Millainen on "kunnon känni"?

Onko se puheen sammaltamista tai hoipertelua kävellessä. vai, onko se sammumista ja mahdollisesti putkan kautta takaisin kotiin. Hyvin harvoin juon itseni "kunnon känniin", jos se tarkoittaa noita. Sietokyky on lienee kasvanut, kun yli 15 annosta illassa voi mennä ilman tuota "kunnon känniä".
111215
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Usein vain on niin, että itse kun on riittävästi ottanut niin olettaa olevansa kovastikin fiksu ja täysissä sielun ja ruumiin voimissa. Krapulassa sitten muistellaan niitä fiksuja edellisen illan ja yön edesottamuksia. Kännissä velatkin ovat saatavia, mutta krapulassa pienikin vastoinkäyminen murtaa kamelin selän.

Jos puhe ja kävelynäytteet otettaisiin filmille, saattaisit itsekin hämmästyä miten erilaisia mielikuva ja todellisuus ovat. Olen itsestäni nähnyt eikä se kuva ollut kaunis.

Niin, kai sillä kunnon kännillä yleiskielessä tarkoitetaan alkoholin nauttimista humaltumistarkoituksessa määrä, joka on ylimitoitettu siihen nähden, mitä elimistö kestää ja sietää. Olen iloinen, että minun ei asiaa tarvitse miettiä kuin näin teoreettisessa mielessä - Sprite light sellaisenaan on hyvää.

Nukkumaan tästä täytyypi, jotta aamulla jaksaa sunnuntaiaskareisiin :)

Äänestä
  • ..virheettömästi reilun mäyräkoiran jälkeen polkupyörällä. Etten se ollut vain minä.

    Äänestä

  • opiskelijatyöläinen kirjoitti:

    ..virheettömästi reilun mäyräkoiran jälkeen polkupyörällä. Etten se ollut vain minä.

    Juuri että olet tuollaisen väitteen tänne laittanut niin eikö meidän lehdenjakaja ole tänä aamuna tuonut talomme portaikkoon pinon paikallislehtiä ja pinon päällä on osoitelappu vanhainkotiin, joka sijaitsee vajaan kilometrin päässä meiltä. Ehkä hänkin mielestään jakoi lehdet virheettömästi?

    Äänestä

..että selvitessä luulee koko talon huojuvan, linnut pihalla karjuvat, nenä tärisee, kädet vatkaavat, kylmä ja kuuma yhtäaikaa ja luulee maailmanlopun tulevan.
Mm. noista oireista tunnistaa, että oli kunnon känni.

Äänestä
  • krapula, puhe oli Cannesista

    Äänestä

  • tunne on kirjoitti:

    krapula, puhe oli Cannesista

    ..sen huomaakin vasta jälkeenpäin.

    Äänestä

  • ..... kirjoitti:

    ..sen huomaakin vasta jälkeenpäin.

    Siitä tietää olevan kunnon kännissä, kun paska tulee housuun ja ei edes huomaa sitä.

    Äänestä

  • huru.ukko. kirjoitti:

    Siitä tietää olevan kunnon kännissä, kun paska tulee housuun ja ei edes huomaa sitä.

    Sitä juuri tarkoitin alun alkaen.

    Äänestä

Jonkun mielestä kännissä pitää örveltää ja toisen mielestä örveltäminen on täydellisen häpeällistä ja ehdottoman epäsuotavaa.

Itse en tuommoisia termejä(esim. ''kunnon känni'') juurikaan käytä.

Mielestäni eilen oli kyllä ihan ''kunnon känni'', kun join jotain n. 10-12 olutta ja oli ihan mukavata ja leppoisa meininki ja iltapalaksi maistui iso kinkku-ananas-pitza.

Äänestä

Kossulla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mielestäsi kirjoitti:

Onko se puheen sammaltamista tai hoipertelua kävellessä. vai, onko se sammumista ja mahdollisesti putkan kautta takaisin kotiin. Hyvin harvoin juon itseni "kunnon känniin", jos se tarkoittaa noita. Sietokyky on lienee kasvanut, kun yli 15 annosta illassa voi mennä ilman tuota "kunnon känniä".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu