Heippa!Kysyn teiltä,jotka olette parhaillaan tai olette olleet varahenkilönä,millaista työ käytännössä on. Onko niin,että varahenkilöllä ei esim. hoitotyössä ole säännöllistä työvuorolistaa, vaan vuorot voivat olla millaisia tahansa.Eikö varahenkilö kuitenkin ole jatkuvasti töissä,eikä odota kotona työhön kutsua.Vakituisilla työntekijöillä on kiertävä työvuorolista. Mielipiteitänne asiasta ja kokemuksianne.Eikö varahenkilöllä ole samalla tavalla vuosilomat kuin vakituisillakin.
varahenkilönä
toimiminen
33041
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
eli vakituisessa työsuhteessa.Normaalisti työvuorot suunnitellaan niin kuin kaikille muillekin.Samat edut kuin muillakin.Erona on että osasto vaihtuu päivittäin.
itse toimin vakinaisessa suhteessa varahenkilönä. Työvuorolistat ihan normaalisti kuten osastoillakin. Osasto vaan vaihtuu, välillä joka päivittäin, völillä saattaa olla muutaman päivän samalla osastolla. Lomat tietysti ihan normaalit. Ainakin meillä lomat saa pitääm iten haluaa, eikä ole samaa tappelua kiun esim. osastoilla. Muutenkin olen tykännyt, ei tarvi ottaa kantaa osastojen kahnauksiin, pistää oven perässään kiinni ja tulee taas 2 vk:n päästä, jos tulee.
Osa varahenkilöistä tekee pelkkää päivävuoroa. Tulevat normaalisti päivävuoroon. Muu henkilöstö siirtää vuorojaan. Jos illasta puuttuu huomenna niin oma henkilöstö siirtyy päivävuorosta iltaan ja vara tekee päivän. Jos on viikonlopuksi tarvetta, siitä neuvotellaan erikseen. Samoin iltavuoroista.
On myös varahenkilöitä, joille tehdään listat kuten muillekin, mutta tarvittaessa muutetaan. Riippuu minkä ryhmän varana on. vuodeosasto / pkl /leikkuri/ päivystys jne.