apua

hi/ue opeksi

Hei, haluaisin opiskella historian ja uskonnon opettajaksi. Olen abiturientti ja nämä yliopisto asiat on mulla vielä vähän hukassa. Eli haluaisin tietää haenko tavalliseen luokanopettajakoulutukseen vai pitääkö heti aluksi hakea erikseen opiskelemaan hi ja ue opettajaksi?

Olen yrittänyt etsiä tietoa netistä ja yliopistojen valintaoppaasta, mutten ole saanut vastausta kysymykseeni. Olen todella kiitollinen jos joku viitsisi viisastuttaa minua, sillä haut lähestyvät. Olisi myös kiva kuulla teidän kokemuksianne opinnoista. Onko vaikea päästä? Mikä oli viime vuoden pääsykoekirja?

Kiitos etukäteen

3

352

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hi/ue opeksi

      vai pitäisikö minun hakea lukemaan historiaa ja uskontoa ja sivuaineena opiskella sitten opettajan opintoja?
      koska sivuaineisiin on pääsykokeet?

      kiitos vielä paljon!

      • Yks neuvoja

        Tarkoituksesi on kaiketi opiskella siis aineenopettajaksi esimerkiksi yläkouluun ja lukioon. Silloin sinun tulee pyrkiä lukemaan pääaineena historiaa tai teologiaa. Toisen noista aineista valitset pääaineeksi ja toisen sivuaineeksi. Pääaineesta opiskelet siis laajemmat opinnot ja teet gradun. Opettajan pedagogiset opinnot suoritetaan tutkintoon kuuluvana sivuaineina tai tutkinnon jälkeen erillisinä opintoina. Tuohon en osaa sanoa, kumpaa ainetta on helpompi päästä lukemaan historiaa vai uskontoa. Mutu-tuntumalla luulisin teologian opiskelupaikan irtoavan helpommin.


      • Yks neuvoja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      82
      5872
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      129
      3965
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      46
      3919
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      66
      3594
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2948
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2497
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      27
      2214
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2121
    9. 33
      2109
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      445
      1823
    Aihe