Katsokaas tämän viikon MOT
YLE TV1 maanantaisin klo 20.00:
MOT: Työttömien kierrätystä
http://ohjelmat.yle.fi/mot/taman_viikon_mot
Uusinnat:
TV1 tiistaisin 10.25
TV1 perjantaisin klo 16.00
TV Finland tiistaisin 10.30
Ei Suomesta työttömät pääse loppumaan niin kauan kuin työnantajille tarjotaan ilmaista työvoimaa! Tehdystä työstä pitää maksaa sen tekijälle palkkaa!
YLE TV1 maanantaisin klo 20.00:
MOT: Työttömien kierrätystä
http://ohjelmat.yle.fi/mot/taman_viikon_mot
Uusinnat:
TV1 tiistaisin 10.25
TV1 perjantaisin klo 16.00
TV Finland tiistaisin 10.30
Ei Suomesta työttömät pääse loppumaan niin kauan kuin työnantajille tarjotaan ilmaista työvoimaa! Tehdystä työstä pitää maksaa sen tekijälle palkkaa!
Vastaukset 9
Vanhimmat
kun nykyään pitää ja pitää. Kun homma nyt vaan menee niin, että kohelletaan miten sattuu eli markkinat määrää. Jos sun mielestä työnantajalla on helppoo niin ryhdy yrittäjäksi. Kaikki työttömät kun ryhtyy yrittäjiksi niin loppuu työvoima ja taas aletaan maksaa työstä. Siitä sen sijaan voi valittaa, että yrityksen perustamisen yhteydessä kaikki tuet häviää kuin pieru Saharaan ja tulee vielä ennakkoverot sun muut päälle. Eli normaalien liiketaloudellisten riskien lisäksi riskeeraa myös tukensa ja mahdollisesti joutuu maksamaan arvioveroa negatiivisesta tulosta.
Eikö tässä olisi paikka antaa työnantajalle karenssia? Ei uutta ilmaista harjoittelijaa puoleen vuoteen, jos ei ole edellistä harjoittelijaa harjoittelun jälkeen palkannut.
On se yrittäjän mieli kummallinen. Yhteiskunnan pitäisi auttaa ja tukea, kun menee huonosti. Jos jotain sattuu jäämään: Se on mun! Minä olen tämän ansainnut!
Tappion hetkellä ollaan ruikuttamassa, mutta menestystä ei olla valmiita jakamaan.
Yrittäjä voi vain voittaa!
kyllä oli hyvä ohjelma.Siitä vaan sitten puuttuu se miten tämä vaikuttaa itsetuntoon.Itse olin työtuella töissä ja kun tuki alkoi loppua,,,olin täysin mitätön.
Kieroa pelia.
Kehottivat "koulutukseen", jonka sisältö ei oikein auennut, mutta kotisiivouksia oltaisiin tehty, ja sitten "teoriaa" olisi järjestetty niin kuin tarpeen mukaan työn ohessa. Ja mihinkään ei varsinaisesti olisi valmistunut. Sen sijaan pari puuttuvaa kurssia oikeasta oikeasti työllistävästä ammatista eivät voineet järjestää resurssien puutteessa. Tuo Teorian sisältö olsi ollut jotain "Kuinka autana vammaista liikkumisessa"-juttuja, vaikka minulla oli jo koulutus alalta, joka oli paljon kattavampi, kuin tuo olisi ollut. Minulle laitettiin kuulemma se kirje, kun ei omatoimisia hakijoita ollut löytynyt. Kaiken lisäksi minun olisi pitänyt hylätä nuo 20 tuntia viikossa oikeita töitä, jotta olisin saanut vähemmän rahaa kuin työssä. Ai niin "opintojen" kestokaan ei selvinnyt, mutta noin puolitoista vuotta kuulemma.
No, onneksi löysin sitten kokopäivätyön, en tiedä, miten olisi käynyt. Mutta en ihmettele, vaikka olisivat tosiaan pakottaneet irtisanoutumaan, jotta voisin olla kokonaan työtön, jotta voisin osallistua tuohon ah niin ihanaan koulutukseen, jossa käytännössä olisi siivoiltu ilmaiseksi ihmisten koteja, ja yksityinen yritys olisi vienyt voiton, ja saanut vielä lisää siitä, että kouluttaa meidät.
Liekö ollut vaikka tuo Varppaaja. Niinhän se ukko toimitusjohtaja(?) siinä ylimielisesti tuumasikin, että "ja työttömäthän eivät meiltä lopu". No eivät varmaan, ja ainahan heitä voi tehdä lisää vaikka väkisin, jos loppuisivatkin. Ettei vaan tartteisi firman itse maksaa yhtään kuluja työntekijöistä, kun palkkatuki kattaa kaiken, ja kotikunta maksaa loput.
Raumalla koittivat viime syksynä pakottaa yhdistelmä ajoneuvon kuljettajan kurssille.
Sinänsä hupaisaa että e kortti ja adr lupa on ollut ajettuna jo 2000.
Ja virkailijana hieman häiriintynyt vanha akka.
Ehkä normaalityösuhteessa ei kuulu kahvitauko, olikohan näin?
Näin lyhyttä työpäivää en ole tehnyt koskaan.Kuinka vaan, mutta kun jouduin palkkatukityöhön, oli se työn määrä aivan naurettava.
Meitä oli kolme ja päät yhteen kolisi.
Ensimmäisinä viikkoina minua katsottiin kiinaksi kun pidin kahvi/ruokataukoa, tottamaar kun sitä työtä ei oikeasti ollut, halusin näin jaksottaa päivää.Että saisi sen työpäivän kulumaan.
Onko siinä mitään järkeä kuinka monta palkkatukilaista saa yrittäjä ottaa.
Ahdisti mennä jo sinne, aikuinen ihminen joka on tottunut työtä tekemään ja saa tälläisen paikan jossa on lähinnä vain rahaa tuottava henkilö, pääasia että saapuu työpaikalle.
Turhauttavaa.
Olla tekevinään, saa huonoa kohtelua.
Olen varma siitä valituksi siihen vaikutti se että minun työhistoriassa ei ole lainkaan mitään nopeaa poistumista, olen aina sitkeästi ollut orjaduunit loppuun.
Sitähän ne palkkatukidiktaattorit katsoo.
Kuinka kauan mielenterveys kestää.
Se jää nähtäväksi.
OLisi edes miellyttävä työyhteisö, mutta ei.
Ymmärrä nyt ystävä hyvä, että kun teet ilmaiseksi töitä ja olen yleisen halveksunna ja arvostelun koteena, sinun pitää tästä motivoitua!