Hei! Tarvitsen ryhmäni kanssa tietoa Hovirinnasta koulutyötä varten. Vastailkaa näihin siltä osin kuin itse koette ne läheisiksi.
-Kertokaa, mikä on hyvää, mikä huonoa, mitä toivoisitte lisää, mikä voisi poistua?
-Millaisia palveluja kaipaisitte vai onko niitä jo riittävästi?
-Entäpä asunnot; onko vuokra-asuntoja riittävästi vai tarvittaisiinko niitä lisää? Millaisessa kunnossa ne ovat?
-Miten luonto; onko sitä riittävästi vai kaipaatteko esimerkiksi lisää istutuksia?
- Kulkemisen esteettömyys; miten lastenvaunuilla, pyörätuolilla tai rollaattorilla pääsee kulkemaan vai pääseekö?
-Onko nuorille riittävästi tekemistä vai mitä he kaipaisivat?
-Lapsiperheet: riittävätkö palvelut vai mitä heille lisää?
Kertokaa omia kokemusianne ja toiveitanne.
Kiitos!
-Kertokaa, mikä on hyvää, mikä huonoa, mitä toivoisitte lisää, mikä voisi poistua?
-Millaisia palveluja kaipaisitte vai onko niitä jo riittävästi?
-Entäpä asunnot; onko vuokra-asuntoja riittävästi vai tarvittaisiinko niitä lisää? Millaisessa kunnossa ne ovat?
-Miten luonto; onko sitä riittävästi vai kaipaatteko esimerkiksi lisää istutuksia?
- Kulkemisen esteettömyys; miten lastenvaunuilla, pyörätuolilla tai rollaattorilla pääsee kulkemaan vai pääseekö?
-Onko nuorille riittävästi tekemistä vai mitä he kaipaisivat?
-Lapsiperheet: riittävätkö palvelut vai mitä heille lisää?
Kertokaa omia kokemusianne ja toiveitanne.
Kiitos!
Vastaukset 15
Vanhimmat
Hovirinta on kaikenlaisten ylijäämäihmisten säilytyspaikka, köyhät yksinhuoltajat, mielenterveyspotilaat, mustalaiset, ex-linnakundit, huumehörhöt, loppuaan odottelevat sosiaaliturva-asiakkaat, pakolaiset, työttömät ja pätkätyöläiset.
Aamuisin ei, Hovirinnan väkilukuun suhteutettuna, kovinkaan montaa autoa suuntaa työpaikoille.
Isoa osaa taloista ei ole remontoitu vuosikymmeniin, ilmastointi ei toimi, kanavat on tukossa, ikkunankarmeissa ja pokissa on senttien rakoja, lämpöpatterit ovat kylmiä, kalusteet on lastulevyvirityksiä jotka hajoaa kosketuksesta. Osa kerrostaloista on aidattu koska seinälaattoja ja muuta tavaraa tippuu ihmisten päähän.
Remonttireiskaa saa odottaa viikkoja korjaamaan wc-pytty tai kuukausia vaihtamaan hajonnut jääkaappi.
Hovirinta on vuosikymmeniä tuottanut lapsia ja nuoria, joilla on kasvavia ongelmia oman elämänsä järjestelemisessä, suurin osa näistä nuorista aikuisista on siivottu naapurikuntiin, jotta kunnan tilastot ja tilikirjat näyttäisivät paremmilta.
Hovirinnassa ei ole mitään kerhotilaa nuorille eikä mitään toimintaa, kaikki kunnan tuki ja ymmärrys menee paikallisen pubin pyörittäjälle ja hänen kebabmamukamulleen, jotka saavat tehdä suurin piirtein mitä vaan, pyörittä esim. ravintolaa Hovirinnan rannan vajassa, joka on ravintolakäyttöön täysin laiton viritys.
Monissa taloissa on oma ryyppy-/huumekämppä joihin aikuiset houkuttelevat nuoria, juottavat humalaan ja hyväksikäyttävät. Jo 80-luvulla lentävänä lauseena kiersi "Hovirinnasta ei löydy yhtään yli 12 vuotiasta neitsyttä". Kaikki kynnelle kykenevät ja varsinkin lapsiperheet haluavat vain pois täältä.
Itse asuin Hovirinnassa lapsuuteni ja nuoruuteni. Lapsuudenkodista muutin pois v. 1996.
Kukaan hovirintalaisista parhaista ystävistäni, joitten kanssa olen tiiviisti yhteydessä edelleen, ei ole edes kokeillut huumeita. Jokainen on pitkälle koulutettu ja vakitöissä. Ja kaikki olivat neitsyitä 16-vuotiaina.
Olen itse onnellinen, etten ole mikään hienostoalueella kasvanut karkkipeppu. Elämän eri vaihtoehdot ovat toki tarjolla Hovirinnassa, suurin osa myös valita oikein.
