OCD.stä kertokaa

lisää

katsoin yle teemalta viime torstaina sitä pakkomielteiden vangit ohjelmaa(20:30 - 21:00).
Siinä yhdellä oli mm. pakkomielle pestä kädet n. 300 kertaa päivässä. Siinä siis oli 4 kappaletta hoidettavana eräänlaisella leirillä.
Yhdellä oli pakkomielle että ennen nukkumaan menoa pitää katsoa sängyn alle ja että sen äiti on kuolemanvaarassa ja että uimaanmennessä voi saada jonkun taudin järvestä/merestä/uima-altaasta, sama oli kolmannella, siis että uimaanmennessä voi saada jonkun taudin järvestä/merestä/uima-altaasta.
Neljännestä ei kerrottu siinä ohjelmassa se tulee vielä ainakin ensi torstaina samaan aikaan.

6

2056

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itselläni oli käsienpesu aivan mahdottomissa mittasuhteissa sairastuttuani OCD:hen 23 vuoden iässä. Katsoin ohjelman viime torstaina, ja siinä näkyi hyvin, kuinka tämän käsiä pesevän miehen iho oli kuivunut käsissä. Itselläni teki pahaa katsoa häntä TV:stä, koska pesin käsiäni aiemmin niin paljon päivän aikana, että ihoon tuli verihaavoja. Mielestäni juuri erilaiset pesemisrituaalit ovat hyvin tyypillisiä OCD:n oireita. Itselläni on myös ollut monenlaisia tarkistamis- ja laskemisrituaaleja. Olen nyt 48v, ja tilanteeni on vuonna 1992 tehdyn aivoleikkauksen jäljiltä huomattavasti parempi. Voit lukea täältä pakko-oireisen häiriön keskustelupalstalta elämäntarinani kohdasta "Pitkään OCD:tä sairastanut". Toivoisinkin sinulta vastausta ja kommentteja.

      • haluun

        aivoleikkaukseen........ sais itseasiassa poistaa koko aivot samantien.


      • haluun kirjoitti:

        aivoleikkaukseen........ sais itseasiassa poistaa koko aivot samantien.

        OCD:n hoidossa voidaan käyttää neurokirurgista menetelmää vain siinä vaiheessa, kun KAIKKI muut auttamiskeinot on kokeiltu eli siis useat eri lääkitysvaihtoehdot ja esim. kognitiivinen käyttäytymisterapia. Aivoleikkaus on vihonviimeinen ulospääsytie, jota käytetään vaikean ja niin sanotun terapiaresistentin OCD:n hoidossa. Omalla kohdallani oli kyse etuosan kapsulotomiasta, jossa aivoissa poltettiin hermoratoja, mutta nykyään käytetään hienostuneempaa metodia eli ns. sähköstimulaatiohoitoa (= DBS=Deep Brain Stimulation=syväaivostimulaatio), jossa elektrodien avulla johdetaan sähköärsyke samoihin hermoratoihin. Virtalähde asetetaan potilaan ihon alle. Suomessa hoitoa ehkä jo käytetään vaikeaan masennukseen, mutta OCD-potilaan on ehkä vielä haettava apua ulkomailta. Tarkemmin asiasta tietävät Oulun yliopistollisen keskussairaalan neurokirurgi Esa Heikkinen ja HUS:in psykiatrian professori Hasse Karlsson.


    • mies vaan

      hei neurooseissa voidaan käyttää tietääkseni sähköshokkihoitoa myös. kysykää lääkäriltänne. siinä annetaan lyhyitä sähköimpulsseja aivoihin.

      • Jos olen oikein ymmärtänyt, niin varsinaista sähköshokkihoitoa eli elektrokonvulsiivista terapiaa on jo kauan käytetty esim. vaikean masennuksen hoidossa, mutta en tiedä tarkalleen, käytetäänkö sitä myös OCD:n hoidossa. Toisaalta ulkomailla käytetään sähköstimulaatiohoitoa (=syväaivostimulaatio=DBS), jossa sähköimpulsseilla ärsytetään tiettyjä hermoratoja aivoissa, mistä seuraa OCD:n oireiden lieventymistä. Tämä on kaikki, mitä tiedän sähköimpulssien käytöstä pakko-oireiden hoidossa. Tietääkseni DBS:ssää on ainakin suunniteltu käytettävän Suomessa ensin vaikean masennuksen hoidossa. En tosiaankaan tiedä, käytetäänkö varsinaista sähköshokkihoitoa pakko-oireiden lievittämiseen, mutta asiasta voi tarkemmin kysellä Oulun yliopistollisen sairaalan neurokirurgi Esa Heikkiseltä tai HUS:in psykiatrian professori Hasse Karlssonilta.


    • David N. Andrews

      Has nobody in Finland heard of Exposure and Response-Prevention therapy? Research world-wide demonstrates the best success rates for OCD, even in the very severe cases.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      21
      3600
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      30
      3413
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      50
      3371
    4. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      3045
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2849
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      21
      2608
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      114
      2332
    8. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2145
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1737
    10. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      134
      1370
    Aihe