kun uusi avopuoliso ehdotti avioehtoa jos naimisiin
tällaista saastaa joku jaksaa kirjoittaa
meni maku:( mikä maku? rahan makuko?
hävetkää uskottomat rahanahneet luuserit ja lastenne elämän pilaajat
meni maku:( byääh
3
1578
Vastaukset
- realistisuudessa?
Puolet avioliitoista päätyy eroon, ja puolisosi haluaa suojata omaisuutensa, tämä on ymmärrettävää jos toinen on huomattavasti rikkaampi kuin toinen. Esim. olen omaa puolisoani vain hiukan varakkaampi, niin ei tulisi mieleenikään avioehto.
Kyllähän se varmaan korpeaa että puoliso haluaa avioehdon, mutta eikös se tee toisaalta sinustakin rahaahneen jos et suostu avioliittoon ilman avioehtoa?
Jos toinen osapuoli olisi huomattavasti rikkaampi kuin minä, avioehtohan olisi ainakin minulle päivän selvää. Mutta jos ei mainittavia varallisuus eroja olisi, niin sitten en ymmärtäisi avioehtoa.- .mörkö.
Luitko alkuperäistä viestiä lainkaan?
Ja mikä järki tuossa taas on ( jos toinen olisi varakkaampi)? Ymmärtäisin ehkä juuri sukutilojen yms. "turvaamisen", mutta miksi mennä naimisiin, jos turvataan oma selusta avioeron varalta?
Jos vertaa alusta asti tilastoihin oma avioliittoaan niin aika karun kuuloinen todellisuus. Eikä varmaan vala uskoa omaan avioliittoon? - Smuggu
.mörkö. kirjoitti:
Luitko alkuperäistä viestiä lainkaan?
Ja mikä järki tuossa taas on ( jos toinen olisi varakkaampi)? Ymmärtäisin ehkä juuri sukutilojen yms. "turvaamisen", mutta miksi mennä naimisiin, jos turvataan oma selusta avioeron varalta?
Jos vertaa alusta asti tilastoihin oma avioliittoaan niin aika karun kuuloinen todellisuus. Eikä varmaan vala uskoa omaan avioliittoon?Onkos sulla kotivakuutusta? Jos on, niin miksi ihmeessä? Miksi ihmeessä muuttaa omaan kotiin, jos heti vaan varautuu kodin tapaturmiin? Ei varmaan vala uskoa omaan kotiin?
Oikeasti: miksi EI varautuisi? Sitä paitsi jossain tapauksessa avioehto voi jopa pelastaa liiton: rahojen käytön erimielisyyksiä ei välttämättä samalla tavalla synny, jos on yhteisten rahojen lisäksi myös omia rahoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856294
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283140Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849