keskosvauvan tarvikkeet, vauvan petivaatteet

miten varautua

Minä olen se joka kyseli aikaisesta raskausmyrkytyksestä kun viikkoja on 26 6. Toinen asia mikä mietityttää, on se, että mikäli vauva sitten tulee etuajassa, niin mitä se tarvitsee? Minulla on vauvanvaatteita (bodeja, potkuhousuja, myssyjä) normaalille vauvalle, mutta ei keskoselle. Pitäisikö varautua hankkimalla jotain keskosvaatteita? Tarvitseeko vauvat villatakkeja? Miten keskonen nukkuu siis minkälaisissa petivaatteissa? Ja muutenkin, millaisia petivaatteita kannattaa vauvalla olla...meillä on lämmin asunto...onko puuvillainen, villainen vai kashmirvillainen viltti paras ja turvallisein peitteenä? Entä vaunuissa...villaa vai kashmiria vai mitä?

9

1493

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keskosen

      saat, kotiudut kyllä aiemmin kun vauva asioita järjestelemään, joten älä turhaan etukäteen stressaa.

    • miksi näitä asioita kyselet,.

      Jos ja kun vauva syntyy keskosena( eli siis todella aikaisin) niin kyllä se vauva ensin on sairaalassa niiin kauan, että hänen tilansa vakiintuu, esim. jos sinä nyt synnyttäisit, niin et vaavaa saiasi mukaasi vaan teholle menisi, kehukot eivät olisi kehittyneet. Ja painoa ei olisi tullut tarpeeksi. Joten kun vauvan kotiin saisit olisi vauva ns." normaalin kokoinen" ja ihan voi kyllä vauvan pukea normaalisti, niinkuin täysiaikaisenkin vauvan..ei ole mitään erikseen keskosvaatteita...kaupoissa. Niin ja siis onko sinulla raskausmyrkytys todettu vai miksi sinä näitä kysele?

      • mietityttää...

        Minulla on ollut paha myrkytys aiemmin ja nyt on uusi jo alkanut, tosin ei vielä paha, vasta aluillaan vaan. Viimeksi kuitenkin paheni nopeasti kerran alettuaan, joten kyllä tässäkin nyt mietityttää.


      • minävaan...

        ja eikös tämä palsta ole sitä varten että ihminen voi kysellä asioita jotka häntä askarruttaa?
        Kyllä itsekin varmaan tuossa tilanteessa yrittäisin jo miettiä että entä jos...
        Keskosvaatteisiin ainakin oli suurikäsityölehdessä kaavoja (lehden numeroa en nyt kyllä muista)
        että jos on näppärä niin tekeehän niitä itsekin.
        Ja olen kuullut että keskosia jouduttu pukemaan nuken vaatteisiin kun hukkuvat niihin "normikokoisen" vaatteisiin.


      • stressaaa.....
        mietityttää... kirjoitti:

        Minulla on ollut paha myrkytys aiemmin ja nyt on uusi jo alkanut, tosin ei vielä paha, vasta aluillaan vaan. Viimeksi kuitenkin paheni nopeasti kerran alettuaan, joten kyllä tässäkin nyt mietityttää.

        Jos näin on, niin kannattaa ottaa päivä kerrallaan ja siis oikeesti ei kannatta nyt stressailla tollasilla asioilla...kun tosiaan vauvalle vaan samanlaisia vaatteita/vuodevaatteita kun täysi-ikäiselle ja tosiaan et vauvaa kotiin saa ennen kun kaikki sillä on ok. kerkeet kyllä. Niin ja jos nyt on aluillaan oleva myrkytys niin voihan olla, että ei kehkeydy pahaksi missään vaiheessa.


      • mutta omaakin
        minävaan... kirjoitti:

        ja eikös tämä palsta ole sitä varten että ihminen voi kysellä asioita jotka häntä askarruttaa?
        Kyllä itsekin varmaan tuossa tilanteessa yrittäisin jo miettiä että entä jos...
        Keskosvaatteisiin ainakin oli suurikäsityölehdessä kaavoja (lehden numeroa en nyt kyllä muista)
        että jos on näppärä niin tekeehän niitä itsekin.
        Ja olen kuullut että keskosia jouduttu pukemaan nuken vaatteisiin kun hukkuvat niihin "normikokoisen" vaatteisiin.

        päätä voi käyttää. Onhan se keskonen aika pitkään sairaalassa jos kovin paljon pienenmpänä syntyy..

