Almera vm-01 ulkolämpötilan mittaus

Jos on pakkasasteita ja sen jälkeen ilma lämpenee,niin lämpötila-lukema jää "jumiin" pakkasasteille, ja kestää jopa päiväkausia, ennekuin lukema nousee oikeaan lukemaan. Onkohan
vika lämpötila-anturissa tai mittaritaulussa?
3417
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mulla -01 Almera ja ei kyllä tollasta "vikaa" ole mulla ollu. Epäilisin anturia.

Äänestä

Viikkotolkulla lämpötila oli 19 astetta, mutta ilmiö meni ohi, ja nyt on näkynyt ihan järjellisiä lukemia.
Jotain häikkää mittauksen toteutuksessa on, mutta eihän siitä huollossa löydy mitään vikaa.

Äänestä

Eli mulla oli sama vika otsikon autossa viime talvena kun keli "humppasi" edes takaisin kovien pakkasten ja nollan välillä. Epäilen että anturi jäätyi ja antoi siten virhettä (n.-20) vaikka asteita oli jotain 2 -5 välillä. No vaiva korjautui muutamassa päivässä, kun kelit lämpeni ja anturi suli...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Matias4 kirjoitti:

Jos on pakkasasteita ja sen jälkeen ilma lämpenee,niin lämpötila-lukema jää "jumiin" pakkasasteille, ja kestää jopa päiväkausia, ennekuin lukema nousee oikeaan lukemaan. Onkohan
vika lämpötila-anturissa tai mittaritaulussa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu