Ovatko marjat myrkyllisiä? Netistä löytyy kahta eri infoa.
Koiranheisi
5
3682
Vastaukset
..mutta koko kasvi ja varsinkin marjat haisevat todella pahalle (ja varmaan maistuvatkin). Siis eivät myrkyllisiä tarkoittaa, että henki ei heti lähde jos välttämättä täytyy niitä suuhunsa tunkea.
Selviää varmasti oksentamalla ja mahan kivistyksellä. Muuten onhan suomessa runsaasti syötäviä ja herkullisia marjoja.
Omat lapset eivät ole maistaneet pihassa kasvaneen koiranheisin marjoja edes ollessaan aivan pieniä. Todennäköisesti luotaantyöntävä haju teki tehtävänsä.- maailman sivu
edellisellä kirjoitti:
Siis, koiranheisi ON myrkyllinen.
http://kasvio.avoin.jyu.fi/laji.php?id=171Talvella koiranheiden marjat muuttuvat syötäviksi kun pakkanne ne panee. Meillä Karjalassa on koiranheisipuuta kasvatettu marjapensaana ihan pihapiirissä. Siitä on myös suurimarjaisia ja miedon mukaisia muotoja. Olen koiraheittäö syönyt talvella siinä missä muutkin sekä siitä keitettyjä mehuja sun muuta ja terve olen edelleen.
edellisellä kirjoitti:
Siis, koiranheisi ON myrkyllinen.
http://kasvio.avoin.jyu.fi/laji.php?id=171Monia kemiallisia yhdisteitäkin sanotaan myrkyllisiksi, vaikka niiden todellinen luokitus on haitallinen (kuparisulfaatti ym.). Toisaalta ruokasuolakin on myrkky kun sitä syö kerralla useamman ruokalusikallisen. Samoin alkoholimyrkytyksen saa suht. helposti varsinkin kokemattomuuttaan kun juo nopeasti väkeviä. Siis ei pidä syödä "liian paljon koiranheisin lehtiä kerralla". (Tuskin maistamisen jälkeen saa yhtään nieltyä). Kaikki on suhteellista!
- Irtak83
whitepaprika kirjoitti:
Monia kemiallisia yhdisteitäkin sanotaan myrkyllisiksi, vaikka niiden todellinen luokitus on haitallinen (kuparisulfaatti ym.). Toisaalta ruokasuolakin on myrkky kun sitä syö kerralla useamman ruokalusikallisen. Samoin alkoholimyrkytyksen saa suht. helposti varsinkin kokemattomuuttaan kun juo nopeasti väkeviä. Siis ei pidä syödä "liian paljon koiranheisin lehtiä kerralla". (Tuskin maistamisen jälkeen saa yhtään nieltyä). Kaikki on suhteellista!
"Marjat voivat aiheuttaa vakavan, jopa kuolemaan johtavan vatsa- ja suolistotulehduksen". Lainaus Luonnonyrttioppaasta, julkaisuvuosi 2006.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672385- 661367
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww691130EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41097- 77803
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19780Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta82660- 43658
Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe23615- 27581