Kokonaan eroon matklaukuista

Ryanair aikoo kiristää asiakkaitaan luopumaan
matkalaukuista nostamalla niistä perittävän hinnan
niin korkealle ettei kukaan halua matkalaukkua mukaan.

SOTA ON JULISTETTU ASIAKKAITA VASTAAM!
http://business.timesonline.co.uk/tol/business/industry_sectors/transport/article5798804.ece
4642
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tämä on paras uutinen tähän mennessä! Matkalaukkuja mukaan haluavat ihmiset voivat ihan hyvin käyttää muita lentoyhtiöitä. Matkalaukut vievätkin ihan turhaa tilaa koneessa ja lisäävät painoa ja näin matkustajat jotka eivät kanna mukanaan laukkuja joutuvat maksamaan turhasta.

Tämähän ei millään tavoin kosketa ketjun aloittajaa koska hän ei ole ikinä lentänyt.

Äänestä
  • Olen lentänyt Ryanilla useita kertoja vaimoni ja toisinaan myös ystävieni kanssa, ja olemme olleet ihan tyytyväisiä hinta/laatusuhteeseen.

    Nyt Ryanair on kuitenkin menossa liian pitkälle. Artikkelissa mainittiin jopa 30 punnan hinta laukulle/suunta ja jos tuo todella toteutuu, me siirrymme lentämään muilla yhtiöillä, vaikka lentolippu kaikkien kulujen jälkeen sitten olisikin vielä hieman halvempi Ryanilla. Uskon, että moni muu on samaa mieltä.

    Toivottavasti järki voittaa Ryanillakin. Tämä ei ole oikea suuntaus.

    Äänestä

  • Minä ainakin tykkään matkoillani myös ostaa jotain. Esim. Dublinista raahasin Raikun lennolla yhtä sun toista mielenkiintoista tuliaista itselleni. Ei olisi onnistunut pelkän käsimatkatavaran kanssa. Minä ainakin haluan matkalaukun mukaan.

    Äänestä

  • Kyllähän nyt viimeistään käy kato Ryanair-lennoilla.
    Ei kaikki matkustajat ole reppureissaajia(jotka on bonganneet halvimmat lennot).Aika moni vaan ainakin vielä nykyään kuljettaa syystä tai toisesta matkapakaasia käsimatkatavaroiden lisäksi...voi olla pitemmällä reissulla..voi olla voiteita tai lääkkeitä joita ei voi ottaa matkustamoon.
    Empä kyllä itekkään lähde käsimatkatavaroilla 3 päivää pidemmille reissuille.
    On vaan mukavaa vaihtaa parempaa päälle vaikka illalla syömään mennessä.
    Lisäksi tulee yleensä shoppailtua tuliaisia noilta matkoilta ,ja siihen kymppikiloon ei kyllä mitään mahdu,jos on mukana vaihtovaatekerta kenkineen.
    Pitänee sitten alkaa käyttään taas noita perinteisiä yhtiöitä,jos hinnat alkaa olla samaa luokkaa.
    Niin tekee varmaan moni muukin...ehkä pitää jättää tuo firma reppureissaajille

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hinnat pilviin kirjoitti:

Ryanair aikoo kiristää asiakkaitaan luopumaan
matkalaukuista nostamalla niistä perittävän hinnan
niin korkealle ettei kukaan halua matkalaukkua mukaan.

SOTA ON JULISTETTU ASIAKKAITA VASTAAM!
http://business.timesonline.co.uk/tol/business/industry_sectors/transport/article5798804.ece

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu