Tilattu yhteys on 24M, todellinen nopeus taas tänään 11,3 Soneran omalla testillä (iltalehti). Onko tuo mormaalia? Tuota se on ollut viime kesästä lähtien jolloin nopeus "nostettiin". Koko syksyn yhteys pätki lähes päivittäin. Lukuisten yhteydenottojen jälkeen alkoi pysymään päällä. Onko se laillista myydä 11-12M yhteyttä 24 megaisena? Paikkakunta Helsinki.
Yhteys 24M, todellinen 11-12M
Reijo T
264222
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
8 meganen yhteys Oulussa ja koskaan en ole testeillä päässyt yli 4,4 megan noputta ylemmäs!!!
Eli maksan nopeudesta joka todellisuudessa on vain puolet!!! Mitä kusetusta!!!
No ottakaa huomioon, että jo pelkkä teille tuleva puhelinkaapeli vaikuttaa nopeuteen. Eli puhelinkaapelin paksuus ja etäisyys keskuksesta. Jos sinulle tulee vain 0,4 kaapeli, se on huonompi kuin 0,5 paksuinen kaapeli. Entäs modeemi, tukeeko se vain adsl2 yhteyttä, eli pääsee vain 12 megaan? Entäs onko laitteessa liian vanha ohjelmisto sisällä, että se pitäisi päivittää. SNR Margin (dB) ja Attenuation (dB) arvoilla on tärkeä rooli laadussa. Mitä pienempi arvo Attenuation (dB) on, sitä parempi.
Oma TP-Link TD-8840 näyttäisi, että maksimissaan se kättelisi keskuksen kanssa 25740/1288Kbps. Suosittelen kyllä hankkimaan tuota modeemia Soneran 24 megaseen yhteyteen.
Toisinaan modeemin vaihto auttaa asiaan.
Modeemin asetukset on tarkastettu moneen kertaan Telewellin tuen kanssa, ne ovat ok. Soneran kanssa riideltiin koko syksy tästä linjasta ja sen toimimattomuudesta. No sitten viimein alkoi pysymään päällä että katkoo enää vain harvoin mutta tuo nopeus arveluttaa edelleenkin.
SNR marginaali vast.otto 8,10 dB lähetys 11,5 dB.
Näyttää modeemin ja keskuksen välille?
Joku reitittävä telewell niin eihän se nopeus tuon ylemmäs nouse huonoilla ohjelmistoilla.
Palvelukuvauksemme mukaan Laajakaista Extra -liittymissä nopeuden pitää olla pääsääntöisesti vähintään puolet ilmoitetusta nopeudesta.
Laajakaista ADSL -liittymissä nopeus tulee olla 24M nopeusluokassa pääsääntöisesti vähintään 8M.
Kuten tässäkin ketjussa on tullut ilmi, yhteyttä kannattaa testata myös toisella modeemilla ja puhelinjohdolla.
Siinä tapauksessa, että yhteys ei toimi lainamodeemillakaan palvelukuvauksen mukaisesti, kannattaa liittymästä tehdä vikailmoitus Sonera Vikapalvelun kautta. Sonera Vikapalvelun tavoitat numerosta 020 690101 (mpm/pvm).
T: Lauri Soneran asiakaspalvelusta
Eli jos tilaan 48mb yhteyden niin saan käyttöön tuon 24mbs? ja 2 megaa varmaan myytte 1 megan vauhdille?
Itsehän kerrot jo koko soneran sopimuksen perustuvan alusta asti kusetukseen, jos ns. itselläni olisi tuollainen asiantuntija joka kirjoittaa tuolla tavalla soneran roolissa antaisin välittömästi kenkää!
Onneksi ei ole enään mitään yhetyksiä soneralta..
Katsotaan poistaako ns. seriffi tämän viestiketjun..
huhhuh..
se nyt vaan on niin ettei soneralla ole mitään tietoa mikä sitä linjaa vaivaa, sonera on myynyt relacomille huollon sekä asennuksen henkilöstön
"Marraskuussa Relacom ilmoitti ostavansa YIT:ltä sen verkkopalvelut-liiketoimintaryhmän eli pääasiassa Primatelin, jonka YIT puolestaan osti Soneralta vuonna 2002. Ostetun liiketoiminna liikevaihto vuonna 2006 oli 84 miljoonaa euroa ja työntekijöitä ryhmässä oli noin tuhat."
Kerrottiiko sinulle että kotisi pitäisi siaita noin kilometrin päässä puhelinkeskuksesta että 24 megaan olisi edes jonkinlainen mahdollisuus. Jos kotisi on 2 km päässä puhelinkeskuksesta nopeus on noin 6-10 megaa riipuen kuparin laadusta. operaattorit on jauhanut jo 10 vuotta samaa mantraa oletko kokeillut toisella puhelinjohdolla/modeemilla...ne ei tahdo myöntää sitä että on fyysinen mahdottomuus saada 24 megaa läpi jos kuparia on välissä enemmän kuin 1km
Olisin tyytyväinen jos nopeus olisi edes 15-46 mutta nytkin se on 11,3.
