Kuinka pitkän sairausloman olette saaneet vaikeaan masennukseen?
Mitä kaikkea on kuulunut kuntoutukseenne?
Missä vaiheessa sairautta myönnetään eläke?
Mitä kaikkea on kuulunut kuntoutukseenne?
Missä vaiheessa sairautta myönnetään eläke?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
En ottanut yhtään sairaslomaa (ei työtehtäviä, tuo syy masennukseen), mulle riitti Cipralex, mä pääsen eläkkeelle koska haluan (ruumiillisia vaivoja ihan riittämiin).
Olen eläkkeellä vaikean masennuksen vuoksi,johon liittyy psykoottisia oireita.Täysipainoiseen työelämään ei varmaankaan tarvitse mennä,mutta ei ole eläkeläisen olo pelkkää lepolomaa.Teen pientä työtä muutaman tunnin viikossa.Kipuja on välillä minullakin.Riippuu varmasti tietysti iästä,että kuinka paljon patistetaan tekemään "jotain",minulla olisi työvuosia vielä paljonkin,jos pystyisin tekemään työtä tai opiskelemaan.Ja vielä,olen sitä mieltä,että jokaisen masennus on erilainen(onneksi).Ei kai ole kahta samanlaista polveakaan leikkauspöydällä,vaikka olisi sama diagnoosi.Sitten vaan linkutellaan eteenpäin samantapaisten vaivojen kanssa ja vähän hidastetaan tahtia ja kattellaan,kyllä se siitä paranee jonkinlaiseen kuntoon,vaikkei ehkä entiselleen.
Itselläni myönsivät suoraan jopa vuoden mittaisen sairasloman vaikean masennuksen myötä,tai koko viime vuosi oli sairaslomaa ja tämäkin vuosi menee sairaslomalla,eläkkeelle eivät kuitenkaan ole vielä laittaneet enkä ole itse edes pyrkinyt joten siitä en tiedä missä vaiheessa sen myöntävät.. Viime aikoina kuntoutukseni on ollut pääosin keskustelupohjaista toimintaterapian kanssa,mutta mukaan tulee puheiden mukaan myös lääkäri ja sairaanhoitaja. Lääkehoitoa mulla ei ole,kun periaatteesta kieltäydyin siitä.
ollenkaan mulle. Lekuri vaan käski keskittymään gradun tekoon että siinä se masennus unohtuu. No eipä väliä, tämä elämä on mun kohdalta pian ohi kuitenkin.