...keskustella uskosta ja siihen liittyvistä asioista koko ajan osoittamatta, että tuo, tuo ja tuo on syntiä, tee parannus?
Miettikääpä kahvipöytäkeskustelua jonkun toisen ihmisen kanssa uskosta, niin ei siinä osoitella jatkuvasti toisen syntejä, mutta voidaan keskustella uskosta ja sen perusteista ns. aikuimaisesti asiana, ilman nuhdetta ja osoittelua.
Miettikääpä kahvipöytäkeskustelua jonkun toisen ihmisen kanssa uskosta, niin ei siinä osoitella jatkuvasti toisen syntejä, mutta voidaan keskustella uskosta ja sen perusteista ns. aikuimaisesti asiana, ilman nuhdetta ja osoittelua.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Tuota en sanonut sinulle vaan laitoin otsikoksi kaksi sanaa, joita ET MILLÄÄN saa pois umpiaivopestyn veeällän sanavarastosta. Ne hän lausuu aina, kun on puheissa jonkun muun ihmisen kuin toisen aivopestyn kanssa.
Vain Jumala voi vapauttaa harhoista.
...tarkoittanutkaan poistaa keneltäkään sanavarastosta mitään tai en siihen halunnut lisätäkään mitään, mutta ihmisinä luonnollista keskustelua asiasta kuin asiasta peräänkuuluttelen.
näin sivullisen näkökulmasta, että nuo uskonasiat jos mitkä, ovat erittäin tulenarkoja.
Siksi en minäkään kovin rohkeasti uskalla täällä kommentoida, kun kohta joku tulee sanomaan, että mitäs täällä teet, epäuskoinen :(
Mutta kun kuitenkin kiinnostaa ihmisten ajatukset ja uskomukset.
Ja yritän omalta osaltani aina vähän muistuttaa, että se "maailma", josta joskus uskovaiset varoittelevat toisiaan, koostuu ihmisistä...
on tuo sanavarastossaan ""TEE PARANNUS"" jokuhan vielä lisää syynkin siihen, kieroilusta PYHILLÄ asioilla.
Ehkä jotain tuohon tyyliin.
Muta oletko laskenut sormellaosoittajat , olet ehkä heidät vieläpä aakkosjärjestykseen laittanut,ja jaotellut heidät omiin mappeihinkin, näin sormituntumalta ajattelen, kun sinua jo vähän tunnen.
reippaasti vaan tänne ja ota kantaa asioihin. Nämä ovat kaikille avoimia palstoja.
Jos joku veeällä yrittää purra sua, niin mä riennän avuksi.
:))
on synti, ei usko eivätkä uskonasiatkaan.
Aivan he koostuvat ihmisistä, ja meillä on normitkin kuinka heidän kanssaan eletään, yhteistä kuntaamme.
Se minkä tahdon ihmisten tekevän minulle, yritän ethdä ensin heille.. Suurimmaksi osaksi olen saanut hyvää palautetta, sitten tuleekin uskon Sisaret ja Veljet, heillekin olen tehnyt sen minkä tahtoiisn itselleni tehtävän, ja olen saanut sekä että Niin hyvää kuin pahaakin , ja tuosta pahasta voin sanoa että paljon on aiheellista, mutta kaiken ilkeimmät palautteet ovat kyllä aiheettomia.
Olet varmaan seurannut vlm-n ja minun keskustelua, ja moni ymmärtää ehkä että minä yritän saada jotakin EXTRAA itseleni ja sen kieroilemalla.
Todellisuudessa se on päinvastainen.
Tämä keskusteluni pohjautuu täyteen tietoon kyseisestä asiasta ja neuvoina annan joskin usein järeenkin tuntoisella tavalla.
Kuitenkin jos sitä jotakin palautetta saan, niin odotan sen olevan positiivista.
...tunnet ja tuntemisesti perustuu ainosastaan kahteen asiaa, joista sattumalta ollaan eri mieltä.
1. Avioero
2. Alkoholi
Jos tuntemises minusta teet näiden perusteella, kandeis leventää näkemystä.
ja kehoittaisin sinua kaventamaan tietäsi hivenen , vain sen verran kuin minä levennän...
Samanlevyinen niiden tulee ollakkin, jotten sinulta mitää väärää pyydä, niinkuin sinäkään et minulta.
siitä ei yleensä hyvää seuraa, että yrittää muokata toista kaltaisekseen.
oma ehdotus, vain raameja siihen vähän kavailin.
Rukoillaan, että Jumala vapauttaisi !!!:n harhoista.
Mutta sellaiset aiheet eivät herätä kiinostusta ja keskustelua.
kun tänne olen joskus suoremmin kirjoittanut mutta kirjoittaessa on se paha puoli ettei voi ilmeillä ja eleillä lieventää/jyrkentää sanomaansa.
...nostaa itsekkin keskusteluun asioita, joiden tiimoilta voidaan hyökätäkin aika rajusti, mutta ei vielä ainakaan ole hyökätty.
Tosiasiat on tosiasioita ja nekin on vaan asioita.
TOSI asiaa, miksi et paastoa.
...miten ymmärrät paastoamisen niin voin vastata tarkemin kysymykseesi.
Selittää minkälainen paasto kelpaa.
Tarkoittaa että kun paastoat niin silloin toimit näin , etkä niinkuin aikoinaan israelin kansa toraksi, riidellen kaikkein kanssa.
6. Mutta tämä on paasto, jonka minä valitsen: laske ne vallallensa, jotka vääryydellä sidotut ovat, päästä raskautetut irralle, laske vaivatut vapaaksi, ota pois kaikkinainen kuorma.
7. Taita isoovalle leipäs, vie raadolliset kulkiat huoneesees: kuin sinä näet alastoman, niin vaateta häntä, ja älä käännä itsiäs pois lihas tyköä.
...paastoan tämän jälkeen.
Armo, laupeus ja rauha yltää yli kaiken ihmisymmärryksen ja sitä armoa minä kuulutan, jonka lahjaksi olen itsekin saanut.
Synti ja kuorma voivat olla syntikuormaa tai synnin tuomaa kuormaa, ne voivat olla myös kuormaa itsestään riippumattomista asioista, joita kantaa. Kuorman keventäminen kaikin keinoin Jumalan sanan valossa on meidän uskovaisten velvollisuus jokaista lähimmäistä kohtaa, mutta se kuorma, joka ikeeksi on tullut ja Jumalan sanan vastaisesti tulisi poistaa, siihen meillä ihmisillä ei ole mitään valtaa. Jumala yksin hoitaa tämän kuorman myös armon kautta puhtaaksi.