ihan vain vähentääkseni turhia kyselyjä tänne kun kuvasuhde on väärä.
Toppyn kaukosäätimen "0"-näppäin (=nollanäppäin)
toimii kuvasuhteen muuttajana, eli kun sitä painelee kuvasuhde vaihtelee.
Sitä useinkin painaa vahingossa itse tai lapset ja sitten ihmetellään surureunoja tai kun tekstit ei mahdu ruudulle.
Toppyn kaukosäätimen "0"-näppäin (=nollanäppäin)
toimii kuvasuhteen muuttajana, eli kun sitä painelee kuvasuhde vaihtelee.
Sitä useinkin painaa vahingossa itse tai lapset ja sitten ihmetellään surureunoja tai kun tekstit ei mahdu ruudulle.
Vastaukset 8
Vanhimmat
kiitos kiitos,.,.tuli tarpeeseen.
Ja parannusehdotus:
Otsikko näin
"Topfieldissa kuvasuhteen valinta 0-napilla"
niin silloin lukijan ei edes tarvitse avata viestiä, jos asia on jo tiedossa.
Kokeilenkin sitä nyt heti. :)
on tehty. Eihän topfieldii kukaan osaa käyttää ilman ohjekirjaa. Kyl nyt luulis olevan omat 4:3 ja 16:9 nappulat.
On kyllä melkoinen bugi laittaa 0-näppäimeen tuo kuvasuhteen valinta, itsellä vastaavassa lukee p.size ja 0 on 0, eikä siitä mikään muutu.
Näin näköjään on.
miksi Topfieldin omat komentonäytöt eivät meinaa mahtua ruutuun? Mulla ainakin alaruudussa olevat tallennuskomennot jäävät osittain näkyvistä. 0-nappulan painelu ei tähän vaikuta ja tv:ssä on oikea kuvasuhde.
Vanhassa Panasonicin 4:3-putkitelkkarissa RGB-kuva oli liikaa vasemmalla. Komposiittikuva (CVBS) oli kohdallaan.
Olisiko jostain tällaisesta kyse? Ikivanhassa Nokia 9828T -boksissa ongelma oli huomioitu, siinä pystyi kuvaruutunäyttöjen paikkaa säätämään sivusuunnassa, jos videolähdön tyypiksi oli valittu RGB.
Samsung digi-tv. Ongelma on ilmaantunut vasta tämän kanavasiirtelyn jäljiltä, eli jotenkin se siihen liittyy.