Nyt sen päätin en ala maksamaan muurarille kansanedustajan palkkaa pienestä harkkomuurausprojektistani.Teen itse kesän aikana pikkuhiljaa.
Kuka tietää hyvän oppaan/kirjan missä kerrotaan harkkomuurauksen eri työvaiheet?
Vai onko homma todella niin vaikeaa ettei sitä aikuinen mies voi oppia?
Kuka tietää hyvän oppaan/kirjan missä kerrotaan harkkomuurauksen eri työvaiheet?
Vai onko homma todella niin vaikeaa ettei sitä aikuinen mies voi oppia?
Vastaukset 13
Vanhimmat
En mie niin huonoilla liksoilla muuraa kuin kansanedustajat,mutta muuraa sie vaan.
Eiköhän ohje löydy grillin muuraamiseen. Tai ota joku kokenut kaveri avuksesi.
Ja jos palkkaat itse muurarin, ei sinun tarvitse maksaa edes paperityöntekijän palkkaa. Jos ostat yritykseltä muurauspalvelut, hinta on pakko olla 35 eur/h alv
Puhut paskaa. Kunnon Muurari on aina ennen ja nykyäänkin tienannut paljon paremmin kuin joku paperimies.
eikä ole kaikkea tienestiä ottanut pimeänä, verotta käteen. Paperimiehistä en tiedä, kun tämä on kivitalopalsta.
maaliskuussa muurauskoulutusta, maksaneeko mitään. Sen taidon oppii kyllä päivässä työmaallakin:- Pidemmälle ehtineet ovat oppineet jopa rahastamaan taidoillaan. Jätä talvilomat pitämättä ja ota putkeen ne sekä ensi kesän kesälomat siihen muurausvaiheeseen, niin talosi runko on jo pitkällä, jopa valmis.
Kiitos vinkistä.Onko joku kivitalofirma kun järjestää?
Ole nyt jauhekauppias sekaantumatta mainostamiseen.
ihmettelemässä. minähän en kauppaa mitään, olen kyllä muutaman kevytbetonitalon perheelle nysvännyt ja hyväksi havainnut.
Huomasin tuon kun muurasin oman taloni. 3 krs, n. 3000 ulkoseinäharkkoa. Ja vielä pystyssä!
sama juttu seinien tasoitusten kanssa: rohkeasti vaan kuraa seinille, se tasoittuu paljon helpommin kuin luulisikaan. Ja kun miettii paljonko taas omalla työllä säästää, on suu messingillä :)
laastia mihin ei käy kivi, jopa helpompaa kuin laatoittaminen,jossa yleensä sileempi puoli tulee pintaan.
tuossa hyvä perustieto ooppus. (sisältää yllättävän paljon perusniksejä)
http://www.betoni.com/default.aspx?intProductID=138
tuossa jotain..
http://www.bookplus.fi/search.php?Textfield=muuraus&mode=book&TextType=words&sort=best&hide=1&op=0
Jos haluat päästä vauhtiin nopeasti saaden myös muuraus koulutusta, niin palkkaat harkko / tunti taksalla muurarin esim. 1000 harkkoa ja sitten jatkat itse. reilu peli kun sovit muurarin kanssa pelisäännöt. harkko / tunti hinnalla jos homma tökkää johonkin muuhun asiaan niin voit jatkaa toisen muurarin kanssa. itse 1 kaveri siis toimii apparina tehden kaiken ympäröivän työn. anturat nurkkatolpat teline pystytykset yms. kovasti työtä, mutta ei mitään "rakettitiedettä".... Onnea matkaan !
Harkkovalmistajilla on tietysti omille harkolle muurausohjeita saatavilla, osa järjestää myös koulutusta.
Valmistajien kirjasista saa myös kaikki laastimenekit, raudoitukset tms. tiedot.