Ei ollut vaihtoehtoa kirjoittaa limingan sivustolle.. Tietääkö kukaan minkäslaista porukkaa limingan tupoksessa asustaa??? Ollaa täs mietitty sinne muuttoa ja mietin et asuuko sielä muita ku lestadiolaisia?
LIMINKA TUPOS
11
2360
Vastaukset
- tavallisia ihmisiä
eiköhän siellä asu ihan tavallisia ihmisiä, niinku muuallaki. Mitä vikaa lestadiolaisissa on? Mitä parhaimpia naapureita. Eivät biletä ja metelöi/ aiheuta muutakaa häiriötä.
- minni-liinu
Juu, ihan normaaleja ihmisiä täällä asustaa. On erilaisia ihmisiä, niitä uskovia ja meitä ei-uskovia. Paljon lapsiperheitä, lapsilla ainakin kavereita paljon, mitä nyt koulu liitoksissaan natisee, mutta siihenkin tulossa nyt parannusta.
Pieni kylä, kyllä täällä äkkiä naapurit tuntee ja heidän asiansa, ja sama pätee toisinkin päin, että yksityisyyttä ei sillai ole kuin kaupungissa. Pieni kyläkauppa tuossa, josta saa maidot ja leivät, kovin suppeat valikoimat näin muuten.
En sanoisi, että hiljaista on, kyllä tuolla lapset ainakin mekastaa yömyöhään ja teinit pärrää. Mutta elämäähän se vain on. Ehkei tää nyt paras paikka asua ole, mutta menettelee. Silloin aikanaan sai niin halvalla tontin, että houkutti. Nykyhinnoilla en tänne tulis, muualta saa samalla hintaa ja vähän enemmän sitten siihen rahaan nähden elämänlaatua. Mutta kuka mitäkin arvostaa. Onneksi Ouluun sentään pääsee äkkiä ;)
- Komposti
Kunnon paskaa *
Tv:Komposti - taas kosahti:)
hhahhaaa haaaa
Oliko Reksa asialla?:) - Anonyymi
Käypä katsomassa niin yllätyt.
- Anonyymi
Kyllä ei ole ihmisten pakka elää, eli varmaan yllättyy.
- Anonyymi
En suosittele Tuposta. Vaikka lestat voivat naapreina ja ulospäin mukavia ollakkin on arvot kuitenkin sitä luokkaa etten koskaan omia lapsiani näin lestadiolaisvaltaiseen kouluun haluaisi. Homofobia ja rasismi näkyvät ja kuuluvat kouluarjessa hyvin voimakkaana. Toki täällä ei pahemmin ryypätä ja rellestetä, mutta niihinkin porukoihin pääsee. Tupoksen nuoret ryyppäävät, uskovat tai ovat kiusattuja.
- Anonyymi
Kyllähän Tupos on paskapeltoon väkisin väsätty siioninlaakso. En suosittele. Ainoa Ok paikka Oulun alueella on Oulun keskustan läheisyys.
- Anonyymi
No ainakin autolla ajotaidoiltaan täysin mehtäläisiä. Aina saa pelätä jäävänsä alle kun on niin kiire kolmion takaa ajaa päälle. Maalaisjuntteja siis ainakin tässä mielessä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3955863Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit251809Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http471232- 1211043
Moraaliköyhä S-ryhmä
S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko98946Asentajako putosi radiomastosta
https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss47943- 56924
Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?133919- 46907
- 78861