Mac OS X ei siis ajakaan ylläpitorutiinejaan, jos kone on nukkumassa. Olen luullut toisin. Tämä on hölmöä, koska UNIX-ylläpitorutiinit täytyy ajaa, jotta systeemi pysyy kondiksessa. Systeemi ei aja niitä edes herättyään tai oltuaan kiinni suoritusajankohtana. Rutiinit tulevat automattisesti suoritetuksi vain jos Mac on päällä myös öisin, jolloin on niiden suoritusika. Jos koneesi hidastuu viikkojen päälläolon jälkeen tms, vika saattaa olla tässä.
Ratkaisu ongelmaan on jättää kone päälle yöksi, ajaa ne manuaalisesti, tai hankkia esim. Macaroni-apuohjelma tekemään se siten miten systeemin pitäisi se tehdä:
http://www.versiontracker.com/dyn/moreinfo/macosx/16593
Ratkaisu ongelmaan on jättää kone päälle yöksi, ajaa ne manuaalisesti, tai hankkia esim. Macaroni-apuohjelma tekemään se siten miten systeemin pitäisi se tehdä:
http://www.versiontracker.com/dyn/moreinfo/macosx/16593
Vastaukset 6
Vanhimmat
Onpas surkeasti suunniteltu tämä OS X, jos tuo ei otettu huomioon käyttöjärjestelmässä ja pitää asentaa jotain kolmannen osapuolen shareware ohjelmat.
Linuxissa cronin lisäksi aina tuli myös anacron niminen ohjelma joka osaa ajaa rästiin jääneet työt, vain tarvittaessa päällä olevissa koneissa.
Pitää vain ihmetellä, miksi joku vielä maksaa niin keskieräisesesta käytöjärjestelmästä kuten Mac OS X.
cron ja anacron ei ole kolmas osapuolennen ohjelmat? Ai nin Linuxhan on kaikenlaisten nörtipellejen maailmanlajuinen harjoittelytyö. Eli kaikki on 1599833:nnen osapuolen. Hurjaa! (E. Rehnin äänellä)
"cronin lisäksi aina tuli myös anacron"
Niin, tux, nämähän ovat Unixin vakiokalustoa sekä OS X:ssä että Linuxissa.
OS X:lle noista on vaan tehty GUI:t eli ei tarvitse mennä tonne komentoriville ajelemaan noita ohjelmia.
on MacJanitor (http://www.versiontracker.com/dyn/moreinfo/macosx/10491). Toimii niin jaguaarissa kuin pantterissakin hyvin.
MacJanitor huolehtii sekä päivittäisistä että viikottaisista ja kuukausittaisista "siivouksista". Yksinkertainen, selkeä ohjelma.
Zekkasin ton MacTalonmiehen, mutta kyllä minusta Makarooni on puolensa, sehän ajaa nuo automaattisesti ja fiksaa oikeudetkin, sen voi unohtaa kun kerran on asentanut. Toisaalta - Janitor ei maksa mitään. Ja toisaalta 2: jotenkin alan aavistaa miksi Apple ei ole tehnyt Makarooneja: koneeni touhuaa nyt taustalla tämän tästä jotakin. Pitäisi olla ohjelma joka herättää koneen yöllä ajelemaan näitä. Tai sitten niin kun Norton: jos kone on käyttämättä esimä 1h, zekkaukset alkavat.
Totta, Macaroni on monipuolisempi, mutta vain tuo automaattisuus on houkutteleva ominaisuus. Mun mielestä esim. oikeuksien tarkistusta ei ole tarpeen tehdä kuin päivitysten yhteydessä ja jos jotain ongelmia esiintyy. Pelkästä automaattisuudesta en ole valmis maksamaan vaikka eihän tuo Macaronin hinta päätä huimaa =). Ja varsinkin kun MacJanitorin kanssa ei ole ollut minkäänlaisia ongelmia niin ei mitään syytäkään ole vaihtaa. Makuasia :).