Tuhannen asukkaan Kaarinan kuntaan sijoitettiin aikoinaan yli 3000 evakkoa Johanneksen kylästä, ja ainoastaan suuren kaupungin Turun vaikutus on pitänyt Kaarinan hengissä tähän asti.
Hovirinta on kuin Etelä-Karjala pienoiskoossa.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=115&conference=4500000000001554&posting=22000000041716675
Huonossa jamassa on koko etelä-karjala.
- ei ole töitä !!
- ei ole rahaa !
- yhteiskunnan perusrakenne tuhoutuu
Täältä on vuosikymmenien ajan puuttunut poliittinen osaaminen. Tahtotila.
- turhanpuhujia on riittänyt.
- alue köyhtyy edleen nopeaan
On jo nyt hätätilan paikka !!
POLITIKOT ja puolueet TOIMIIN !!!
- teille maksetaan nyt turhasta ne kulukorvaukset ..
jumaltonta menoa tuhon tie
Poliittinen osaaminen kyllä puuttuu täysin !!!!
Sensijaan yritetään yhä syyllistää köyhiä ja yksityisiä ihmisiä siitä, että yhteiskunta ei toimi !!!!!!
Ahneus on vallassa, muita arvoja ei siis ole.
Elämä Hovirinnassa on helvettiä. Täällä asuu kaikki persaukiset, alkoholistit ja mieleltään naksahtaneet.
Tänäpäivänä kun ei ole enää sellaisia mopohuligaaneja joita syyttää kaikesta murheista, niin todellisiksi ongelmiksi ovat muodostautuneet eläkeläiset, sairaseläkeläiset, työttömät ja muutein vain kotiäidit ja naiset, jotka pitävät kerrostalojen sisäpihoilla torikokouksia ja häiriköivät muiden asukkaiden yksityisyyttä ja rauhaa. Voin vakuuttaa, että on melko sairaan tuntuista kun mummoikäinen nainen kerjää seksiä naapuriltaan kun ei osaa lähteä kotioveaan pidemmälle.
Ne jotka ei täällä asu esim. poliisit, he kuvittelevat, että lähiössä saa tehdä mitä haluaa. On helppoa tulla virkahaalareissa syyttelemään toista ovien lasien rikkomisesta, mutta ei ole kovinkaan fiksua tunkeutua ihmisen asuntoon ja raahata mielisairaalaan siksi, että hän asuu lähiössä.
mitään hyvää? Ei kai kaikki voi olla perseestä? Eikö nuorille ole mitään hengailupaikkaa tai muuta vapaa-ajan harrastustoimintaa? Onko täällä paikkoja, joissa et uskaltaisi liikkua yksin tiettynä vuorokauden aikana? mikä on hyvää täällä?
Itse olen asunut nyt viisi vuotta ja viihtynyt hyvin. Joskus käyn oluella Old Texasissa ja kebabinkin syön. Palveluita voisi olla enemmän, vai mitä mieltä muut ovat?
Ne kun käy Texasissa, niin seuraavaksi aamuyön tunteina ovat kiinni naapurin alapäässä taikka viinoissa.
Kysymys ei ole siitä, etteikö nuorlla olisi tekemistä vaan siitä, ettei iäkkäämillä ole tekemistä taikka paikkaa muutoin kuin olla kotona korva kiinni patterissa taikka ilmastointihormissa ja kuunella mitä toisessa asunnossa tapahtuu.
Opiskelijatar ei ehkä saanut vastauksia koulutyökysymyksiinsä, mutta sai kyllä vastauksia hovirintalaisilta.
Yleensä kaarinalaisilta ei kannata tällä välineellä kysellä mitään myönteistavoitteisia kuulumisuteluja, koska sama, monikasvoinen natsi sotkeutuu rotuopeillaan joka keskusteluun.
Siksi Kaarina-otsikon alla ei ole mitään syvällisempää meininkiä.
Natsi syväksyy vain ne 100% syntyperäiset kaarinalaiset, joiden vanhemmat ovat vähintään serkuksia keskenään. Toistaiseksi tyyppi on saanut hyväksytyksi vain itsensä.
Ei mistään sisäsiittoisuudesta ole kyse vaan siitä, että kun virastot esim. terveyskeskus, poliisi ja työvoimatoimisto täyttyy ulkopaikkakuntalaisista, niin Kaarina voi olla heille jotain erikoisempaa kuin muille.
Minä olen syntyperäinen Kaarinalainen joskin asunut joitain vuosia pois Kaarinasta ja työskennellyt vieläkin pidemmällä. Kun muutin takaisin, niin ovella alkoi lappaamaan poliisia ja ambulanssikuskia, että nyt pitää mennä hullujenhuoneelle Halikkoon nukkumaan. Alkoi vain tuossa jokin päivä sitten naurattamaan JimD kanavan poliisit ohjelma, jossa Turun poliisi poimi tien varresta humaltuneen ja vei hänet kotiin. Kysymys kuului, että miksi putkaan kun kotiinkin voi viedä? Minä olen nukkunut Kaarinassa neljättä vuosikymmentä ja ihmettelen, että miksi minun pitäisi mennä hullujenhuoneelle Halikkoon nukkumaan kun voin tehdä sen kotonakin?
Joitain vuosia olen mennen tullen morjenstanut ambulanssia kansainvälisellä keskisormella kun olen kauppareissulta kotiin päin tullut autolla. Kansainvälinen käsimerkki olkoot jälleen konkreettinen osoitus siitä, että paikakkunta on niin pieni, että törmäät niihin samoihin naamoihin tuon tuosta mikäli osaat vain tunnistaa. Haluaako Kaarina terveydenhuolto ja pelastuslaitos kaltaiseni tuttavuuden Kaarinasta?
Peruste hullujehuonekeikalle oli se, että olisin mm. eristäytynyt asuntooni. Kotiin pääsyn ehto sairaalasta oli se, että käyn Kiesikadun mielenterveystoimistossa. Mielenterveystoimistossa esitettiin niinkin teräviä kysymyksiä, että onko Kaarina näin muutoin minulle tuttu paikka? Tuolloin olin parahtaa itkuun, tunnenko minä Kaarinan?
Olin Kaarinalainen jo silloin kun Euromarketin paikalla oli Arisuon ja BDF:n tehtaat. Lidlin ja Euromarketin välisellä tyhjällä tontilla oli lehmiä ja ns. Hovirintaa aloitettiin vasta rakentamaan. Miksi helkutissa minun pitäisi yht'äkkiä käydä mielenterveystoimistossa syömässä kun sapuskaa saa siitä naapurin kiinalaisesta ravintolasta? Miksi kävisin hullujenhuoneella nukkumassa kun voin tehdä sen kotonakin? Minut viedään ambulanssilla hullujenhuoneelle, miksi? Voin ajaa pöpilään vaikka omalla autolla. Minäkö eristäytynyt? Tunti kymmenen minuuttia sitten kävin Salossa. Join kahvit Piihovin ABC:llä, ajoin Salon läpi Halikkoon, josta olikin kivenheiton matka hullujenhuoneelle, jonka pihalla kävin kääntymässä kun ajattelin asiasta kerran kirjoittaakkin. Kahden ahdistuneimman naapurin autot on tosin kerännyt lunta koko viikon, autot eivät ole liikkuneet ruuduistaan metriäkään.
Tällä pyrin valaisemaan sitä, että minä kyllä tunnen Kaarinan paremmin kuin yksikään hullujenhuoneelle toimittaja, joka ei ole Kaarinalainen ja takuuvarmasti eristäydyn autooni ja painelen moottoritietä hullujenhuoneen ohi useammin kuin hullujenhuoneelletoimittaja itse. Vai menikö se niin, että Kaarinna saapuu joku valkotakkin puoskari tai smurffipukuinen poliisi, niin hän on Kaarinalaisempi kuin minä? Mitä helkuttia hän kuvittelee tietävänsä minun tulemisista ja menemisistä saati koko kaupungista?
Lue viesti ja katso viestin lähetysaika ja päättele itse.
Empä ollut yksin piihovissa taikka Meriniityssä hereillä.
ja haluaisin tietoja myös paikan "eduista". päivisin olen töissä, mutta vapaa-ajalla olisi kiva olla jokin menomesta. en tykkää räkälöistä, mutta onko lähettyvillä jokin rafla? missä on lähin uimahalli, pururata tai kuntokeskus? entä kirjasto?
kuun vaihteessa muutin, nyt vasta puran laatikoita, mutta kaipa täällä jotain hyvääkin on?
Itse asuin Hovirinnassa oman lapsuuteni 12-vuotiaaksi, kunnes muutimme toiselle paikkakunnalle. Pari vuotta sitten muutin takaisin omien lasteni kanssa. Meno on muuttunut aika tavalla, mutta niin kai joka paikassa. Vähän aikaa on kestänyt tottua siihen, että ulkomaalaisia on niin paljon. Eikä lasten kannalta täällä ole aivan samanlaista ja yhtä huoletonta temmeltää kuin 80-luvulla.
Kirjasto on ihan keskustassa, Kaarina-Centerin yläpuolella, uimahalli ja pururata myös aivan keskustan tuntumassa. En käy rafloissa enkä räkälöissä, mutta luulisin ettei täältä löydy kuin jälkimmäisiä.
jokka kävi tänään kaduilla kyselemässä ihmisiltä mielipiteitä? Mää näin teiät. Ja mun kaverii olitte haastatellu.
poliisii oli ku pipoo, joku oli parvekkeelta sihtaillut jalkajousella. Media vaikenee.
http://www.iltalehti.fi/turku/200903129233903_tu.shtml
ei mikään jalkajousi siis kyseessä?