Olenko ymmärtänyt oikein, että vain nainen saa (toisen) sormuksen naimisiin mennessä? Miehelle jää kihlasormus ainoaksi? Entä kaiverrukset, miehellähän on sitten vain kihlauspäiväys tms.?
sormukset, kaiverrukset
3
1565
Vastaukset
- *.*
Yleensä vain nainen ottaa kihlasormuksen rinnalle vihkisormuksen. Mikään ei tietysti estä miestä ostamasta uutta sormusta vihkisormukseksi, mutta yleensä on näin. Ja siihen miehen kihlasormukseenhan voi kaiverruttaa hääpäivän kihlauspäiväyksen perään.
- Mailis
Ja häissä kumpikin riisuvat kihlasormuksensa ja nainen saa uuden mies vanhan takaisin kirkossa?
- joooopajoo
Mailis kirjoitti:
Ja häissä kumpikin riisuvat kihlasormuksensa ja nainen saa uuden mies vanhan takaisin kirkossa?
Olet varmaan fiksuna ihmisenä itsekin jo tietoinen siitä, ettei ole olemassa SÄÄNTÖJÄ, miten mikäkin asia tulee hoitaa. Voit täältä toki kysellä vinkkejä ja kokemuksia, mutta on hieman hullua kysellä "miten tämä asia menee", koska esim. sormuksista ei ole todella olemassa mitään painettua sääntökirjaa..
Sormuksia ei olla pakko olla ollenkaan, kummallakaan, ei kumpaakaan sormusta. Tai voi olla vain naisella, tai vain miehellä, tai molemmilla kaksi. Tunnen mm. seuraavanlaisia tapauksia: 1) naisella ja miehellä vain vihkisormukset, ei kihloja; 2) naisella kihla, miehellä ei; 3) sekä naisella että miehellä kaksi sormusta, sekä kihlat, että vihkisormukset.
Älä hyvä ihminen nyt rupeas tuollaisista stressaamaan! Miksi naisen pitäisi mennä vihkikirkkoon ilman kihlasormusta? Sen kun mies pujottaa (mahd.) kihlasormuksen päälle vihkivormuksen (niinhän niitä yleensä käytetään normaalioloissankin). Miehelle ei ole pakko pujottaa mitään sormusta sormusvalaa annettaessa! "Blabla merkiksi annan sinulle tämän sormuksen" ja "Blabla merkiksi otan sinulta tämän sormuksen". Ihan menette omien mieltymystenne mukaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe
Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido1463806Ikävä sua j-mies!
Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦433584Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa
Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.743578Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin
Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t1613050En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym
Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v152583- 372404
Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota
"Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain2402263- 1292067
- 382017
- 372001