Venäläiset on päättäneet hajoittaa Virolaiset ympäri Venäjää, että tuosta puheviasta päästäisiin.
http://www.aamulehti.fi/uutiset/ulkomaat/131545.shtml
Viron kieli..
28
1189
Vastaukset
- provo666
on todella ruma kieli, vanhanaikainen ja kuulostaa oudolta. Harmi kun näin paljon rumia ihmisiä puhuu tätä kauheata kieltä
- maailman kärjessä
Sointuvuus ja kauneus. Pohjoiseuroopassa ei ole yhtään kieltä, mikä vetäisi vertoja suomen kielelle. Euroopassakaan ainoastaan ranskan kieli. Viron kieli on taas sellaista töksähtävää kiekumista. Kieliopiltaan suomen kieli on täysin ylivoimainen verrattuna muihin eurooppalaisiin, tai miksi ei koko maailman kieliin...?
- Tyhmiäkin vielä
On se vaikeaa tuo virolaisen elämä.
- jeesti kiile rääkyjä
Päinvastoin suomi on erityisen uudenaikainen kieli, joka kehittyy jatkuvasti luoden omista aineksistaan uutta, mihin useimmat kielet eivät pysty.
Lisäksi suomi on kenties vokaalirikkain kieli Euroopassa. (Tosin kaksoiskerakkeet ja säännöllinen paino ensimmäisellä tavulla tekevät siitä hieman hakkaavan kuuloista kuten vaikkapa latvian (lätin) kielestäkin, jossa on myös "kovia" vokaaliyhdistelmiä dzips ptietzdsiks lirpts ;-) - naisterahvas
Tyhmiäkin vielä kirjoitti:
On se vaikeaa tuo virolaisen elämä.
varsinkin on katkeroitunut kaakattaja, jossa yhdistuu kuningatar, noita-akka ja kanatarha ;)
- PantLinn
Tämä varmaa kertoo kirjoittajasta enemmän kuin mitä Kamrat Eestin 6 osaa ?
- Vltava
PantLinn kirjoitti:
Tämä varmaa kertoo kirjoittajasta enemmän kuin mitä Kamrat Eestin 6 osaa ?
Kauneus taitaa olla katsojan silmissä ?
Voit olla syntyjäsi kaunis mutta vaatteet ovat ihan " kaupan hyllyltä " ?
- kieli=viron
kieli!!!se se on!!!
- maitseasi.
PORO keel on hõrgustav leiva pääl.
- ........
Siitäkö se omituinen sivumaku...?
- siin on lugeda
soome keele oskajate tsiviliseeritus ja kultuuririkkus oma parimas väljaandes
;)
lue ja nauti kieln rikkautta!
- häviää
Jo nyt rannikolla kun ajelee niin huomaa että ruotsinkieli pikkuhiljaa syrjäyttää suomen kielen, satoja kilometrejä alueita missä ei lue sanakaan suomea!
- yritit
19 svenskspråkiga kommuner kirjoitti:
http://www.kunnat.net/k_perussivu.asp?path=1;29;341;486;496;30278
sanoa? Jenkeissä voi asua samalla alueella 40 eri maan kieliä puhuvia ihmisä, katujen nimet silti kirjoitetaan yhdellä ja ainoalla kielellä.
Mielestäni on parempi jos suomalainen pitää suunsa kiinni viron kielipoliittisissä ja venäläisvähemmistöön koskevissa asioissa niin kauan kuin saa ekaksi omassa maassa suomen kielen arvoon ja kunniaan. Kohta teillä tulee täyteen 200 vuotta ruotsinvallan ajasta mutta sama touhu jatkuu vielä edelleen vaikka virallisesti olettekin itsenäinen maa. - t.a.p.
yritit kirjoitti:
sanoa? Jenkeissä voi asua samalla alueella 40 eri maan kieliä puhuvia ihmisä, katujen nimet silti kirjoitetaan yhdellä ja ainoalla kielellä.
Mielestäni on parempi jos suomalainen pitää suunsa kiinni viron kielipoliittisissä ja venäläisvähemmistöön koskevissa asioissa niin kauan kuin saa ekaksi omassa maassa suomen kielen arvoon ja kunniaan. Kohta teillä tulee täyteen 200 vuotta ruotsinvallan ajasta mutta sama touhu jatkuu vielä edelleen vaikka virallisesti olettekin itsenäinen maa.Oikea kommentti.
Eksyin tänne palstalle vahingossa ja vähän selailin. Keskenkasvuisten kielenkäyttöä ja historian tuntemattomuutta sekä yleistä ymmärtämättömyyttä ihmiselämän suhteen.
Taitavat kirjoittajat olla suomalaisia 99,99%, vaikka joskus virolaisina esiintyvät.
