ph:7
no2:0
no3:12,5
kh:3-4
gh:5
?? parannetavaa?
no2:0
no3:12,5
kh:3-4
gh:5
?? parannetavaa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Myös hieman hoitorutiineista pitäisi tietää... eihän nuo pahalta näytä nyt mutta mitä kaloja sulla on minkä kokoisessa akvassa jota hoidat miten?
Mulla on ollu perusakvaario n.25 vuotta, en ole koskaan mittaillut vesiarvoja, lämpötilaa seurailen välillä. Uuteen veteen lisään parannetta.
Altaassa on ollut monneja, monnisia, tetroja, parpeja, miljoonakaloja, taistelukaloja, kultasuuhautojia ymym Kalat ovat mielestäni eläneet normaalin iän, vakavia tauteja ei ole ollut. Liika siivous ja arvojen korjailu voi useasti pahentaa tilannetta ja niihin tulisikin puuttua vain jos jotain ongelmaa ilmenee. Eriasia tietysti on jos haluat pitää jotain erityisvaatimuksia tarvitsevia kaloja.
kaksi aivan eri asiaa, uuden akvaarion nitraatit saattaa heitellä alussa huomattavastikin ennen kuin typenkierto alkaa toimia täydellisesti, mitä pienempi akvaario, sitä hankalampaa kaikki on tämän kannalta.
En itsekään tarkkaile pitoisuuksia kuin tarvittaessa, sillä omat akvaarioni ovat liki omavaraisia, nitraatti ei pääse nousemaan korkeaksi sillä typenkierto on täydellinen, käytännössä, akvaarioiden vettä ei tarvitsisi vaihtaa koskaan, suodattimet pestä tarvittaessa, kalat ruokkia, siinä kaikki mutta haluan silti antaa kaloille myös luonnollisen kierto kulun, sadekaudet, kuivan ajan jne. ne ovat sitä veden vaihtoa, uimista hieman matalammassa vedessä hetken aikaa... kalat tykkää, ;)
Samaa mieltä tuosta liiasta touhottamisesta ja siivous intoilusta, kun täällä jostain asiasta kysytään, on tärkeätä tietää juuri tuon akvaarion hoitorutiinit etc. ei ilman niitä osaa oikein sanoa kuin ehkä juuta ja jaata... oikea tieto tulee riittävistä akvaristin ilmoittamista hoitomenetelmistä jotka pitäisi aina kertoa ilman että niitä joutuu joka kerta kyselemään ja intämään vaikka se kuinka ikävältä tuntuisikin, jos jokin on pielessä se korjataan sillä selvä, ei siitä kannata sen kummempaa numeroa tehdä, kalojen parhaaksi täällä kuitenkin sättäillään ja sätitään :)
Kiitti mielipiteestäsi!