Rhett

pettymys...

Tuulen viemää ja Scarlett, kirjat sai jatkoa Rhett.

Romaani kertoo maailman kuuluisimman tarinan Rhett Butlerin silmin.

Kirjan alku vaikutti lupaavalta mutta paljastuikin pettymykseski.
Paljon ristiriitaisia asioita edellisiin kirjoihin ja tapahtumien vääristelyä. Jopa ihmiset kuolee eri järjestykdessä kuin aikaisemmissa kirjoissa.
Mellyn kuoleman jälkeen Scarlett ei muuttanut Taraan vaikka tässä kyseisessä kirjassa niin väitettiin vaan hän meni skotlantiin.. Ja paljon muitakin ristiriitoja löytyy.

Vallan ärsytti lukea kysestä kirjaa ja harmittaa suuresti että ostin sen omaksi.
Taitaa päätyä divariin tuo kirja.

Tykkäsin todella paljon tuulen viemästä ja Scarlettista, niitä voi lukea monta kertaa eikä kyllästy mutta tämä uusi versio oli ihan kauhea.
Olisi toi Donald McCaig voinut perehtyä paljon paremmin aikaisempiin kirjoihin.
Eli en suosittele kirjaa jos pidit aikaisemmista.

2

1322

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oletpa hämmästyttävä.

      Margaret Mitchell lopetti "Tuulen viemän" juuri siihen, mihin lopetti. Hän antoi aviomiehelleen määräyksen hävittää kaikki luonnoksensa mahdolliseen jatkoteokseen.

      Alexandra Ripley otti ja kirjoitti kirjan "Scarlett", joka siis EI ole Margaret Mitchellin oikeuttama eikä suunnittelema jatko-osa. Itse asiassa Alexandra teki jatkosta sellaista muusia, että kustantaja pani jonkun haamukirjoittajan edes vähän paikkaamaan sotkua.

      Mitä Scarlett olisikaan tehnyt, häntä ei olisi saanut Skotlantiin edes aseella uhaten - hänen isänsä oli irlantilainen. Eikä myymään Taraa.

      Mitä tulee "Rhett"-kirjaan, tekijällä oli täsmälleen yhtä suuri oikeus kirjoittaa "Tuulen viemää" -aiheesta kuin Ripleylläkin. Oikeastaan hänen kirjansa on virkistävämpi, vaikka siinäkin on ristiriitoja alkuperäisen kirjan kanssa.

      En tietenkään yritä estää sinua lukemasta, mitä luet, ja pitämästä, mitä pidät, mutta jos joku tulee harhaan johdetuksi mielipiteesi vuoksi, niin varoitan - ainoa aito "Tuulen viemää" on Margaret Mitchellin.

      • pettynyt...

        Olet oikeassa että aito ja oikea on
        Margaret Mitchell: Tuulen viemää

        Tarkoitin vain sitä että jos joku alkaa kirjoittaa ns. jatkoa jollekin kirjalle niin kannattaisi perehtyä paremmin alkuperäiseen teokseen ja aikaisempaan jatkoon.
        Ei tietenkään kumpikaan jälkeen tullut teos voi olla yhtä hyviä kuin ensimmäinen mutta pettynyt olenkin siihen kuinka vähän niitä yhdenmukaisuuksia kirjassa oli.

        Niin ja tämäkin on niitä maku asioita joista ei voi kiistellä =)
        Hauskaa päivän jatkoa kaikille kirjojen ystäville


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      283
      6352
    2. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      54
      6252
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      92
      5814
    4. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      42
      5265
    5. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      52
      4844
    6. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      228
      4194
    7. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      16
      4063
    8. Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan

      Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe
      Maailman menoa
      4
      3991
    9. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      151
      3696
    10. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      39
      3252
    Aihe