- Jääkaru
Jos ilmastonmuutos etenee Virossakin - niin silloin he ovat mahdottoman tehtävän edessä !
Virossa 90% taloista kun on rakennetttu alle 25m rannasta !- varaudu
ilmastomuutokseen, niin harma massa pääkopassasi kiehuu yli. Suojaudu heti! Peltiämpäreitä jaetaan kansalaisille tänä viikonloppuna kaikista rautakaupoista.
- minne 2050
varaudu kirjoitti:
ilmastomuutokseen, niin harma massa pääkopassasi kiehuu yli. Suojaudu heti! Peltiämpäreitä jaetaan kansalaisille tänä viikonloppuna kaikista rautakaupoista.
Et tainnut ymmärtää mitä veden nouseminen tarkoittaa Virolle ?
Katso hieman karttaa ja kulje esim rannikkokaupugeissa - esim Pärnu on oiva esimerkki jopa nyt keväällä. - korkeammalla -
minne 2050 kirjoitti:
Et tainnut ymmärtää mitä veden nouseminen tarkoittaa Virolle ?
Katso hieman karttaa ja kulje esim rannikkokaupugeissa - esim Pärnu on oiva esimerkki jopa nyt keväällä.Suomi vai Viro?
- Uuluniemi
korkeammalla - kirjoitti:
Suomi vai Viro?
Miten tämä liittyy viron kieleen ?
- häneltä,
Uuluniemi kirjoitti:
Miten tämä liittyy viron kieleen ?
joka on huolissaan ilmaston lämpenemisestä ja Viron rakennuksista.
- Uuluniemi
Otit mielenkiintoisen aspektin kielen katoamiseen.
Mutta luuletko että virolaiset jäävät asumaan alueille jotka jäävät veden alle ?
Eikö lähinnä rakennukset jää veden alle ja ihmiset muuttavat ? - Jääkaru
Uuluniemi kirjoitti:
Otit mielenkiintoisen aspektin kielen katoamiseen.
Mutta luuletko että virolaiset jäävät asumaan alueille jotka jäävät veden alle ?
Eikö lähinnä rakennukset jää veden alle ja ihmiset muuttavat ?Koko infra pitää viedä pidemmälle rannasta ja esim Pärnu jää kokonaan veden alle - veden noustessa 1m !
Tartussa joki juoksee kahteen suuntaan - kesällä ja keväällä eri suuntiin ! - viin
Jääkaru kirjoitti:
Koko infra pitää viedä pidemmälle rannasta ja esim Pärnu jää kokonaan veden alle - veden noustessa 1m !
Tartussa joki juoksee kahteen suuntaan - kesällä ja keväällä eri suuntiin !_Tartussa joki juoksee kahteen suuntaan- kesällä ja keväällä eri suuntiin !_
Ah et kohe Tartussa, aga mitte Tartossa? :)
Ja sügisel jookseb jõgi siis vaid ühte suunda?
Aga kuidas on lood Soomega, sina prohvet? Siis kui tuhanded järved ja jõed hakkavad sademete tõttu üle kallaste ajama ? Või kui põhjatipp sulama hakkab?
- polyglotto
Tere tulemast euronto ja vana aja ESPERANTO!
http://eo.wikipedia.org/wiki/Ĉefpaĝo - katoaa!!!
Uutisten mukaan Latvian Kolkan rannoilla on vielä yksi (1) ihminen, joka puhuu suomensukuista liivinkieltä äidinkielenään.
Näin voi käydä vieraassa ympäristössä, Lätissä.
Viron kieli sensijaan voi paksusti, eestiksi räkkiviä on sentään miljoonatolkulla, ei muuta kuin sinivalkee vimppeli korkealle heilumaan. - KissmegoodNight
Se, että tuo kuvaamasi tapahtuisi, levittäisi vain virolaisten äidinkieltä laajemmalle, ei se siitä mihinkään katoaisi.
Tapahtuipa taannoin pohjoisessa Savossa sellaista, että pienellä hiljaisella ja vähäväkisellä paikkakunnalla, -ns. Jumalan selän takana-, näimme kaksi miestä ahkeroimassa työmaalla. Kun pysähdyimme tervehtiäksemme, niin vastaukseksi saimme selvää eestinkieltä!
Muutoinkaan tästä maailmasta ei katoa suomen- eikä eestinkieli, noita kieliä äidinkielenään puhuvia syntyy maailmaan koko ajan lisää. Ja niin kauan kuin syntyy, säilyy kielikin. - ylläpitäjille
pitäis saada kriminalisoiduksi. Joku rasistinen mielisairas suomalainen nettikääpiö.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 773174
- 492400
- 322107
Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen
Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa4812102- 1371869
- 311735
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313291691Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne91536Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi51240Hyvää yötä
Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani61234