Perusteet TV-lupamaksulle?

Mihinkä mahtaa perustua TV-lupamaksut nykypäivänä?

Jos ihminen ei katso lainkaan ylen tv-lähetyksiä,niin mistä pitää maksaa?

Maksetun television käytöstä (ylelle???)?

Maksettujen maksukanavien katselusta (ylelle???)?

Ilmaisten (mainoksilla maksettujen)kanavien katselusta (ylelle???)?

Onko koko yle kusetusta?
6765
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Aikoinaan lupamaksut oli keino rahoittaa ylen toimintaa. Tapahan on suht helppo - ei tarvi edes hirveesti miettiä ohjelmien tasoa tai sisältöä kun homma pyörii joka tapauksessa. Jos lupamaksut muuttuisivat maksukorttiperiaatteelle niin kuinkahan sitten kävisi??!! Kuinka moni on halukas maksamaan korttimaksua että näkisi ylen kanavia ja minkä summan? Kyllä tämä järjestelmä on jo aikansa elänyt. Pitäisi ehdottomasti miettiä uusia ratkaisuja ja tämä maksullinen tv-kortti on paras mutta ei ehkä ylen mielestä.

Äänestä

"Onko koko yle kusetusta?"


Ei ole vaan - 720 ruotsinkielisen hyväpalkkainen suojatyöpaikka.

Siitä kannattaa jo maksaa yli 200 euroa vuodessa - muuten ne Suomen ruotsalaiset olisivat tekemässä optioita Fortumissa ja muissa valtion yhtiöissä.

Äänestä
  • "Onko koko yle kusetusta?"


    Ei ole vaan - 720 ruotsinkielisen hyväpalkkainen suojatyöpaikka.

    Siitä kannattaa jo maksaa yli 200 euroa vuodessa - muuten ne Suomen ruotsalaiset olisivat tekemässä optioita Fortumissa ja muissa valtion yhtiöissä.

    Tämä onkin hyvä syy maksaa tv-lupamaksunsa.Muutenhan niillä penteleillä suojatyölaisilla menisi vielä paremmin.

    Äänestä

sille pitää haistattaa pitkä pee

Äänestä
  • Elä sotke tähän kommareita, oon itte kokoomuslainen ja kova oikeistolainen, Ylellä oo mitään tekoa kommunismin kanssa. Hyvä on tämmönen systeemi, jotta keräävät lupamaksua, tulee halvemmaksi meikäläisille veronmaksajille.
    HYvää ohjelmaa tulee Ylen kanavilta ja Fst5 on loistojuttu, en viitsi juuri muita katsoakaan, kun tulee sitä kaupallista valmiiksi naurettua soopaa taviksille. Tosi hemmot katsoo Ylen kanavia ja jaksaa makssa luvat, taavit vaan inisee.

    Äänestä

Perusteet ja paljon muutakin:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Televisiomaksu

Näyttää siltä, että varsin monessa nimenomaan Länsi-Euroopan maassa on jonkinlainen maksu. Perusteista voi olla sitten kullakin oma mielipide.

Itse en kannata nykymuotoista tv-maksua, mutta se on toinen juttu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


immeinen kirjoitti:

Mihinkä mahtaa perustua TV-lupamaksut nykypäivänä?

Jos ihminen ei katso lainkaan ylen tv-lähetyksiä,niin mistä pitää maksaa?

Maksetun television käytöstä (ylelle???)?

Maksettujen maksukanavien katselusta (ylelle???)?

Ilmaisten (mainoksilla maksettujen)kanavien katselusta (ylelle???)?

Onko koko yle kusetusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu