Polttimon vaihto -06

Onnistuuko apukuskin puoleisen lähivalopolttimon vaihto 2006 Passattiin ilman korjaamoa tee-se-itse-mieheltä ilman erityisiä työkaluja? Käsi mahtuu kyllä hiplaamaan lampun kantaa mutta irti en sitä saanut.
41008
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Onnistuu. Homma tosin on tehtävä sokkona, kun sinne ei pääse oikein näkemään. Tai sitten on peili otettava avuksi.

Muistaakseni siinä piti vääntää vastapäivään muovista liitintä, niin sen jälkeen polttimon saa vetämällä ulos.

Äänestä
  • Täytyypi ilalla kokeilla!

    Äänestä

  • Ei lähde polttimo kääntämällä eikä vääntämällä.

    Äänestä

  • Jorma S. kirjoitti:

    Ei lähde polttimo kääntämällä eikä vääntämällä.

    Kyllä uusiinkin autoihin polttimot pystyy vaihtamaan, mutta vaikeaksi se on tehty. Syynä tietenkin se, että saadaan korjaamoille lisää rahaa. Korjaamomieskin on ihan tavallinen ihminen ja käsin hän polttimot vaihtaa, itselleni ei ole sellaista automerkkiä kohdalle osunut, jossa polttimon vaihtamiseen tarvittaisiin "työkalua". Passatin manuaalista sanoisin sen verran, huonoimpia opastamaan mitään toimenpidettä. Koitappa etsiä juuri apua esim. polttimon vaihtoon, ei löydy.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jorma S. kirjoitti:

Onnistuuko apukuskin puoleisen lähivalopolttimon vaihto 2006 Passattiin ilman korjaamoa tee-se-itse-mieheltä ilman erityisiä työkaluja? Käsi mahtuu kyllä hiplaamaan lampun kantaa mutta irti en sitä saanut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu