Tässä toimivia

säästövinkkejä ruokakuluissa

Minä teen näin:

kun on palkkapäivä niin käyn ruokakaupassa ja ostan kerralla paljon ja halpaa. Pakastimeen laitan sitten kaikki jauhelihat, makkarat, kalat ym. mitä en heti aio käyttää.
Jos aloitetaan perunoista jotka maksaa jotain 60-70 senttiä/ kilo tällä hetkellä, niin niitä kun ostaa jo pari kiloa niin saa vaikka mitä laitettua. Kuten peruna-jauheliha paistos tai jauheliha keittoa, ja niistä molemmista riittää ainakin kahdeksi päiväksi ja jopa kolmeksi.
Makkara paketista saa keiton ja/tai kastikkeen/uunimakkaraa.
Pakastekalasta saa myös keiton, ja jos puolittaa paketin saa toisesta palasta uunikalan. Tonnikala on myös halpa vaihtoehto (ellei osta kallein merkki), makarooneja ja tonnikala ja siihen herne/maissi/paprika pussi ja mausteeksi suolaa, pippuria ja liemikuutio.
Hernekeitto purkki ei myöskään paljon maksa ja pakaste juurekset keittoihin on halvempi vaihtoehto kun että ostaa niitä tuoreina tässä tapauksessa.
Myös leivän kannattaa leipoa itse, sitä saa monta sämpylää yhdestä sämpyläjauho pussista joka maksaa jotain 3-4euroa jos ei halua maksaa viidestä sämpylästä jo 2-3 euroa.
Syksyllä taas kannattaa mennä sienimetsään, sieltä kun silloin saa ilmaista ruokaa ja kaupan päälle vielä raitista ilmaa.
Mausteyrtit voi kasvattaa itse ikkunanlaudalla tai parvekkeella, kuten persiljat, tillit, basilikat, oregano, timjami jne. eikä tarvii ostaa niitä kalliita maustepusseja/purkkeja.
Hedelmät taas kannattaa ostaa silloin kun ne on tarjouksessa, ei tarvii olla se kallein omenalaji jne.
Tässä oli vähän säästövinkkejä mitä itse olen noudattanut ja hyvin toimii.

3

1136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tässä lisää...

      Hyviä säästövinkkejä on. Mutta niitäkin voi tarvittaessa vähän parantaa. Tässä itseni hyväksi kokemiani vinkkejä näihin liittyen:

      1)Yritä ostaa perunat syksyllä tarjouksesta 10kg säkistä, niin saat edullisesti, muistaakseni oli Prismassa syksyllä 35c/kilo. Hyvä vinkki jos on paikka missä voi säilyttää niitä.

      2)Kova hinta jauhoista 1,5-2eur/kg. Itse ostan vehnäjauhoja tarjouksesta 0,35eur/kg, sekä sukulaiselta venhänjyviä 0,20eur/kg joista jauhan kotona täysjyväjauhoa sämpylöihin. Käytän sämpylöihin yleensä 35% täysjyväjauhoja. Ja on muuten terveellisempää näin.

      3)Yritän hyödyntää ilmaiset puutarhan antimet, omenat, luumut ym. Sekä metsästä saatavat marjat ja sienet.

      4)Ostan aina ison kilo-juuston halvalla ja siitä sitten käytän heti osan, ja loput raastan pakastimeen, tulee huomattavasti edullisempi kilohinta juustoraasteelle, verrattuna kaupasta ostettuun.

      Ruokakulut pystyn painamaan noin 40-50eur/kk kun itse leipoo sämpylät. Mutta helposti lipsahtaa lähelle satasta jos ostaa leivät valmiina ja muutenkin ostaa kalliimpaa tuotetta.

      • Kiitos paljon molemmille.


      • anniina
        Malteser0004 kirjoitti:

        Kiitos paljon molemmille.

        näihin, että kyllä hernekeittokin kannattaa tehdä itse! Tulee todella paljon edullisemmaksi kilohinta!! Ja tekee samantien suuremman satsin ja pakastaa osan. Muutoinkin teen itse ruuat alusta asti. Usein keittoja ja puuroja sekä sämpylöitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      74
      3990
    2. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      196
      3275
    3. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      3006
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      76
      2657
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      379
      2398
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      181
      2072
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1595
    8. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      36
      1576
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1408
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1392
    Aihe