Uuden diesel mazda 6 dpf:n polttoväli

Kuinka usein teillä tuota polttotapahtumaa esiintyy km? Omani sauhuttelee 100-200 km välein. Tuntuu turhan tiuhalta? Tuo dpf tapahtuma kestää aina n.20-30 km eli kulutus nousee suhteettoman paljon.

TM:n mainitsi et polttoväli ois n 500-1000 km kun testasi viimevuoden puolella noita diesel autotoja.

Kokemuksia kaivataan.
1730
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Omassani polttelee kerran vuoteen ja sit menee ekoilla kovemmilla pakkasilla tukkoon. Toivotaan, että uusi ohjelmointi hieman auttaisi. Pidemmällä reissulla, kun jättää tienpäälle tai pahimmillaan moottorivaurio.

Mutta siis ei tuo nyt aivan normaalia ole tuokaan.
Saksassa jo muutaman vuoden olleet iso ongelma talvisaikaan, merkistä riippumatta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


dpf kirjoitti:

Kuinka usein teillä tuota polttotapahtumaa esiintyy km? Omani sauhuttelee 100-200 km välein. Tuntuu turhan tiuhalta? Tuo dpf tapahtuma kestää aina n.20-30 km eli kulutus nousee suhteettoman paljon.

TM:n mainitsi et polttoväli ois n 500-1000 km kun testasi viimevuoden puolella noita diesel autotoja.

Kokemuksia kaivataan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu