Futuro keittiöt

Tartsu

Onko kokemuksia Futuro-keittiöistä. Miten hinta/laatu verrattuna Kalustetukku, Keittiöjätti.

19

5815

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Byggare

      Ei mikään mainituista vaan suosittelen Mobalpaa.

    • ohessa

      Jollain näistä mainituista on:
      -Mahdollisuus tehdä kalusteet mittatilaus-työnä, millin välein
      -Runkomateriaali vaihtoehtoina on: melamiini pinnotteinen kalustelevy, mdf( monicolor väreineen), kaikki viilutetut puulajit, myös tekniset viilut, korkeapainelaminaatti pinnotteiset, myös piilolistoittettina ja massiivipuu-runkoisina( Mänty tai Koivu esimerkkinä).
      -Sähköistetyt laatikot, valo-upotukset seinäkaappeihin työstettyinä.
      -Oikea korkea kiilto monicolorin halutussa värissä

      Niin, toimittajissa on eroa kuin yöllä tai päivällä.

      Mietippä sitä!

      • help......

        Hei,
        Kerro kuva voi noi kaikki toteuttaa, ja minne kannattaa suunnata. Kun tuntuu et kaikilla vain perinteisiä mittoja sekä maalaus kiilto, no makuja on monia.


      • Työtön kalustemaakari

        Morgen,

        Tul lälläinen edellä mainittu fakta esiin...
        Kyl varmaan oisi kova kysyntä jos edellämainitut jostain löytäisi....
        Odotan mielenkiinnolla mistä niitä saisi???


      • ostin keittiön

        Futurolta saa edellä mainitut ominaisuudet, eri runkomateriaalit, mittatilaukset, korkeakiiltolakkaukset ja vaikka mitä..

        Myyjä kertoi myös juurikin näistä sähköistetyistä laatikoista, mutta enpä itse kokenut sellaista hienoutta tarpeelliseksi. Ihan hauskalta kuitenkin kuullosti. Meidän seinäkaappeihin oli kyllä poraukset tehty upotettuja ledejä varten valmiiksi, nämä oli selkeästi myös hinnoiteltu. Samoin asentajan hommia nopeutti se, että esim. kulmakaappimekanismit olivat valmiina rungossa.

        Ovi- ja taso vaihtoehtoja on Futurolla myös hurjat määrät, ja kaikki meni oikein kivasti meillä. Sai henk.koht ja huolehtivaa palvelua.


      • Glitter 64
        help...... kirjoitti:

        Hei,
        Kerro kuva voi noi kaikki toteuttaa, ja minne kannattaa suunnata. Kun tuntuu et kaikilla vain perinteisiä mittoja sekä maalaus kiilto, no makuja on monia.

        Retron näköistä meininkiä toi aktiivilinja, back to the 70`´s.


    • Astioille

      Minusta ihmiset miettivät ihan turhaan sellaisia asioita, kuin jonkun valmistajan materiaaleja, pintojen eri vaihtoehtoja, heloituksia, laatikoiden mekanismeja. Suurimmalta osalta tuntuu hukkuvan se kaapistojen alkuperäinen tarkoitus. Ne ovat astioita, ruokatarvikkeita ja kodinkoneita varten. Työtasot työskentelyä varten.

      Ollaan varsin toissijaisten asioiden kanssa tekemisissä, jos unohdetaan alkuperäinen tarkoitus. Jätin, tukun tai muun merkin kaapit täyttävät tämän alkuperäisen tarkoituksen. Niissäkin ovi aukeaa saranalla ja siinä ovessa on nuppi. Nuppi, nuppi, nuppi...

      • ostin keittiön

        Sänkykin on vain nukkumista varten, ei sen tarvitse mukava olla, niinkö?

        Miksi ihmiset pitävät tauluja tai valokuvia seinillään, eihän niilläkään ole mitään käytännöllistä virkaa. Jotkut ihmiset vain nauttivat kauniista asioista ts. ovat esteetikkoja. Ei kaikille ole ihan sama miltä kotona näyttää eikä kaikille riitä vain se, että tavarat ovat piiloissa kaappien kätköissä.


      • jaaannu 79

        No ehkä minusta ainakin mekanismit, heloitukset ym. on yksi tärkein osa keittiötä. Ne helpottavat toimintoja, tekevät keittiöstä käytännöllisen, ja ennenkaikkea mukavamman käyttää. Vanhassa keittiössäni ovet paukkuvat, laatikot oli tosi surkeat, eikä niissä tehny mieli säilyttää mitään. Nyt ku uusi keittiö, niin eniten on laatikoita, kaikki on helppo ottaa esille, mekanismit hidastuksella on niin mahtavat että..
        Suosittelen oikeasti että vähän ku maksaa enemmän, niin saa kyllä rahoille vastinetta. ja oikeesti nauttii ruuanlaitosta todella paljon enemmän.


      • Solmu Savossa
        jaaannu 79 kirjoitti:

        No ehkä minusta ainakin mekanismit, heloitukset ym. on yksi tärkein osa keittiötä. Ne helpottavat toimintoja, tekevät keittiöstä käytännöllisen, ja ennenkaikkea mukavamman käyttää. Vanhassa keittiössäni ovet paukkuvat, laatikot oli tosi surkeat, eikä niissä tehny mieli säilyttää mitään. Nyt ku uusi keittiö, niin eniten on laatikoita, kaikki on helppo ottaa esille, mekanismit hidastuksella on niin mahtavat että..
        Suosittelen oikeasti että vähän ku maksaa enemmän, niin saa kyllä rahoille vastinetta. ja oikeesti nauttii ruuanlaitosta todella paljon enemmän.

        Mitat kerralla oikein. Itse arvostan sitä, että myyjä on oikeasti kokenut, eikä joku huuhaa tyyppi (joka tykkää sisustamisesta), eli oli firma mikä hyvänsä niin on tuurista kiinni saako keittiönsä suunnittelijaksi oikean ammattilaisen vaiko todellisen tunarin. Meillä keittiöremontti kesti 6kk ennenkuin tavaroista suurin osa oli toimitettu myyjän suunnittelu ja mittavirheiden vuoksi. Kyseessä oli suuri valmistaja . Myyjä lähti nostelemaan firmasta hetikohta toimituksen jälkeen ja asioiden hoito ei ollut helpommasta päästä. Itse ainakin jatkossa kysyn, jos vielä ostan keittiön myyjän koulutusta ja kokemusta.


    • pastori

      Rakensimme n 10 vuotta omakotitalon ostimme
      kaikki kalusteet taloomme Futurolta ja olemme
      suositelleet muillekin.Olemme tyytyväisiä kun puustellin edustaja oli sitä mieltä keittiömme olisi tarvinut purkaa heidän tuotteille sopiviksi.

    • futurolle

      osaisko joku suositella/vinkata, kantsiiko olla yhteydessä Vantaan vai Helsingin pisteeseen?

    • +00++

      Futuro painii eri sarjassa kuin mainitut. Ainakin hintojen ja palvelun osalta voin vakuuttaa. Pitäisi olla keittiö ostettuna kaikilta kolmelta, jotta niitä vois kunnolla verrata.

    • Futuro keittiöitä

      Löysin netistä tällaisen tältä saa Futuron kalusteita http://www.sevimon.fi
      Myymälä sijaitsee Vantaan varistossa.

    • Kokeile Futuroa

      Futuro Keittiöt tekevät mitä vaan, mutta tietysti ottavat siitä sitten eri hinnan kuin mitkään tukut. Käsityöstä pitää maksaa!
      Saa tavallisella melamiinirungolla, mdf-rungolla tai viilu/massiivipuurungolla. Kaapit tulevat koottuina ja niissä on sisällä kaikki tarvittava. Ovivaihtoehtoja löytyy moneen makuun...

      Keittiön kun ostaa pitää tietää mitä tarjouksissa oikeesti lukee ja onko samat kuin toisessa tarjouksessa! Huijausta tapahtuu...

      Pieni vinkki

      • Maija Mainio vuaan

        Vastuuntuntoinen myyjä käy tarjouksen/ tilauksen asiakkaan kanssa
        tarkkaan läpi, jos myyjällä on liian kiire saada nimi alle niin kannattaa
        vakavasti harkita "kytkimen nostoa" ja pakkomyyjiä pyrin itse ainakin
        välttäämään muutaman kerran heihin törmättyäni (heidän törmättyä
        yllättäen kotiini ovien vaihtotarjousta tekemään.)


    • Entinen Chymosläinen

      Onko kyseessä entisen Serlan raunioille noussut keittiöntekijä.
      Meiän kyökki edelleen Serla ja hyvin toimii ja Serla toimii hyvin
      myös WC:n puolella niin paperina kuin kaappeinakin.

    • Kyllä

      Kyseessä on entinen Serla keittöt!

      Meille ainakin keittö oli juuri sellainen kuin haluttiin (jopa vähän parempi) ja mikä parasta valmiiksi kasattuna, eli asennuksessa säästi melkoisesti!

      Eikä se hintakaan päätä huimannut esim. puustelilla vastaava keittiö oli kalliimpi ja huonommalla ratkaisulla!

      Suosittelen

    • KlaaraKot

      Keittiöremontti tehtiin kilpailutuksen jälkeen Futuro-keittiöiden asiantuntevalla ja huolellisella ammattitaidolla. Vuosi oli 2000 ja toistaiseksi ei ole uusittava kuin roskavaunun kiskot, jotka sain tilaamalla samasta liikkeestä. Kaikki silikonisaumat, jiiraukset jne ovat kestäneet aikaa loistavasti. Kaappien pinnoilla on hieman kulumajälkiä mutta ne ovat perheen tekemiä vuosien mittaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      292
      6066
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      56
      3957
    3. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      41
      3302
    4. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      73
      3205
    5. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      75
      3117
    6. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      176
      3059
    7. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      93
      2847
    8. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      102
      2536
    9. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      205
      2170
    10. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      78
      2093
    Aihe