seksi synnytyksen jälkeen

eli muuttuiko naisenne alapää synnytyksen jälkeen väljemmäksi vai onko seksi suunnilleen samanlaista kuin ennenkin ?
Pelottaa että miten käy kun on tulossa iso vauva
152741
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Tulossa on iso vauva, ilmeisesti pariskunnan ensimmäinen ja isukki on huolissaan että vaimon alapää löystyy. On siinä poitsulla asiat tärkeysjärjestyksessä...

Äänestä

Tosimies ei nurise, vaan hankaa laitaa vasten.

Äänestä

Mitä sä oikein kuvittelet?Myös tissit läsähtävät imetyksen jäljiltä.ikääkin ihmisille tulee yleensä lisää...

Äänestä

jälkeen emätin on väljempi, väittivät asiantuntijat mulle kun sektio tehtiin kapeen lantion takia. Eli jokatapauksessa niin käy hormoneista johtuen.

Jotkut väittää et seksi on vielä kivempaa kun on synnyttäny alateitse. Tiedä sitten. En osaa sanoa kun en ole alatiesynnytystä kokenu.

Äänestä
  • jälkeen tapahtunut mitään väljentymistä. Päin vastoin :D

    Äänestä

  • sektion kirjoitti:

    jälkeen tapahtunut mitään väljentymistä. Päin vastoin :D

    juu ei mitään tuollaista ole havaittu nyt vuosi- puoltoista sektion jälkeen. Samat on systeemit.

    Täytyy muistaa, et nainen sektionkin jälkeen toki palautuu sen vuoden ylipäätään raskaushormoneista.

    Äänestä

en huomaa eroa. En nyt toisen syntymän jälkeen enkä ensimmäisestäkään. Ekan lapsen jälkeen ajattelin, että samalta tuntuu, ku ennenkin tai jopa pikkuriikkisen paremmalta. Vaimo kyllä jumppaili lihaksia jo raskausaikana molempia odotellessa ja sitte jälkeen tietysti, en tiedä oliko sillä jotain merkitystä.

Äänestä

meikäläisen entisellä akalla oli "alapää", kuin suoliämpäri. kuin sämpylää olisi heilutellut porttikongissa.
toisaalta kun avioliittohelvetin puolivälissä jo "avioseksi" vaihtui rouvan lausahdukseen:"Ei mun ny tee yhtään mieli mutta kyllä mie voin olla"...
niinpä niin..."Suuri suomalainen käsityökerho"...

Äänestä

Ei muuttunut alapää ainakaan väljemmäksi ja seksi on vähintäänkin entistä, ennemminkin parempaa. Isoja vauvoja on meilläkin jo kolme kappaletta. Neljäs oli ihan normikokoinen.

Äänestä

Mietipäs mitä alapäälle tapahtuu, kun makkaran sijaan sen läpi vetäistäänkin meloni! Paikat venyy ja repää.

Ei synnyttäneen naisen kanssa seksin takia olla, vaan lasten.

Äänestä
  • jos kerran venytät kumilenkkiä makkaran sijasta melonin yli. Se palautuu ennalleen sen jälkeen. Ja vielä toisen ja kolmannen ja neljännenkin melonin jälkeen. Sitten jos se on melonin ympärillä vuoden, saattaa alkaa pysyvästi olla venynyt, mutta yleensä kai synnytykset vähän nopeammin sujuvat.

    Voihan se olla yksilökohtaista jossain määrin, mutta niin kuin maha palautuu, niin palautuu alapääkin.

    Äänestä

  • mitä tapahtuu, kirjoitti:

    jos kerran venytät kumilenkkiä makkaran sijasta melonin yli. Se palautuu ennalleen sen jälkeen. Ja vielä toisen ja kolmannen ja neljännenkin melonin jälkeen. Sitten jos se on melonin ympärillä vuoden, saattaa alkaa pysyvästi olla venynyt, mutta yleensä kai synnytykset vähän nopeammin sujuvat.

    Voihan se olla yksilökohtaista jossain määrin, mutta niin kuin maha palautuu, niin palautuu alapääkin.

    Synnyttäneen naisen kanssa kaluni livahti sisään kuin itsekseen, kun nainen oli päälläni oikeassa kohdassa. Kondomin kanssa ei tuntunut juuri mitään.

    Nykyisen naiseni kanssa (ei synnyttänyt) vehje pitää käsin asettaa huulille ja hiljalleen ujuttaa yhä syvemmälle.

    Äänestä

Mulla lapsi oli 3,7 kg. Vaikka ultrat näyttävät isoa vauvaa, ei se välttämäti sitä ole. Ja tarpeeks iso kun on, niin sitähän ei alateitse välttämäti synnytetä. Mulla paikat ei revenneet, mutta alussa oli lihakset aivat löysät (siis kusin alleni kun ei lihakset pitäneet) nyt synnytyksestä 4 kk, eikä eroa enää pahemmin entiseen, eli hyvin palautuu.

Enemmän olisin huolissani siitä, jaksaako vaimosi/tyttöystäväsi harrastaa seksiä. Siinä sinä voit vaikuttaa antamalla tarpeeksi myös omaa aikaa hoitamalla itsekkin välillä vauvaa. Meillä on vähän heikoille seksi jäänyt, kun on niin loppu tuon lapsen hoidon kanssa.

Toinen asia on, että kuivuus vaivaa, joten ota suosiolla jotain liukuvoidetta, äläkä "väkisin" yritä, sattuu naiseen aika hemmetisti ja jättää traumat.

No onnea koetukseen!!!

Äänestä

Ai että ihan pelottaa?! Seksikö maailmassa on tärkeintä? Naisesi synnyttää sinulle lapsen ja sinua pelottaa naisen väljyys synnytyksen jälkeen. Oletko ihan normaali?

Äänestä

Ohessa faktoja tulevasta:

-Naisesi alapäälle ei tapahdu periatteessa mitään.
-Vika ei ole ala- vaan yläpäässä.
-Seksi ei ole samanlaista kuin ennen, koska sitä ei enää ole.
-Yläpään vika on sinussa eikä naisessasi.
-Jos et saa seksiä riittävästi olet säälittävä luuseri ja pikkupoika jolle olisi oikein tulla jätetyksi.
-Jos et anna seksiä riittävästi olet säälittävä luuseri ja pikkupoika jolle olisi oikein tulla jätetyksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tuleva iskä kirjoitti:

eli muuttuiko naisenne alapää synnytyksen jälkeen väljemmäksi vai onko seksi suunnilleen samanlaista kuin ennenkin ?
Pelottaa että miten käy kun on tulossa iso vauva

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu