nenäsumute

Mitä nenäsumutetta voisi käyttää raskauden aikana nenän limakalvoturvotukseen ja tukkoisuuteen (joka aiheuttaa korvien lukkoonmenon)? Kun ei tätä varmaan ihan koko raskauden jaksa... suun kautta joutuu hengittämään.
3287
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

nasolinia voi ottaa yhdet sumutukset ennen kun menee nukkumaan. mutta ei saa käyttää yli 5 päivää peräkkäin.

Äänestä

käyppäs lääkärillä. ite joudun käyttämään flixonase nenäsumutetta ympäri vuoden ja sitä voi käyttää myös raskauden aikana. itelläni se on reseptilääke mutta saa myös ilman reseptiä. mutta kannattaa käydä ensin lääkärillä niin osaa varmasti neuvoa oikeeseen lääkkeeseen :)

Äänestä

Nasonexia saa käyttää. Pitkäkestoinen nenäsumute. Sitä ei saa kuin reseptillä, eli lääkärin kautta jokatapauksessa :)

Sitten reseptivapaa on normaalit suolaliuostipat. Niissä ei ole kuin ihan suolaa ja vettä :) Mulla kyllä auttavat nekin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


turvallinen sellainen? kirjoitti:

Mitä nenäsumutetta voisi käyttää raskauden aikana nenän limakalvoturvotukseen ja tukkoisuuteen (joka aiheuttaa korvien lukkoonmenon)? Kun ei tätä varmaan ihan koko raskauden jaksa... suun kautta joutuu hengittämään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu