Mikä on hintataso Bangkokissa digikameroilla kun sellainen pitäisi ostaa. Ostanko suomesta vai paikanpäältä ?
Olisin myös erittäin kiitollinen hyvistä linkeistä mistä pääsisi katselemaan hintoja kun itse en ole onnistunut löytämään.
Ja vielä, että mikä on se paikka mistä elektroniikka lähtee edullisimmin mukaan Bangkokissa ?
Olisin myös erittäin kiitollinen hyvistä linkeistä mistä pääsisi katselemaan hintoja kun itse en ole onnistunut löytämään.
Ja vielä, että mikä on se paikka mistä elektroniikka lähtee edullisimmin mukaan Bangkokissa ?
Vastaukset 21
Vanhimmat
Olen käynyt Thaimaassa lomailemassa vuodesta 1977 alkaen - viimeisten 15 vuoden aikana lähes joka vuosi. Yleisesti ottaen elektroniikka on Suomessa halvempaa kuin Thaimaassa, ja lisäksi on varmaa, että ei tule huijatuksi - ainakaan kun ostaa laitteen tunnetusta liikkeestä.
Laite- ja merkkivalikoima saattaa Thaimaassa olla myös pienempi, ja myyjät eivät eleensä tiedä myymistään vekottimista juuri mitään. Joissakin liikkeissä myydään videokameroita 10 eurolla, mikä on varma merkki siitä, että ne ovat joko varastettuja tai eivät lainkaan toimi.
Itse en Thaimaasta ostaisi muuta kuin olutta ja hierontaa... :o)
Me tyhmät ostettiin kamera talvilomalla Thaimaasta. Ja nyt se ei enää toimi. Halvalla ei saa hyvää ...
Löytyy hinnat halvempia koska Thaimaassa ei ole ALV veroa.Saat myös maailman laajuisen takuu todistuksen.
Katsoin olympus kameraa samanlaista jon olin ostanut suomesta hinta Thaimaassa hinta noin 30 euro kalliinpi ilman alv.Kaikki tuonti tavara on Thaimaassa sutteelisen kallista joka johtuu korkeesta suoja tullista jolla suojellaan omaa tuotantoa. Ja takuu asiassa jos meinaa että takuu koskee Suomea niin pitää varmistaa että kyseistä mallia myydään myös Suomessa ja sitten vielä tarviit osto kuitista Suomen kielisen käänöksen.Että miksi ostaa muualta kun täältäkin saa 150-250eur hyvän turisti kameran.
katso big c siellä on jotain kameroita. ja kokeie löytyykö carefour mitään
Käy pantip plazassa ihmettelemässä.
Siellä voi kierrellä vaikka koko päivän.
New Phetchaburi Roadilla.
Löysin eilen muutaman nettisivun ja itseasiassa olympuksen kameroita ei juurikaan ollut uusia malleja. Canon oli valtamerkki ja kun katsoin mbnetin hintaseurannasta huosituimman haun en muista nyt mikä se kamera oli hintaluokkaa 450e niin hinta oli ihan sama Bangkokissa.
Mutta meinaan tosiaan kierrellä näissä "ostoshelveteissä" mitä naiset kutsuvat paratiiseiksi niin eiköhän sieltä jotain löydy.
http://www.sinsiamelectronics.com/catalog/conditions.php
Suomesta saat halvemmalla. Thaimaassa tuontitavaraa ja kalliita.
Kyllä ne kamerat on Thaimaassa halvempia,tuontitavaraa ne on Suomessakin.Et ole tainnut Bangkokissa koskaan edes käynyt jos muuta väität.
Arvaa millä =129€
norm 225.
sinun tietää että Thaimaassa on korkeat tuontitullit,koskee kaikkea tuontitavaraa!
Sähkökin kallista koska Thaimaalla ei omaa sähkön tuotantoa joten se tuodaan "ulkoa".
Esim.Heinekenin hinta laski Thaikaljan hintoihin pari-kolme vuotta sitten kun sitä alettiin pullottaa Thaimaassa,näin poistui tuontivero josta "litkun" ystävät "cheap-charliet" on iloisia.
Monilla Japsimerkeillä on maassa auto-ja mopo-tehtaita joiden tuotteet Thaimarkkinoilla edullisia.
Kameratehtaista en tiedä,mutta yleensä Japanin tuontia ja hinnat suht Suomen tasoa.
No semmosen toistakymmentä kertaa tullu käytyä... Niin no torilta saa tieten halvalla mutta se on sitte jo omaa onnettomuutta jos sieltä ostaa.
Taikuissa on korkee tulli vero jolla suojataan kotimeen teolisuutta.Senhän näkee siitäkin että tuonti wiskit,konjakit,viinit sekä kostetiikka on aivan Suomen tasoa ellei kalliinpaa.Taikuissa valmistettu tuote on aihan yhtä hyvää kuin tuonti kamakin mutta jos vikaa ilmenee täällä suomessa.Niin takuu työtyy hoitaa Taikuissa.Toki nehän myöntää kyllä kansaivälisen takuun jotta kauppakäy.Jos sitä samaa kamara mallia ei myydä suomessa niin kansaivälistä takuuta ei myönnetä suomessa vaan on asioitava suoraan valmistajan kanssa.
Mun Nikon D80 perassa lukee, et made in Thailand
Ostettiin just lomalla kamera Thaimaasta. Oli edullisempi kuin kotona, mutta nyt se on jo rikki. Meni rahat hukkaan, ei mitään mahdollisuutta käyttää takuukorjausta. Eikä sitä edes ole, takuuta.
Kyllä sieltä saa maailman laajuisen takuun ,jos ostaa alan liikkeistä.Taisit ostaa kadulta et kunnon liikkeestä.
Itsellä hajos kamera Thaikuissa ja olin menossa Kambotzaan.Ostin Bangokista uuden jotta saan kuvia.
Joku pirun iso tavaratalo ja yksi kerros niin paljon kameroita. Ostin panasonicin ja kyseyin tuhat viisi kertaa että onko maailman laajuinen takuu ja niin tässä lukee ja vaikka menisi rikki suomessakin. Kerran canonin ostin Suomesta ja hajos Indonesiassa, takuu ei pelannut edes Australiassa vaan Euroopassa joten olisi pitänyt lähettää Suomeen ja Canon ei suostunut tekemään sitä puolestani laskutta. Ja oli pitkä voden reissu menossa.
Osta Suomesta jos voit, hinnoissa ei eroja ja on suomessakin tarjouksia tai jos tilaat saksasta vaikka kalliimman järkkärin jos vaan palaat suomeen takas takuun aikana.
Ostin tavaratalosta. On siinä laatikko ja täytetyt takuulaput ja kaikki, mutta taitaa olla kopio silti. Suomesta ei löydy meidän kameran sarjanumeron takuuehtoja. Että sillee ...
Saman kokenut,osto Bangkokista merkkiliikeestä
oli takuulaput jne.
Suomessa ei sitten tämä maailmanlaajuinen takuu
toiminutkaan,ei löytynyt sarjanumeroita....
silleen kävi.
Vahingosta viisastuu.
Enää en etsi halpaa kuin Sulo Vilen......
niin olet suomalaisen kuluttajansuojan piirissä ja takuuhommat toimii. Jos ostat thaimaasta niin??? Itse en ostais thaikuista jos hintaero on 150-250€ kamerasta alle 50€. Näin paljon siis arvostan pelkkää Suomalaista kuluttajansuojaa, takuu toki voi olla "worldwide" thaimaastakin ostetussa.