        Itse olen löytänyt n.40-50-kokoisia pikkuvaatteita (bodyjä ja housuja) esim. prismasta joskus - mikäli se keskonen nyt sattuu niin aikaisin kotiutumaan että kovin paljon pienempää vaatetta tarvitsee. Itsellä jännitytti myös tuleeko pikkukeskonen vaan ajattelin että jos tulee niin ehtii niitä pikkuruisia vaatteita hankkimaan ennen vauvan kotiutumista. Eikä tullut, tuli iso ja yliaikainen.. ei ne pienimmät normivaatteetkaan niin kovin isoja pitkään ole. h&m:n vaatteet on muutenkin hirmuisen pienikokoisia ja rumpukuivaamalla näkyy kutistuvan vaikka mistä ostettu :)


    • 1+1=2

      Odotan kaksosia ja miettinyt,että jos ne syntyy kauhean aikaisin,niin ovat sitten niin pieniä. Olen miettinyt,että tarviiko mennä ostamaan pienempiä vaatteita ja en edes tiedä mistä saa keskosten vaippoja ostaa,noi normaalit kun ovat niin isoja sitten. Ja myös olen kuullut,että keskosille annetaan jotain eri korviketta kuin tuttelia tai muita mitä kaupoissa myydään.
      Mutta äitini minulle sanoi,että jos niin pieniä ovat,ei sieltä sairaalasta pääse pois,ennen kuin ovat kasvaneet ja voimistuneet. Silti myös mietin näitä asioita.

    • ..................

      Itse synnytin rv32, lapsi painoi 1800g ja oli 40cm pitkä. Olin ostanut muutaman bodyn kokoa 56cm ja muut vaatteet olivat kokoa 62cm, nämä siis olin osatnut jo ennen lapsen syntymää. Lapsi oli sairaalassa 6 viikkoa. Ensimmäisen viikon oli sairaalan vaatteissa. Sitten olin jo synnytyksen jälkeen siinä kunnossa että hain 40cm vaatteita, vein keskolaan 3 vaatekertaa. Hoitajat laittoivat ne aina likastuessaan keskoskaapin takan olevaan hyllykköön. Pesin vaatteet itse ja vein takaisin. Minusta oli kivaa kun lapsella oli sopivan kokoiset ja kivan näköiset vaatteet. Sairaalaan vaatteet oli vuodelta ö. Keskosella käytetään kahta paitaa päällekkäin. Hyviksi havaitsin kietaisubodyt. Sinä aikana kun lapsi oli sairaalassa hän kasvoio 2.5cm. Käytimme 62cm vaatteita 6kk iässä. Mielestäni oli tärkeää ettei lapsi ole liian isoissa vaatteissa. Petivaatteet olivat puuvillaa. Vauvan peiton (olikohan Finnvear) ostimme ihan tavallisesta kaupasta. Äitiyspakkausta en ottanut, vaatteet olivat niin järkyttäviä. Viltti mulla oli ennestään, se on piehmeää villaa ja nimeltään ihan vauvan viltti. Keskosien asentoa vaihdetaan 3h välein eli joka syötön välillä, ns. asentohoito. Kylkiasento tuettiin sairaalassa hienolla pötkylälle, aivan kuin kaurapussi, mutta pidempi. Se tuli lapsen selän taakse, pepuntakaa, vähän kuin L kirjain tukemaan lasta. Paikkakunnan Martat olivat tehneet jokaiselle keskoselle pinen tilkkupeitteen, sen sai mukaan kun lapsi kotiutui.
      Kun lapsemme kasvoi, nukkui hän aina pelkällä pussilakaanalla. On kuumaverinen kaveri eikä peittoa kaipaa.
      Älä huoli, jos saat keskosen, onko sinulla tavaroita vai ei. Vauva on todellakin sairaalassa niin kauan että ehdit hankkia aivan kaiken tarvittavan.
      Hyvää loppuraskautta!

    • Anonyymi

      NuppusPakkaus Facebook. Sieltä saa 36cm - 44cm vaatteita alkuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      78
      2832
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      23
      2712
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      107
      2332
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      35
      1648
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      239
      1563
    6. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1537
    7. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      40
      1485
    8. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1290
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1246
    10. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1181
    Aihe