Keraamiset

koristeet?

Tiedän, että akvaarioon ei suositella laitettavaksi mitään krääsää enkä kyllä sellaisesta itsekään perusta..mietin vain miten on sellaisten keraamisten koristeiden laita, onko niistä jotain haittaa? Esim. keraamiset ruukut tai akvaarioliikkeissä nähtävät valkoiset pylväät ja sellaiset somisteet.

Haluaisin sisustaa akvaarioni vaaleilla elementeillä taustakuvaan sopivaksi, mutta en oikein tiedä mitä sinne osaisin/uskaltaisin laittaa...onkohan olemassa jotain vaaleita/valkoisia kiviä mitä voisi laittaa akvaarioon?

Taustakuva on kiva vaalea jossa on kreikkalaisia (?) tms. pylväitä ja patsaita, olisi hauska saada yhteneväinen sisustus. Sitten pitäisi tietenkin keksiä vielä sopivat asukkaat, joille vaalea sisustus kelpaisi.

3

976

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING

      Ei luonnossakaan kalat yleensä viihdy kovin kirkkaissa vesissä, varsinkaan värikkäät kalat. Niiden värit ovat evoluutio kehittänyt koska kalat elävät hyvinkin mustassa jopa mutaisessa vedessä.

      Monet kalat tulevat erittäin apaattisiksi liian vaaleista sävyistä ja kirkkaista väreistä.

      Eikös toi mereen uponnut valtakunta ole myytti ja suolaisen veden taru? :)

      Vaaleat kivet ovat yleensä kalkki kiviä joista hallitsemattomasti liukenee akvaarion veteen kaikkea mitä kivi päästää itsestään irti, ei hyvä, kalojen kannalta.

      • kalakauppias..

        värikkäät kalat juuri kirkkaassa vedessä tykkää olla,ainakin luonnonmukaisesti ja myös akvaariossa:) pohja kalat ja ahvenet pitää hämärimmistä paikoista. ja kuka on sanonut että kalat stressaa vaaleasta,ei pidä paikkaansa. meillä ollut aika värikäs ja vaalea akvaario jo monta vuotta eikä ole stressin vaikutuksia näkynyt kaloissa: ja muutenkin sanotaan että kalat ovat värisokeita. vaaleita pyöreitä kiviä löytyy rannalta,eikä niissä kaikisssa kalkkia ole,ja ei pieni määrä haittaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      144
      3641
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      72
      2206
    3. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      64
      1938
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      97
      1911
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1869
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      9
      1714
    7. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1581
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      79
      1564
    9. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1370
    10. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      125
      1353
    Aihe