Valmennusjohdon erottava!

Takanoja-Taavi

Missä ovat Suomen naishyppääjät MM-kisoissa? Vain yksi paikalla, eikä mitalitoiveita ole.

Puhumme siis mäkihyppymaa Suomen maajoukkueesta.

Melko pienellä vaivalla saisimme mitalin tai kaksikin näistä kisoista, jos vaikka 5 vuotta sitten tiimiin olisi haettu parikymmentä sopivaa kokelasta, joista olisi koulittu muutama maailmantähti tässä lajissa, jossa huipulle pääsee vielä helpohkosti.

Suomi on täynnä urheilullisia ja rohkeita tyttöjä ja naisia. On se kumma, jos heitä ei löydy hurjapäiden lajiin, joka saa medianäkyvyyttä.

Vai onko miespitoinen valmennusjohto pelännyt rajuja mimmejä, joita ei ole saatu suitsittua mäkisuksien päälle prätkämaailman, skeittailun, kiipeilyn tai vaikka laskuvarjohyppyurheilun parista?

3

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • öööööömm

      eika parjaa misaan

    • kouluttanut

      tuommosta porukkaa?

    • näin suomessa!

      Tyttöjä/ naisia oli ja monta,mutta hiihtoliitto ei heitä hyväksynyt silloin joukkoonsa. Hyvin toimittu!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      80
      4336
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      198
      3574
    3. 202
      2951
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      69
      2790
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      52
      2691
    6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      78
      1240
    7. 59
      1217
    8. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      238
      1042
    9. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      120
      953
    10. Missä kuussa

      Rakkaasi on syntynyt?
      Ikävä
      58
      949
    Aihe