omistan fiat bravan vm 98 olen vaihtanut jakajanpuolan ne on samassa ja tyhjäkäynti moottorin ja jako reppa tehty ja tulpat ja johdot vaihettu silti nostaa sillontällön kieroksia ja sen jälkeen käy aaltoilemalla missä vika
missä vika
pikku janne
8658
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Sytytyspuolen viat ovat joskus melko mystisiä, kunnes hokaa, et jokin uusiista osiista onkin jo valmiiksi viallinen. Itsellä ollut myös häikkää sytytyspuolella ja aikani asian kanssa tapeltua oli vikana jo valmiiksi rikki riuhdottu tulpanjohto.
Ei muuta kuin liikeeseen ja vaihto uusiin.
Noiden tulpanjohtojen kanssa on sitten oltava myös itse eritarkka, koska jos sen tempasee irtti käsin, ilman asianmukaista työkalua, niin seurauksena on helposti katkova tulpanjohto!
Mun autossa oli tollanen vika ihan uudesta asti,mutta kun oli takuu aika niin eivät "löytäneet" vikaa ja kun koitti eka katsastus niin sielähän se vika oitis aiheutti hylkäyksen ja eikun Deltalle auto,ja kas kummaa vika löyty heti kun ei ollut takuu enää rasitteena,viallinen tulpan johtohan se oli,ei auttanut kuin maksaa vaikka oli joka huollossa maininta soutavasta tyhjäkäynnistä,Et tämmöstä tällä kertaa.
täyttä paskaa viallinen tulpan johto nelipyttysessä aiheuttaa niin pahjoja käynti häiriöitä että tuskin pystyy paljon ajelemaan
saati sitten ei muka löydetä vikaa huollossa.
Ja tommoinen maksaa ehkä ton 5e ei liikkeen kannata yrittää laistaa sen vaihtamista.
Kyllä Delta veloittaa johtosarjan vaihtamisesta kunnolla, se on noin 70 euroa työstä ;o)
Mistähän keksit tuon 5 euroa, eihän tuolla hinnalla kukaan nykyään mitään tee -varsinkaan Delta-Auto.
on tota luokkaa
"Kyselin ihan mielenkiinnosta Delta-Autolta paljonko mahtaisi V6 3.0 12V virranjakajan kansi pyörijä kustantaa. Kuulemma 282 155 euroa. Meinasin pudota penkiltä, eikä myyjäkään oikein ymmärtänyt omia hintojaan...
Tulipahan naurettua, Automaa on viimeinkin kohdannut voittajansa (Sieltä olen kysellyt yhtä ja toista pösööni).
Vertailun vuoksi Motonetissä tuo kansi maksaa 50 ja pyörijä 15 euroa. "
http://www.alfabbs.fi/viewtopic.php?t=3030&postdays=0&postorder=asc&start=0&sid=b44cabced1d576769a1721745fb9836c
,,,Delta laskuttaa ensin vianhakemisesta vai mikä se oli,jossain testipenkissä ensteks 2 tuntia ja tulpanjohto sarjan vaihto päälle,mulla tuli hintaa 243€
1.6 lienee? tulpanjohdot maksaa tarvikkeenakin 70-80€ sarja. jarrutehostin saattaa vuotaa, ja vetää ilmaa sieltä. map-anturin letku vuotaa?