Haluaisin tehdä pajusta pergolaan yhden seinän ja vähitellen kasvattaa siitä myös katoksen. Kuinka tiheästi ne pitää istuttaa? Leviääkö juuret ympäri pihaa? Kuinka korkeat taimet pitää olla? Milloin istutetaan ja mikä on lajike? Seinustalla on jo kolme alppikärhöä. Leveys on 3m.
Onnistuuko pajusta
pergolan seinä
32265
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyllähän sellainen pajuseinän kasvatus ihan mahdollista on. Kauniskin se olisi. Kokeile koripajua, se tekee pitkiä, suoria versoja, joita on helppo punoa ja kasvuvauhti on nopea. Muistakin pajulajeista varmasti onnistuu. Pajun "istutus" onnistuu vaikka tökkimällä katkottuja versoja keväällä kosteaan maahan, juurtuvat helposti. Varminta on tietysti hankkia taimistolta hyvät taimet. Istuta mahdollisimman tiheään, n. 20-30 cm välein. Paju tykkää kosteasta maasta. Paju on yleensä hyvä leviämään, eli kurissa pitää pitää katkomalla ei toivotut versot ajoissa. Juuret voi olla riesana, varsinkin jos lähistöllä on kukkapenkkejä tms. joissa juuria ei kaivata. Eli jos tarkoitus on kasvattaa seinää noille alppikärhöille, voi tulla ongelmia.
Voisiko kasvupaikan eristää jotenkin muusta puutarhasta eli rajata alustaa? Kuinka syvälle pajun juuret menevät? Mietin, jos kaivaisi kuopan ja laittaisi siihen juurimattoa pohjalle ja vaikkapa muovikaistaleesta reunat kolmelle sivulle estämään juurien leviämistä. Neljäs sivu menisi terassin alle ja sinne voi juuret levitä. Vieläkö ehtii aloittaa? Kasvaako koripajua luonnossa vai saako sitä ainoastaan liikkeistä?
En laittanut viime keväänä kun rupesi hirvittämään tuo leviäminen. Jos menee naapurin puolelle, niin voisi ystävyys olla koetuksella...
Laitoin humalaa klemantiksen seuraksi. Tulos onneton, klemantikset kasvoivat metrin eikä juurikaan haaroittuneet, kolmesta yksi kuoli ja kolme kukkaa taisi yhdessä olla. Neljästä humalasta yksi kasvoi kaksi metriä, toinen metrin ja kaksi puoli metriä. Haaroja ei tullut kuin pisimpään.
Alan uskoa, että maaperä on väärä. Mitään ötököitä ei näkynyt. Aurinkoa riittää aamusta pitkälle iltapäivään, vaikka seinusta on itään.
Paju kasvaa ilmeisesti missä vaan, jospa sittenkin kokeilisin sitä tänä keväänä, mutta tuo rajaus olisi ensin selvitettävä. Löytyykö neuvoja?