Hei,
olen ensimmäistä vuottani matkailualaa opiskeleva nuori aikuinen, joka kuitenkin miettii alan vaihtoa. Olen nyt siis ollut syksystä 2008 ammattikorkeakoulussa opiskelemassa matkailua. ALusta saakka on tuntunut kuitenkin siltä että kaipaankin jotain muuta. Tarkastelin yliopistotarjontaa ja innostuin Venäjän kieli ja kulttuuri-linjasta. Mutta onko minulla mahdollisuutta siihen hakea, kun aloitin venäjän opinnot vasta amk:ssa eli olen lukenut sitä vain "hetkisen"?
Kiitos jos joku voi auttaa.
Venäjää
3
436
Vastaukset
- Gebalu
Minusta tuon ei pitäisi muodostaa minkäänlaista estettä. Ainut kriteeri on, että haltsaat kielen tarpeeksi hyvin pääsykokeissa, mikä vian vuoden opinnoilla ei välttämättä onnistu (paitsi jos olet tietysti ollut erityisen motivoitunut). Siitä vain kokeilemaan!
- opinnoissa
Myös opinnoissa vaaditaan jo alussa suht hyvää kielitaitoa, jota ei kaikki pysty vuodessa saavuttamaan. Mutta jos kielipäätä löytyy, ei tämä ole mikään ylitsepääsemätön ongelma. Kannattaa kuitenkin alussa varautua jyrkkään oppimiskäyrään.
- kyselijäjäjä
opinnoissa kirjoitti:
Myös opinnoissa vaaditaan jo alussa suht hyvää kielitaitoa, jota ei kaikki pysty vuodessa saavuttamaan. Mutta jos kielipäätä löytyy, ei tämä ole mikään ylitsepääsemätön ongelma. Kannattaa kuitenkin alussa varautua jyrkkään oppimiskäyrään.
Osaatko kertoa millaiset pääsykokeet siinä on? Millainen on venäjän kielen koe, entäpä suomen kielen koe? Osaatko mainita jotain esimerkkikysymyksiä?
Kiitos paljon jo etukäteen vastauksesta, nuo pääsykokeet kun tuottavat minulle jo nyt hirmuista stressiä vaikka niihin onkin vielä muutama kuukausi aikaa :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 13310589
- 525090
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html432291Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052098- 281996
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131631Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411452Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta291124Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v331081Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54997