Kissan karvat pois vaatteista

nulla

Miten saan kissan karvat pois vaatteita ym. tekstiileistä? Pesussa ne eivät lähde, pelkkä harja taitaa vain pyörittää niitä mutta ei poista..
En viitsi teippiharjalla jokaista pesusta tullutta vaatetta käydä läpi. Auttaisiko kuivausrumpu?

12

13570

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käydä vaatteet läpi,

      ellei teippiharjalla, niin maalarinteipillä teipittäen;-D. Osa kyllä onneksi jää pesukoneeseen ja kuivausrumpuun myös.

    • laiska imuroitsija

      Meillä kissankarvarumbaan kyllästyttiin viime vuonna. Oli korvat, silmät ja ties mitkä paikat täynnä sitä karvaa! Ensin ostimme 300e imurin, jolla lähtee huonosti kiinnitetty muovimattokin lattiasta. Ensimmäinen kunnon siivous riitti täyttämään pölypussin vaikka neliöitä meillä on vain 67. Sohva, matot ja päiväpeitto vaihtoivat väriä.
      Hetki tämän jälkeen ostimme kuivausrummun ja voin sanoa että se on maailman paras keksintö heti sen kunnon imurin jälkeen! En kuivaa pyykkejä koneessa vaan pyöritän n. 20min pesun jälkeen. Poistaa pölyt ja kissankarvat harvinaisen hyvin ja kuluttaa kuitenkin vähemmän sähköä kuin täyskuivaus. Periaatteen vuoksi haluaisin vastustaa kuivausrumpua mutta kyllä sen karvasirkuksen takia oli pakko hankkia moinen kapistus. Pyyhkeet ovat koneen hankkimisen jälkeen ihania, enää ei ole karvapyyhkeitä, vaan puhtaita, hyvälle tuoksuvia, tavallisia pyyhkeitä.
      Kotivaatteet meillä on erikseen ja mustat paremmat vaatteet säilytämme vaatehuoneessa kannellisissa muovikoreissa. Teippiharja on kovassa käytössä ennen pihalle lähtöä.

      Ja nyt kun kirjoitin tämän kaiken tähän niin tuntuu että voi kamala, mikä homma meillä on kotona noiden kissojen takia! Mutta siihen on jo niin tottunut että menee siinä kun kaikki muukin...

    • 5 kissaa

      Taitaa se teippiharja olla ainut ja paras keino.

      • ehdotus,...

        ...mutta suosittelen mikrokuitumoppia tai vastaavaa. Kerran kun sutaisee niin kaikki ylimääräinen tarttuu mukaan, vaatteistakin. Kunhan ei sitä tee lattian siivouksen jälkeen...


      • voi käyttää

        märkää kättäkin. Eli mene kylppäriin, pistä hana valumaan pienesti ja kastele siinä aina uudestaan käsi, johon on pyyhkimällä tarttunut karvoja.


      • aaa23

        Kiitos vinkistä! Teippiharja osoittautui täysin tehottomaksi, kun yritin putsata turkista irronneilla karvoilla vuoratun autonistuimen, mutta tuo blokki toimi tosi hyvin!! Onneksi sattui olemaan semmoinen kotona messutuliaisena. Paras.


      • v
        aaa23 kirjoitti:

        Kiitos vinkistä! Teippiharja osoittautui täysin tehottomaksi, kun yritin putsata turkista irronneilla karvoilla vuoratun autonistuimen, mutta tuo blokki toimi tosi hyvin!! Onneksi sattui olemaan semmoinen kotona messutuliaisena. Paras.

        Meillä ollut jo useamman vuoden käytössä hevosten harjaamiseen tarkoitettu sellainen pehmeästä kumista valmistettu suka, on hyvä, kokeilkaapa.


      • v
        aaa23 kirjoitti:

        Kiitos vinkistä! Teippiharja osoittautui täysin tehottomaksi, kun yritin putsata turkista irronneilla karvoilla vuoratun autonistuimen, mutta tuo blokki toimi tosi hyvin!! Onneksi sattui olemaan semmoinen kotona messutuliaisena. Paras.

        Meillä ollut jo useamman vuoden käytössä hevosten harjaamiseen tarkoitettu sellainen pehmeästä kumista valmistettu suka, on hyvä, kokeilkaapa.


      • öö aapisen laidassa

        En tajua miksei tää toimi meidän kissan karvoihin. Kyllä sillä jotain irtoaa, mutta turhalta jynssäämiseltä tuntuu. Meni lattianpesuvälineeksi koko sieni.

        Meillä käytetään teippiharjoja, samettiharjaa ja märkää kättä. Karvoja on silti siellä ja täällä. Uusi imuri pitäisi ostaa, mutta valinta on kovin vaikeaa. Pitäisi olla sellainen joka kestää myös kissanhiekan. :S


    • Veikka ja kissat

      Höpönpöpö puolikostea tiskirätti on paras keino. Sillä lähtee karvat kuin karvat ;)

    • eikös?

      Eikös pesukoneeseen saa ostaa sellaisia kangaspaloja, jotka kerää mm. värin ja sitten kaiken karvan ja töhnän?

    • nöyhtimättä

      Tuffenuff puhdistussieni markkinoija Vs-harja oy ,valmistaja Tassumarkkinointi, hinta 4 e
      Olikohan Tarjoustalo josta ostin.

      http://www.topcanis.com/tuotteet/edustukset/tuffenuff
      hirvee hinta muualla

      Ostin sen oikeastaan alcantara-sohvan puhdistukseen.
      Olin sen edellisviikolla imuroinut. Auringon pilkahtaessa näytti harmaalta ja kun tuolla sienelle vinossa lkulmassa kepeästi vetelin pintaa, mikä nöyhtämakkara siitä lähtikään.

    Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      183
      2244
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      171
      1965
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      44
      1923
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      128
      1620
    5. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      64
      1479
    6. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      189
      1460
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1221
    8. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      31
      1074
    9. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1063
    10. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      75
      1043
    Aihe