ja ei aijo tehdä aborttia, itse en halua vielä isäksi, mutta hän on valmis (kuulemman) äidiksi ja en uskalla sanoa hänelle mitään. Ollaan molemmat 16v.
Tyttöystäväni on raskaana
Hehi
171285
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Sinusta tulee isä.
Ja uskon että myös hyvä sellainen.
Kertokaa vanhemmillenne.
He ansaitsevat tietää.
Tämä ei ole mitenkään pahan asia.
Jätä se.
Sait jo kuitenki pillua siltä.
Koitappa puhua järkeä naikkosellesi. 16-vuotias ei ole valmis äidiksi, vaikka kuinka vastaan väittäisi. Meinaako hän heivata vauvan sitten vanhemmillensa sillä välin kun ajatteli käydä koulut? Olettaako hän, että vanhemmat maksaa kaiken? Onnea vaan siihen.
Sano suoraan mielipiteesi, nosta kissa pöydälle.
"Kun lapsi syntyy muun kuin aviosuhteen aikana, lapsen ja hänen isänsä välinen sukulaisuussuhde vahvistetaan tunnustamisella tai tuomioistuimen päätöksellä, mikäli huoltaja niin haluaa. Äiti on suoraan lain nojalla yksin lapsen huoltaja, jos äiti ei lapsen syntyessä ole avioliitossa".
Kaikesta huolimatta olet velvollinen elättämään lasta, vaikkette pysyisikään yhdessä. Paska homma sinulle suoraan sanoen.
Koita saada puhuttua hänelle järkeä, ja varmista että ilmaiset selvästi ettet halua tulla vielä isäksi. Lapsen etu tässä asiassa on tärkeintä.
Sano nyt herranjestas hänelle jotain! Vaikenemisesta ei hyvää seuraa.
...haukut täällä ihmisiä naikkosiksi. Kusipäinen huora!
Niinpä!!!
Vittu oikeen kannustat et tyttö tekee abortin mee sää vitun ämmä panemaan sitä sun poizufrenduus ko tääl sil pitää kehuskellakki.
Onko 16-vuotiaan järkevää alkaa lapsia vääntämään? Tulevaisuudessa voi käydäkin niin, että mies saa elättää koko perheen naisen puutteellisen koulutuksen vuoksi. Lapsen isän toiveita olisi myös ihan kiva ajatella. Järki käteen. Ja jos suusta ei mitään hyvää pääse, voi sen pitää kiinni. : )
ei kukaan ole täydellinen, et sinäkään. Kaikki eivät ajattele aina viimeisen päälle mitä voisi tapahtua ja mitä ei.
(ja muilta käyttäjiltä parempaa kieltä kiitos, ette te mayuraa irl alkaisi nimittelemään, joten miksi täällä?)
On helpompaa sanoa "mene tekemään abortti" kuin oikeasti mennä ja tehdä se, kun tietää että sisällä kasvaisi uusi elämä.
Se on henkisesti hyvin raskas prosessi, jo pelkän päätöksen tekeminen, olkoon vanhemman ikä mikä tahansa.
Mutta kumpi on helpompaa, tehdä abortti vai tulla äidiksi 16v? Veikkaampa että abortti. Ja onko joku väittänyt mayuraa täydelliseksi? Itseni mielestä ainakin häneltä tulee aina keskustelujen parhaat kommentit ja neuvot..
Ja aloittajalle: Tee selvä lista asian plus- ja miinuspuolista. Laske mitä lapsen kasvatus maksaa. Mitä vaatteita, leluja, babysitterejä yms. Ja mistä pitää luopua lapsen tähden. Näytä sitten lista tyttöystävällesi.
Ei sekään oikeuta kirjoittamaan tuohon sävyyn (huomaa kun lukee useampaan kertaan) varsinkaan henkilöstä joka ei itse tänne kirjoittanut.
Abortin tekeminen voi olla hyvin raskasta. Ajattelevatko kaikki että se mitä monet ajattelevat hyväksi on sitten hyvää? Ihmiset reagoivat asioihin hyvinkin eri tavalla.
Nimimerkistäsi päätellen olet miespuolinen, mutta eihän sitä ikinä tiedä.
Kaikki saa ilmaista mielipiteensä vapaasti - sukupuolesta ja iästä riippumatta.
Mielestäni on järkevä idea tehdä miinus ja plus lista asiasta ja katsoa sitten. Ainut fakta oli se, että te töppäsitte. Ei ton ikäiset ole vielä tarkoitettu vanhemmiksi, sillä vain murto-osa tuon ikäisistä on kykeneväisiä antamaan edes lähellä normaalia olevan kasvatuksen vauvalle.
Itse olen aika objektiivisella kannalla, vaikka viestini varmasti antoikin syyttävän kuvan. Teitte mitä teitte, niin varmasti teitte oikean ratkaisun, mutta mietikkää nyt tarkasti mitä teette. EI HÄTIKÖITYJÄ JOHTOPÄÄTÖKSIÄ.
Lycka till ja kyllä kaikki vielä kääntyy parempaan suuntaan.
Vähän vaihtelua tälle ensisynnyttäjien keski-iän kasvulle olis nyt tulossa. Olisi vain hieno juttu, jos tämä pari ottaisi yhdessä vastuun uudesta ihmisestä maan päällä. Ja sitä paitsi, Suomi kaipaa lisää suomalaisia tulevaisuuden haasteita varten. Ennen saatettiin oikeastikin imettää ensimmäistä vauvaa jo alle kakskymppisenä, eikä ollut mitään downin syndrooman yms. kun synnytettiin parhaalla iällä.
hitto naiset on tyhmiä tossa iässä, ne ei osaa ajatella lasten parasta, ite oon 18 enkä ole lähelläkään valmis lasta varten koska haluisin että lapsellani olisi paras mahdollinen koti, lapsi tarvitsee molemmat vanhemmat kasvattamaan hänet tiedän tämän ku ite olen sen kokenut, voi lapsi parkaa jos syntyy rikkinäiseen kotiin
syntymättä?
Kyllä onnellinen lapsuuden lapsi saa vaikkei biologiset vanhemmat hoitais.
Älä mee harrastaa seksiä jos et tajua sen riskeistä, tai käytä kumia. Ei aborttia kannata tehdä vain sen takia ettei itse ole valmis isäksi tai äidiksi. Ei ole reilua viedä viattoman ihmisalun elämää. Huomaa että olet 16, lapsellista touhua.. Ja sitäpaitsi jos sinä et ole valmis isäksi mutta tyttö haluaa pitää lapsen niin turpa kiinni ja kanna vastuusi!
ja ihan molempien kannalta. tuskin raskaus oli suunniteltu.koita tytöllesi vielä selittää ettet tunne olevasi kykenevä isäksi. abortti on kamala paikka ja olen joutunut itse sellaisen joskus tekemään. ei sitä vaan mennä ja tehdä. mutta olin silloin itse 16 ja voin ihan suoralta kädeltä sanoa että se oli sitä lasta kohtaan paras mahdollinen teko multa vaikka pahalta tuntuikin. miten pitäisin lapsesta huolta kunnen kerran pystynyt pitämään edes ittestäni... nyt mulla on kaksi ammattitutkintoa ja työpaikka, eli siis tulevalle lapselle on paljon parempi tilanne tulla. pärjäilkää siellä ja koittakaa miettiä mikä tuntuu teistä parhaalta.
vituttais, vittu oot kuses =D=D=D