Onko ihmisilla kokemuksia mitenkä nämä DNA:n, Tele-Finlandin, Saunalahden jne mokkulat ym. pelittävät Kokkolassa, etenkin Halkokarilla?
Langaton laajakaista
???
6871
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
kannattaa testata ennenkuin hankkii. Alueittain erot suuria!
toimii kälviällä vai toimiiko lainkaan ?
Elisan mokkulat toimivat keskustassa kehnosti, ruuhka-aikaan eli puolesta päivästä tuonne puoleen yöhön käyttö on rajoitettu, rajoitukset tehdään luodun käyttäprofiilin mukaan. Tarkemmat tiedot saat elisan teknisestä tuesta. Sääntö näyttäisi olevan että asia- ja ajankohtaislinkit pääsevät kohtuullisesti läpi ja porno, chat ja isoimpien tiedostojen lataukset katkaistaan melko nopeasti.
Tämä voi johtua siitä että marraskuussa hankkijanmäen linkki, siinä vanhainkodin katolla rikkoutui ja joutuivat kytkemään pois käytöstä, eikä sen korjauksesta ole vieläkään tietoa, tarkistin sen viikko sitten.
Laittakaa Soneran yhteys. Perus 512kbps pelittää loistavasti kellonajoista riippumatta. Mulle tuli vodafonen tikku mutta yhteys elisalla ei toiminut kunnolla. Aina katkoksia eikä luvanneet hyvittää niitä elisalta.Purin sopparin mutta tikun jouduin pitään. Yks kaveri softas tikusta elisan paska-ajurit vegeen ja hommasin soneran kun dna:sta kuullut myös huonoa palautetta. Eikä se haittaa näin jälkeenpäin ajatellen ollenkaan. Ennemin maksan nopeammasta katkeilemattomasta yhteydestä hieman enemän kuin kikkailen turhien lupausten antajien kanssa. Keskustassa sijaitsevasta soneraliikkeestä myyjän kanssa katsottiin kaikki vaihtoehdot läpi kun oli kuulema kaikkia vaihtoehtoja saatavillakin. Kannatti luottaa myyjään tälläkertaa. Voin suositella mutta tarkistakaa kuuluvuusalueenne ennen sopparin allekirjoitusta.
Hommatkaa elisan mokkula niin toimii sekä keskustassa ja jopa rytimäen alueella, ovat ilmeisesti laajentaneet kuuluvuutta.
Omist 2meg liittymän ja on toiminut täydellä nopeudella jo useamman kuukauden ajan eikä ole pätkinyt.
Alkuperäisillä ajureilla jne... :)
Ps: jos omistatte windows vistan niin heivatkaa se mäkeen, on aivan sieltä.....!!!
Toimii Kälviän keskustassa 56 kB nopeudella.