Kysyppä soneralta paljonko on sen kupari johdon pituus keskuksesta taloosi, se tieto heillä on metrin tarkkuudella, eikä se ole edes mitään "salaista tietoa"
Juurikin näin :) Jos yhteys ei toimi palvelukuvauksen mukaisesti, kannattaa olla yhteydessä Sonera Vikapalvelun numeroon 020 690101 (mpm/pvm).
Vikapalvelu pystyy katsomaan heti puhelun aikana linjan pituuden ja tekemään tarvittaessa vikailmoituksen eteenpäin.
T: Lauri Soneran asiakaspalvelusta
Otin yhteyttä Sonera vikapalveluun josta sain seuraavana päivänä juuri sellaisen tekstiviestin kuin odotinkin. Systeemit on tarkastettu eikä niissä ole mitään vikaa. Nopeus on koko ajan 11,3-11,7 ja Soneran mielestä tuo on siis ihan ok?
Onkohan viestintävirasto seuraava paikka mistä pitäisi kysyä tietoa näistä nopeusjutuista kun Soneralta tulee aina vain sama vastaus että mitään vikaa missään ei ole? Mielestäni tuo on asiakkaiden harhauttamista. Jos nopeus olisi edes 15-16 olisin tyytyväinen mutta kun se ei ole edes puolta tuosta 24:stä. Se ainakin on varmaa että en jätä asiaa tähän.
Jos sinulla on Laajakaista Extra -liittymä käytössäsi, kannattaa tarkistaa vielä modeemin asetuksista, että annex.m -modulaatio on käytössä. Tämä vaikuttaa olennaisesti yhteyden nopeuteen. Jos tämäkään ei auta, kannattaa modeemin firmware päivittää.
Ohjeet modeemin asetuksien tarkistamiseen löytyvät laitevalmistajan verkkosivuilta: http://www.telewell.fi/tuotteet.php
T: Lauri Soneran asiakaspalvelusta
Modeemi on TW-EA510 v4. Asetukset on käyty Telewellin tuen kanssa läpi moneen kertaan ja huolella silloin kun yhteys pätki päivittäin. Silloinkin Sonera lykkäsi koko ajan syym modeemiin, Telewellissä olivat jyrkästi toista mieltä. Yhteydenotot kestivät yhteensä useita tunteja ja koko ajan olin pallona siinä välissä. Telewellissä tiedettiin mikä Soneralla tökkii mutta kun Sonera ei myönnä että vika on siellä.
Nyt siis linja ei katkeile (sekin korjaantui yhtäkkiä joten joku vika silloin taatusti löydettiin vaikka sitä ei tietenkään minulle tunnustettu). Pitänee soittaa taas Telewellille, sitten Soneralle jne... ja aloittaa tuo rumba uudestaan. Katsotaan kuinka kauan minua nyt pallotellaan.
Otin yhteyttä Telewelliin ja kun tsekattiin asetuksista vastaanottonopeus (15626500) niin se on kuulemma normaali kun tuosta vähennetään se tavanomainen 20%. Sittenhän se meneekin just tuonne 11 ja 12 väliin. Kai se sitten on uskottava että 24 megan yhteydessä oikea lukema on ihan normaalisti alle puolet 24:stä.
Lasku on kuitenkin täysimääräinen. Ja varmistaakseen asiakastyytyväisyyden hyvin toimivan yhteyden omaavalle asiakkaalle, Sonera nostaa hintoja säännöllisesti. Kaitpa ne siellä laskee, että uusien asiakkaiden hankkiminen on halvempaa kuin vanhojen pitäminen.
modemina telewell tw-ea510 v3 ..modeemi ilmoittaa nopeudeksi jotain 20000 / 1000 ja pitäs olla 24mb. millään netti mittarilla en ole päässyt koskaan yli 12mb:n jos soneran tapa on toimittaa vain puolta nopeutta niin eikös meillä asiakkailla ole yhdenveroinen oikeus myös maksaa vain puolet?
mutta mitään konkreetista ei tapahdu! Sinne vikapalveluun ei pääse kuin tuntien jonotuksella ja joka minuutti maksaa. Kokeiltu on. Vastaajana todennäköisesti lukiolaispoika tai -tyttö, joka lukee paperista kysymykset ja vastaa lopuksi, että ilmoittaa eteenpäin ja joku ottaa yhteyttä. Yhteyden ottaa, jos ottaa, joku toinen yhtä innokas ja rumba jatkuu.
Kun lukee näitä viestejä, pitäisi olla atk-alan asiantuntija jo ennen liittymän ostoa, jotta joka langanpätkä ja modeemi tulisi hankittua samalla kertaa. Eikö ole myyjän asia selvittää, milläisissa olosuhteissa mokkuluoita yms. käytetään ja sen mukaan myydä tarpeelliset lisälaitteet? Ei muuten kukaan ostaisi, kun toteaisi, mikä on todellinen hinta "halvalle liittymälle".
