EU:n maataloustukia reilusti suurille yrityksille

6376
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

loppujen lopuksi maidontuotanto EU.lle ja suomalaisille täällä on ,jos kaikki maitoon liittyvät tuet etittäs.
Alkaen Valion saamasta kolmesta miljoonasta,tuskin siinä vielä vientituki mukana,maidontuottajien lomituspalveluihin asti.

Sitten ynnättäs kaikki yhteen ja jaettas tuotetuilla maitolitroilla.

Äänestä
  • maitolitran hintaan eikä maksettaisi tukina, niinhän lomitus oli alunperin tarkoitus rahoittaa mutta ei kelvannut työväenliikkeelle silloin.

    Äänestä

täällä itketään jatkuvasti sitä että joku maksaa ruokalaskustamme osan. Ruokaa ei voi tuottaa ilman kuluja ja viljelijälle täytyy aina maksaa kulut ja palkan, tavalla tai toisella.

Äänestä

"Nallen" ja Herlinien kaltaiset miljonäärit eivät tarvitse maataloustukia tilansa ylläpitoon! Kyllä tuet kuuluvat ainoastaan päätoimisille maatiloille, eli niille, joiden kokonaistuloista (brutto) yli puolet tulee maataloudesta.

On väärin, että pinta-ala vaikuttaa tukimäärään! Pitäisi ottaa "mittavälineeksi" päätoimisuus pinta-alan sijaan. Toinen vaihtoehto -varalla- olisi tuotannon ympäristöystävällisyys.

Äänestä
  • ei ne jää Nallen tai kenenkään muunkaan taskuun, hyödyn tuista saa kuluttaja.

    Äänestä

  • elintarvikkeita kirjoitti:

    ei ne jää Nallen tai kenenkään muunkaan taskuun, hyödyn tuista saa kuluttaja.

    Aivan näin. Nallenkin maanviljelys tuottaisi joka vuosi 30% liikevaihdosta tappiota, jos ei tukia maksettaisi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


HJHJHJ------ kirjoitti:

http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2009/02/819451

http://ec.europa.eu/agriculture/funding/index_fi.htm

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu