lamauttaa velanotollaan koko maan
Kokoomuksella on selittämistä
joka puolella
7622
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kuulutko niihin joka vain ottaa kiitokset ja ne mut saavat hoitaa sen kaiken muun.
Ketkähän ne ovat saaneet tämänkin tuppukylän tähän jamaan. Ettei vaan kommarit, demarit yhteistyöllään ole ajaneet tästäkin kylä pahasesta paikan jossa ei toimi eikä pelaa mikään muu kuin noitten puolueiden aikaansaama korkea veroprosentti.
Keskustan kunnallisjärjestö paheksuu Vapaavuoren päätöstä
24.02. 12:31
Keskustan Pieksämäen kunnallisjärjestö paheksuu asuntoministeri Jan Vapaavuoren (kok.) päätöstä hylätä Ideaparkin kaavan poikkeamislupa.
Järjestön johtokunta pitää kannanotossaan poliittisesti huolestuttavana, että Vapaavuori estää tai ainakin jarruttaa vapaata kilpailua, johon myös kunnat voivat osallistua palveluja ja työllisyyttä edistäessään.
Keskusta tukee meneillään olevaa kaavoitustyötä, joka mahdollistaisi Ideaparkin rakentamisen Pieksämäelle. Järjestön mukaan meneillään olevan kaavoitustyön pikainen toteuttaminen on pieksämäkeläisten etu.
Se haluaa, että jatkossa maankäytön suunnittelua ja kaavoitusta tulee tarkastella kokonaisuutena. Huomioon olisi otetta matkailuelinkeinon voimakas kehittäminen, paikallisten energiavarojen tehokas lisäkäyttö ja palvelujen säilyttäminen kaupungissa.
http://www.lansi-savo.fi/Uutiset/8912380.html
Vai kuuluuko Pieksämäen kokoomus Vapaavuoren selkääntaputtelijoihin?
Joukostanne löytyy sellaisia jotka voi antaa pahimmin oireileville myllyhoitoa tähän uskomattomaan katkeruuden krapula tilaan. Todellisuudessa kaivatte maata päättävissä toimissa olevin puoluetovereidenne rakentavan työn alta
Pieksämäen seudun kokoomusjärjestöjen kanta asiaan tuotiin esille Pieksämäen lehdessä jo pari viikkoa sitten eli ennen Keskustaa ja kokoomusjärjestöjen puheenjohtajat toivat kantansa esiin myös Kokoomuksen omassa Nykypäivä-lehdessä toissaviikolla.
...uusimmassa NP:ssä Vapaavuori muuten antaa ymmärtää että Pieksämäen kokoomuslaiset on tyhmiä ja hän on kaikkitietävä päätöksentekijä.. ei nyt ihan näin suoraan mutta rivien välistä..
Kaikenkaikkiaan tästä asiasta on turha vääntää paikallispolitiikkaa, koska kaikki Pieksämäen puolueet ovat olleet ideaparkin takana.. nyt ei pidä alkaa keräämään irtopisteitä keskinäisellä piikittelyllä vaan on yhdessä niin kokoomus, keskusta, demarit kuin pienpuolueetkin käytävä vapaavuoren ja muiden pääkaupunkilaisten kimppuun.
Tämä sota ei ole puolueiden välillä vaan akselilla maakunnat-pääkaupunkiseutu!!
Hölmöltä tuntuu tuollainen taistelu asiassa, jossa ei alunperin ole ollut mahdollisuuksia, koska kysymys on ollut valitun paikan lainvastaisuudesta. Ei mistään muusta. Nyt kun todetaan, että paikka ei ole lainmukainen, olisi syytä miettiä uusia ratkaisuja. Tämä nykyinen ei tule menemään läpi KHO:ssa, joka tämän "taistelun" ratkaisee lopulta. Joku varmasti valittaa oli päätös mikä hyvänsä.
Kyllä laki olisi antanut myös mahdollisuuden päättää toisin, tästä on useamman lainoppineen tulkinta. Kyse on siitä, että ministeri Vapaavuori on itse metropolipolitiikan kannattajana halunnut päättää asian näin ja tulkita lakia omaa kantaansa tukien. Kyse ei ole ollenkaan siitä missäpäin Pieksämäkeä se alue olisi, kyse on siitä että ministeri Vapaavuori ei halua yhtään megaostoskeskusta pääkaupunkiseudun ulkopuolelle ja estää kaikki hankkeet mikäli siihen vaan on mahdollisuus.
Hyvää esimerkkiä ministerin ajatusmaailmasta saa lukemalla hänen blogiaan parin vuoden ajalta. Helsinki ei kuulemma ole suotta pääkaupunki...