Joku voisi laskea, kuinka paljon Sonera ansaitsee näiden pakkoliittojen myötä puolikkaista toiminnoista? Ei varmaan ole laillista kaupankäyntiä. Pitänee tehdä joukkokanne Soneraa vastaan.
tuossa joukkokanteessa olisi asiaa. jos tilaan 24/1 nopeuden niin siedettävä tekniikkaan menevä nopeuden hidastuminen on mielestäni noin 20% eikä nykyinen 50% ja yli. Nopeus normaalisti kun pyörii siinä 7-8megan paikkeilla.
Soneralla sanotaan että 24mb ja takaavat noin 8mb yhteyden tai jotain. no jos otat 8mb liittymän niin nopeus on noin 4mb ...mistä tämä johtuu. Ei varmasti muuta kuin että sonera haluaa tahallisesti rajoittaa nopeuksia. miksi tuota 24mb yhteyttä ei rehellisesti myytäisi 12mb yhteytenä niin kaikki olisiva tyytyväisempiä kun nopeus saattaisi jopa joskus ylittää tuon 12mb:n
Käykääpäs ihan huvikseen vilkaisemassa muitten operaattoireiden foorumit täältä suomi24... Aivan tasan samat lorut jokaisella operaattorilla. Itseppä olette sopparit ottaneet lukematta sen tarkemmin esim noista nopeuksista. Operaattori jos tarjoaa näissä maksiminopeuden sille linjalle jonka asiakkaalle myy eikä voi aina tietää toimiiko se 24m liittymä 10m nopeudella vai pienemmällä, linja voi olla joko liian pitkä tai liian huonokuntoinen, yleensä asiakaspalveluista se pystytään setvimään. Pudottakaa nopeus vinkujat takaisin sinne 1m niin ei tarvitse valittaa turhista ettei peräkylän Eero-Petteri saa nyt 24m yhteyttä vaan toimii 11m ja että nyt on megaluokan salaliitto taas takana... Jokainen operaattor näitten forum taistelijoiden mukaan ryöstää / huijaa / kavaltaa asiakkailtaan tahallisesti ja palkkaa erikseen ihmisiä ruuvailemaan linjoja pienemmälle ettei varmana se syrjäkylän mummeli liikaa lueskele juoruja internetistä. Järki käteen ja äly hoi älä jätä
No miks hitossa sitä liittymää ei myydä 11m jos esim linjat ei pysty nopempaan? ja mikä estää myymästä liittymää esim. 8m todellisella 8mb nopeudella, mihin linja oikeasti kykenee? Eli jos mulla ennen oli 8m ja nopeus silloisilla nopeusmittareilla 6-7mb mikä on täysin hyväksyttävä nopeus 8mb liittymälle. Mutta nyt 24mb ja nopeus edelleen tuo 6-7mb. Kaikki asetukset yms. on tarkistettu vikapalvelun kans. Ja linjojen ei luulisi olevan kovinkaan huonoja kun kyseessä keskisuuri taajama-alue noin 10 vuotta sitten kaapeloitu koko alue. Asiaa voi mielestäni verrata vaikka auton renkaisiin.
Menet ja ostat autoon nokia hkpl7 ja sitten kun menet autoa hakemaan siinä on halvimmat mahdolliset pinnatut kiinalaiset nastattomat kumit. Näin rengasliike saa suuremman katteenkin.
aivan sama pätee myös palvelujen ostamiseen eli sonerahan myy palvelua.
Itseasiassa liian hidas nopeus voidaan tulkita palveluvirheeksi mistä voi halkea korvauksia tai hinnan alennusta palveluoperaattorilta
"Mutta nyt 24mb ja nopeus edelleen tuo 6-7mb. Ja Itseasiassa liian hidas nopeus voidaan tulkita palveluvirheeksi mistä voi halkea korvauksia tai hinnan alennusta palveluoperaattorilta "
Eipä tarvitse sinulla olla kuin Adsl1-modeemi, ethän sinä pääse enempään. Eli hommaa ADSL2 Annex M-tuellinen modeemi, johan pääset lähemmäs täyttä nopeutta.
todellinen nopeus vaihtelee 0,5-0,7 välillä.
SPEED Test antoi 2M/ 512 Soneran lankalla
tuleva 1.73 mbs/s
lähtevä 0.44 mbs/s
Suvi Linden on sanonut
nopeutta pitää saada 75 % maksiminopeudesta
Kaikki operaattorit rikkoo tietoisesti ministeriön määräystä
Jos valitat soneralle pätkimestä, niin he tekevät "korjaustyön"; mikä oikeasti tarkoittaa, että he rajoittavat maximinopeutta saadakseen linjasta luotettavamman.