Kurkunpää turvoksissa, 3 vrk sepramia

Aloitin Sepramin (20 mg) käyttämisen lauantaina. Nyt, maanantai iltana, turvotuksen tunne kurkunpäässä ja kaulalla. Nieleminen vaikeutunut, mutta toistaiseksi todella lievästi. Lienee lääkkeen sivuvaikutus, mutta onko joku kokenut samaa? Pitäisikö olla huolissaan? Itse taidan lopettaa lääkeen tähän kolmeen päivään. Luin että voisi olla potentiaalisesti vaarallinenkin sivuoire.
4308
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Hei!

Kokeile aloittaa 10 mg milligramman annostuksella ainakin ensimmäinen viikko. Ei tule niin pahoja sivuvaikutuksia ja elimistö tottuu uuteen aineeseen elimistössä. Minä aikanaan aloitin 5 mg annostuksella ensin viikon ja sitten viikon 10 mg annostuksella ja sitten vasta 20 mg. Mulle tuo 20mg annos oli lievien paniikkikohtausten ja yleisen ahdistuneisuushäiriön hoitoon liian iso.

Vajaan vuoden söin sitten 10mg annostuksella ja en kadu päivääkään. Todella hyvä lääke ja toi minulle vanhan, paremman elämäni takaisin.

Äänestä

vaikka tukehtuisit.Lääkkeet ovat kemiallisia valmisteita ja lääketehtaiden buisnestä.Jos uskallat niin aloita tosiaan pikku annoksella ja jos oire ei helpota heitä napit roskiin.Aloita terveet elämäntavat ja jätä kaikki ylimääräiset lääkkeet,kahvit,colat,sokerit ja muut aivoihin vaikuttavat mömmelit pois ja voi hyvin.Lääkkeisiin uskotaan nykyään aivan liikaa.Kuin olisivat Jumala ihmiselle.Ei se niin ole.Moni depislääke on pelkkä plasebo,ei vaikutusta.Vaikutus monessa lääkkeessä perustuu terapeututtiin ehdollistumalla eli ehdollistumisreaktio.siinä kaikki.

Äänestä

Soitin lääkärilleni. Ei ollut minulla normaali reaktio sitalopraamiin, ehkä allergia jotain tabletin ainesosaa kohtaan. Täytyy katsoa miten tästä eteenpäin.

Äänestä

Taitaapa olla flunssan oireita, eikä mitään tekemistä masennuslääkkeen aloituksen kanssa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


depressiotapaus kirjoitti:

Aloitin Sepramin (20 mg) käyttämisen lauantaina. Nyt, maanantai iltana, turvotuksen tunne kurkunpäässä ja kaulalla. Nieleminen vaikeutunut, mutta toistaiseksi todella lievästi. Lienee lääkkeen sivuvaikutus, mutta onko joku kokenut samaa? Pitäisikö olla huolissaan? Itse taidan lopettaa lääkeen tähän kolmeen päivään. Luin että voisi olla potentiaalisesti vaarallinenkin sivuoire.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu