Kipupumpun ruiskun

pumpusta Wc reissun ajaksi? Uusi sh on sitä mieltä, että voi irrottaa, minä en irroita missään tapauksessa. Millainen käytäntö muualla? Meillä ollut ennen kielto irroituksesta. Kipupumppua pidetään 2-3 vrk.
3532
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Niitä on aikas monia ja erilaisilla periaatteella toimivia.....

Ja tietysti kipupumpun kohde sijaintikin ratkaisee jonkin verran. Meneekö ihon alle, epiduraaliin, kenties spinaaliin vai suoraan leikkausalueelle...

Äänestä
  • Ruisku lukitaan pumppuun kinni.

    Äänestä

  • ruiskupumppuun. kirjoitti:

    Ruisku lukitaan pumppuun kinni.

    Niin kyllä sen voi huoletta irrottaa. Vessareissun aikainen irroitus ei vaikuta siihen, että kivut iskisivät päälle, koska harvoin mitään puuduketta kipulääkettä menee sinne jatkuvalla syötöllä yli 7 milliä tunnissa.

    Mutta se todellakin täytyy tehdä puhtaasti ja suojata sekä letkusto että epinkorkki.

    Huomioitavia asioita on tietysti että potilaan epiduraaliannostus ei ole niin vahva, että se on vienyt jaloista voimat tai laskenut verenpaineita. -Ja että kaikki hoitajat osaavat käynnistää pumpun uudestaan, oikealla annoksella.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


irroittaminen kirjoitti:

pumpusta Wc reissun ajaksi? Uusi sh on sitä mieltä, että voi irrottaa, minä en irroita missään tapauksessa. Millainen käytäntö muualla? Meillä ollut ennen kielto irroituksesta. Kipupumppua pidetään 2-3 vrk.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu