Ongelmat alkoivat siitä kun taloa pystytetiin kaatosateessa sateelta suojaamatta.
http://svt.se/svt/jsp/Crosslink.jsp?d=55755&a=1442451&lid=puff_1442451&lpos=lasMer
http://svt.se/svt/jsp/Crosslink.jsp?d=55755&a=1442451&lid=puff_1442451&lpos=lasMer
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Näinhän sitä mainostetaan elementtitaloista.
Kastumisia tapahtuu elementtien varastointiaikana taivasalla tehtaalla ja asiakkaan tontilla sekä kuljetuksen aikana
Paikalla pitkästä ja kun itse vielä rakentaa tietää mitä saa.
tekee rossipohjassa maan päällä? On todettu jo aikoja sitten, että tuulettuvassa alapohjassa maanpinnalla ei saa olla vesihöyryä läpäisemätöntä kerrosta.
Ihan normaalia älväritouhua. Mutta on se kyllä törkeen näköinen talo.
No jos nyt ihan suoraan sanotaan niin sitähän saa mitä tilaa. Jos ei ole varaa rakentaa muuta kuin tollanen parakki lastulevyperustuksilla niin sitten on parempi olla rakentamatta yhtään mitään, säästyy älyttömältä määrältä harmia.
Se nyt vaan on niin että Älvärikään ei ole keksinyt mitään taikatemppua millä talo tehdään puolet halvemmmalla kuin muut! Kyllä se talokin on silloin puolet huonommin tehty! Homma on ihan yksiselitteisesti niin että hyvin tehty ja laadukkaasti viimeistelty/sisustettu ja ulkonäöltään asiallinen talo yksinkertaisesti MAKSAA, siihen ei oikotietä ole.
ihmetellyt, mikä siinä parakissa kiinnostaa
kun se ei ole edes halpa.Hyvä kotisivu osoitteessa tervala.fi,siinä on toteuneet menot
todellisuudessa,mutta ketäpä tosiasiat kiinnostaa.Mukavanpi kinata jostain 1,1 kertoimesta.
Helppous ja aikas tarkka budjetti.
Vastakohtana voit ajatella ensirakentajaa jonka appiukko-eno-nettituttu-tms. tekee alustavan kustannusarvion 1115 e/m2 pitkästä tehtävään 2 krs huvilaan :) ja eikun kuoppaa kaivamaan...
Eihän täällä älväriä väitä halvaksi kuin ne jotka eivät niistä mitään muutenkaan tiedä. Järkihintainen lähinnä mun mielestä.
Että ihmettelen ettei älväri ole vielä suositumpi kuin mitä se on. Miksei suomalaiset talonvalmistajat kykenen hintalaatu suhteeltaan yhtä hyvään tulokseen?
Minkä takia esim pohjarakentamiseen suomalaisissa paketeissa hakataan ihan tolkuttomasti rahaa. Tein aikanaan -90 luvun alkupuolella erään kotimaisen talopaketin ja pohjatoihin meni kaikkine massanvaihtoineen ihan tolkuttomasti rahaa. Rossipohja ei maksa kuin murto-osan.
Jos haluaa itselleen mukavan kodin esim rivi tai kerrostalon sijaan on se älväri ihan hyvä vaihtoehto. Kirjoittakoon tällä palstalla nämä mutu- asiantuntijat mitä tahansa.
Se kauneus taas on ihan jokaisen oma asia.
Jokaiseen taloon, pitkästä tehtyyn tai pakettiin, älväriin tai kastelliin, voi laittaa rahaa niin paljon kuin persaus kestää.
Tai olla laittamatta. Älvärin kustannukset näyttävät kuitenkin olevan parhaiten arvioitavissa.
niin, ett pikkurahalla saisi paremman perustuksen. Älvärimiehet on juuri niitä jotka säästäisi perustuksista, tuntuu aika hölmöltä.
Siis pohjatyöt ja perustukset ovat talon kannalta niin tärkeitä, että ne kannattaa tehdä mahdollisimman hyvin. Melkein mikä tahansa rakennuksen osa on suhteellisen helposti jälkikäteen korjattavissa, mutta painuvien tai routivien perustuksien korjaaminen on erittäin kallista ja hankalaa.
se, että rakentaminen on suomessa ala, jossa tuotteella ei ole oikeaa hintaa, vaan hinnan sääteleee "suhdanne", "alueen arvostus" ym seikat. Noususuhdanteessa asiakas olettaa saavansa "sijoituksen", "arvostusta" ym asioita, ja tuotteen myyjän kannattaa leipoa tuotteen hintaan paljon katetta työn ja materiaalien muodossa, kuitenkin niin, että hinta jää kuvitellun tuotteen "arvon" alapuolelle. Lisäksi esim rakennusmääräyksiä säädettäessä on työryhmissä mukana urakoitsijoiden ja rakennusteollisuuden edustajia, joka osaltaan aiheuttaa korkeat rakennuskustannukset. Vrt. Tilannetta esim amerikan autovalmistajien tilanteeseen. Hallituksessa oli tahoja jotka olivat kytkyksissä öljyteollisuuteen ja pystyivät maksimoimaan autoteollisuuden ja öljyteollisuuden voitot, ilman että tuotekehitykseen täytyi panostaa. Loppupelissä amerikan ja suomen ok-asujien tilanteessa on kyse samasta asiasta, fiksujen voittojen maksimoinnista ja tyhmät ovat maksumiehinä.
http://svtplay.se/v/1440509/familjen_rustolli_anmalde_till_arn