Mitä saisi luvallisesti suihkuttaa (muu kuin hiuslakka) päällehyökkääjän naamaan? Pippurisuihkeeseen ilmeisesti pitää olla lupa, mutta mitenkähän tämä:
http://www.farbgel.com/index.html
On luvallinen Englannissa.
pippurisuihke
9
2960
Vastaukset
- kyllä
täällä ei saa puolustaa itseään. Parempi olla suihkuttamatta edes hiuslakkaa hyökkääjän päälle, ettet joudu korvaamaan hyökkääjän vaatteita ja maksamaan korvauksia kivusta ja särystä -suihkuttaminenhan on täysin ennalta-arvaamatonta toimintaa.
- ommi
kyllä saa puolustaa, oman tai toisen henki, terveys vapaus tai...
Aloitetun tai uhkaavan oikeudettoman hyökkäyksen torjumiseksi on tarpeellinen puolustusteko...
Suomen rikoslaki 4:4
- tyyppisiä
myydään ihan Suomessakin. Laillisia ostaa ja pitää hallussa lupavapaasti.
Kysele turvallisuusalan liikkeistä tai googleta vaikka turvasuihke. - Turpamies
Itselläni on haisunäätä käsilaukussa ja suihkutan sillä hyökkääjää. Jos ei haisunäädän hankinta onnistu niin sitten tilalle käsisuihku ja suihkuttaa sillä kunnolla joka paikan että tulee putiputipuhdasta. Suihsuih sanoo suihkari.
- osta sieltä
Tarjoustalossa ainakin myydään luvallista turvasuihketta kyseinen aina jättää punaisen jäljen kohde henkilöön tuote maksaa alle 20 euroa
tuotetta ei myydä alle 18-vuotta oleville - aiheuttaaksesi toiselle vah...
Samapa se, suihkutteleeko Fairyä, vettä, tai mitä tahansa. Mikäli on toimittu vahingontekotarkoituksessa sekä vammoja vastapuolelle aiheutettu, kyse on pahoinpitelystä.
- Luckygal
Netissä mainostetaan ZUM-turvasuihketta. Sen sanotaan olevan "lamaannuttava, sokaiseva ja värjäävä". Lisäksi sanotaan, ettei siihen tarvita erillistä lupaa.
Kuitenkin järjestyslaki kieltää lamaannuttavien tai toisen vahingoittamiseen soveltuvien aineiden hallussapidon julkisella paikalla.
Näin ollen suihkeen saisi ihan laillisesti hankkia, mutta ei kantaa kaupungilla mukana.
Sähkölamauttimeenkaan ei tarvita lupaa, mutta sitäkään ei saa julkisella paikalla pitää hallussa.- KUNNOLLA
sähkölamauttimet ja noi turvasumuttimet menee ampuma-ase lain mukaan ja ne on käyttötarkotuksiltaan nimenomaan suunniteltu vahinkoa tekeviksi joten niitten käyttö on rangaistava teko. mutta jos kyseiset artikkelit on lupavapaasti hankittavissa saa niitä käyttää hätävarjelutarkoituksiin. tosin kannattaa ottaa ensiavusta ja rangaistuksista ja itse asiassa kaikesta HYVIN tarkkaan selvää ennen ku lähtee vaan tostanoin ostelemaan tarjoustalosta turvasuihkeita.
- on..
Saippuakuplarengas aina mukana ja puhallan hyökkääjän päälle kuplia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko1562574Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy232250Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä1972147Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-82551628Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1411344Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861204Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.
Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.1021158Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har17982Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään45950- 84947