Halveksitut ja säälityt

Onko tämä tapa ajatella joistakin ihmisistä halveksien tai säälien, kovinkin yleinen tapa lestadiolaisilla? Tuolla aikaisemmassa viestissä lestadiolainen kirjoittaa näin.
5305
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

miks ette pysy siellä. Ei mekään voida hyvin teidän palztoilla.;(

Äänestä
  • Voisivat hellarit ja lestat liikkua enemmän toistensa palstoilla ja tilaisuuksissa eikä tyytyä vain kuuntelemaan saarnaäijien harjoittamaa mustamaalausta.

    Äänestä

näköjään molemminpuolista, itse halveksin lestoja heidän huonon käytöksensä vuoksi, mutta
toisaalta säälin heitä.
Lestojen lapset ovat yleensä mysö hyvin huonosti käyttäytyviä: kukapa heille olisi hyviä käytöstapoja opettanut?

Kai niitä hyvin käyttäytyviäkin ja fiksuja lestoja jossakin on? Mutta empä ole sellaisiin vielä ikinä törmännyt.

Siksi säälin, koska eivät he ole itse elämäntapaansa valinneet: heidät on jo kehdosta asti aivopesty siihen.

Naisia säälin, koska he joutuvat olemaan synnytyskoneina.

Äänestä
  • En usko, että voi yleistää kenestäkään tai minstään uskontosuunnasta, että he olisivat huonosti käyttäytyviä.
    Osa kapinoi reilusti, oli sitten periluterilainen, lestadiolainen, vapaakirkollinen,
    helluntailainen tai muu. Ja ehkä uskovan perheen lapsen kapina on sitten joskus isompaa irrottelua
    perinnöstä kuin uskonnollisesti välinpitämättömien
    vanhempien lasten kapina. Siis kapina uskoa vastaan, nimenomaan, muutenhan ateistiperheen
    lapsi voi taas kapinoida vanhempiensa materialistista tai seksuaalisesti liian vapaata elämää vastaan, jos siihen aihetta on.
    Jos ei ole mitään, mitä vastaan kapinoida, niin miten kapinoida silloin?

    Olen kyllä keskustellut ystäväperheen
    uskonnon opettjaisän kansssa siitä, että hän oli havaitsevinaan melkoisen rajua kapinaa joskus.
    Mutta hän ei missään nimessä sanonut, että se olisi lestadiolainen piirre, vaan yleensä kapinaa, vanhempien uskonsuunnasta riippumatta. Toisaalta tuo 15 vuoden seutu on aikaa,
    jolloin moni nuori solmii loppuiäkseen liiton Jumalan kanssa ja sitä saaattaa edeltää pidempikin
    kokeilu- ja puhdistusvaihe, jossa kielteiset asiat kiinnostavat, mutta toisaalta Jumala puhdistaa viimein nin, että nuori voi täydestä sydämestä vastata Jumalan rakkauteen.
    Hän tietää silloin sydämessään, mihin hän haluaa sitoutua.
    Mennoniitoillahan on Jenkeissä "koevuosi",
    eli yhteisössä asunut ja kasvanut nuori lähtee
    yhteisön ulkopuolelle "maailmaan", niin että hän
    sitten molemmat vaihtoehdot nähtyään pystyy
    täydestä sydämestä valitsemaan mennoniittayhteisön tai vastaavasti lähtemään siitä pois työhön ja elämään ulkopuolelle.

    Lapset ovat niin erilaisia, perheiden elämänvaiheet niin erilaisia. Monet lapset kasvavat suoraan uskoon, vahvistuvat vain uskossaan kasvaessaan, jotkut taas kasvavat
    kapinansa kautta Jumalan rakkauden tajuamiseen.

    Toisaalta itse ainakin kunnioitan lestadiolaisten sukupolvien aikana Jumalalta
    saatua kokemusta lasten kasvattamisessa.
    Omat kokemuksemme lestadiolaisperheistä ovat olleet pelkästään myönteisiä ja oman ison
    katraamme iltatähden ystävät ovat olleet
    pitkälti lestadiolaistyttöjä.
    Samoin kun Helsingin seudulla ollessamme jossakin vaiheessa keskimmäiset tytöt kahisivat
    murkkuiässä paljon keskenään, Jumala käski vain mennä Veräjänmäkeen kokoukseen (Kotiseurakunnaksemme Jumala oli kuitenkin aikanaan ilmoittanut toisen seurakunnan). Ja niin kävi, että vaikka siellä kahdestaan miehemme kanssa olimme, niin kotiin tultua nämä kiistat olivat häipyneet. Eli lestadiolaisella yhteisöllä on hyvin suuri Jumalalta saatu auktoriteetti perheen alueeella,
    koska se on sukupolvesta toiseen suostunut Jumalan kasvatettavaksi Jumalan ehdoilla, omassta itsekkyyydestään luopumalla,
    näillä alueilla. Kiitos Jumalalle siitä!
    Kapinallisia ja rajojaan kokeilevia riittää niin leirissä kuin leirissä. Se ei silti
    himmennä Jumalan kirkasta valoa näillä alueilla
    lestadiolaisessa liikkeessä!

    Ja omista lapsistani vielä: Jokaisen olen heistä itse halunnut. Loppupäässä sain jo houkutella miestä asiaan. Ja ihan pari viimeistä ovat sitten sellaisia, että Jumala näytti näyssä kaunista, pientä tyttövauvaa
    ja kysyi: Haluaisitko vielä tällaisen?
    Ja minähän halusin!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hellarix kirjoitti:

Onko tämä tapa ajatella joistakin ihmisistä halveksien tai säälien, kovinkin yleinen tapa lestadiolaisilla? Tuolla aikaisemmassa viestissä lestadiolainen kirjoittaa näin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu