Voiko syödä?

Neuvolan ohjeissa sanotaan, että vakuumipakattua kalaa tulisi välttää. Entä vakuumipakattu liha esim. meetvursti ja kinkku. Oletteko syöneet tai kuulleet kieltosuositusta?
42385
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei mielestäni nuo lihatuotteet ole millään tavalla kiellettyjä. Tuo vakuumipakattu kala siksi kaiketi, että siinäkin se listeria-vaara. Tarkista vielä kuitenkin vähän varmemmalta taholta, sillä olen itsekin aika pihalla näiden odotusasioiden kanssa vielä :)

Äänestä
  • kypsiä. eli mitään raakakypsytettyjä tuotteita ei suositella.

    Äänestä

  • syödä, jos ne on kirjoitti:

    kypsiä. eli mitään raakakypsytettyjä tuotteita ei suositella.

    Meetvusti on raakakypsytettyä, joten sitä ei tulisi syödä. Palvatut muut savustetut leikkeleet on kypsennetty liian alhaiseen lämpötilaan, joten valitse keitettyjä leikkeleitä, esim. keittokinkku

    Äänestä

  • leikkeleistä kirjoitti:

    Meetvusti on raakakypsytettyä, joten sitä ei tulisi syödä. Palvatut muut savustetut leikkeleet on kypsennetty liian alhaiseen lämpötilaan, joten valitse keitettyjä leikkeleitä, esim. keittokinkku

    ei mainita MISSÄÄN? Ei ole tullut mieleenkään etteikö saisi enää makkaraakaan leivän päälle vetäistä. Mun mielestä kaikki ravintosuositukset ovat jo pikkuisen liioiteltuja, ymmärrän kyllä jos vedettäisiin selkeä raja kiellettyjen ja sallittujen tuotteiden välille mutta ettäkö pitäisi itsekin jo suurennuslasin kanssa tiirata leikkeleen valmistustapa niin aika pilkunviilaamiselta kuulostaa. "saa syödä kohtuudella" voisi esittää selkeämmin ja mieluummin niin että älä syö lainkaan (jos täytyy alkaa vielä tarkkailemaan siis syömisien määriäkin grammoissa). Meillä neuvolassa kerrottiin selkeästi että tuorejuustot ja nämä graavatut kalat jnejne - älä kajoa.Selkeätä. Kukaan ei lässyttänyt että ei ole suositeltavia. Maksasta kysyin niin sanoi että sen ku syöt, normaalisti, eihän sitä muutenkaan saisi syödä ku kerran kuussa. Tuntuu että noi suositukset vaihtelee neuvolakohtaisesti ja jopa puolen vuoden välein ympäriinsä. Jos ne eivät pidä paikkaansa joka vuosi (joskus maksa kielletään kokonaan) niin mistä tästä enää tietää mitä syö?

    Kaikkea ei kannata ottaa turhan vakavasti, tai no toki kannattaa kun on jotain näin arvokasta kyseessä ku oma lapsi mutta rajansa kaikella.

    Tämä on vain yksi mielipide enkä halua nyt ketään loukata näillä sanoilla, toki on hyvä olla varovainen. Itse en vaan välillä ymmärrä näitä hömpötyksiä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


---------- kirjoitti:

Neuvolan ohjeissa sanotaan, että vakuumipakattua kalaa tulisi välttää. Entä vakuumipakattu liha esim. meetvursti ja kinkku. Oletteko syöneet tai kuulleet kieltosuositusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu