä alkaa uudelleen. Nyt tätä on alkanut olemaan päivisinkin. Mikä voisi olla?:o
Tosin vain yöllistä kipuilua. Mielenkiintoista...