laikarodut?tietäjät kertokaa.

mikä ois paras

laikarotu taajamaalueelle.lapsiperheelle.ei sais olla kovin haukkuherkkä,ystävällinen.pitäisi viihtyä yksin päivät ulkona.linnun ja jäniksen metsästykseen.

6

690

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yhdistelmä

      Rotua, joka sopisi HYVIN sekä jäniksen että linnun metsästykseen on vähän vaikeaa suositella. Ei laikaa eikä mitään muutakaan.

      Monilla roduilla voi toki metsästää molempia, mutta yleensä jompi kumpi (jänis tai lintu) jää vähän puolitiehen. Eli esim. nuo pystykorvarodut voi haukkua hyvin linnut mutta yleensä pöläyttää jänistä vain hetken, eikä silloinkaan välttämättä äänellä.

      Jotkut seisojatkin pelittää tuolla alueella, mutta ulkokoiraksi en missään nimessä suosittele. (Niin kuin en taajama-alueella oikein mitään muutakaan...)

    • itälaika

      asutaan taajamassa koiruus ei hauku turhia. HAukkuu kun on jotain haukuttavaa eli toisia koiria, kissoja, muita eläimiä. Lasten kanssa äärimäisen varovainen ei ryntäile päälle, leikkii tosi hellästi lasten kanssa. Meillä taajamassa on yksin ulkona päivät ja nukkuu yöt varastossa. Sisälle ei voi ottaa kun heti kun on ollut muutaman minuutin on läkähtymäisillään. Syksyn saldo neljä pupua, metso ja pyy haukku sekä teeri pataan.

    • laikaman

      On minulla ollut pienriistakoirana. Laikalle on ominaista yhteistyö isännän kanssa ja oppiminen haukkumaan mitä ammutaan. Myös työskentelytapoja se "soveltaa" saatuaan hyvää palautetta saaliin muodossa. Nouto on ollut omillani luontaista. Koira vaatii paljon yhdessäoloa ja leikkiä pentua.


      Lintua haukkuivat luokkatulokseenkin asti. Jänishomma kävi hyvin, samaan tahtiin ammuin kuin ennen ajokille. Ei anna ääntä ajossa, pitää tutkalla seurata ja oppia koiran liikkeistä milloin ajaa. Sitkoa oli pahimmillaan pari tuntia, alle tunnin homma yleensä kypsyi, jänis jäi alle tai tuli ammutuksi.Rusakkoja juoksi nuorena sutkina vinttikoiramaisestikin. Vesityö oli ilmiömäistä. Ei oppinut haukkumaan veteen, ajoi ylös, painosti ja nouti. Haukkui myös karhua, hirvi jäi pois, kun en ampunut, samoin pienpedot.

      Isolle riistalle laikoja jalostetaan nyt. Yritä hakea sellaista, jolla on lintuhommaa taustoissa. Rodusta en tiedä. Itäinen on suosituin nyt. Länsilaikoissa näyttää olevan harvemmassa metsäkoiria. Veluja on kovin vähän.

    • naapureita

      häiritsevän rodun ota ihan mikä tahansa laikarotua edustava koira, haukkuvat kaikkea mikä liikkuu...

      • Itäiseltä rajalta

        Miulla on länsisiperianlaikauros, joka ei todellakaan hauku juur mitään. Yhden kerran haukahtaa, kun haluaa ulkonta sisälle ja siinäpä lähestulkoon kaikki. No samaan hengenvetoon täytyy tietty kertoa, että eipä oo pojalla pahemmin intoa metällekään. Meitä se ei haittaa, päin vastoin oikein mukava lemmikki on tämä poika ja ihan tarpeeksi metsästää itse pienriistaa...jyrsijöitä ja silleen...eli metsään pääsee joka päivä touhuamaan.


    • jopi

      Jos haluat nimenomaan laikakoiran, on länsisiperianlaikanarttu kertomiesi edellytysten suhteen Sinun koirasi. Toki jänisjahtiin on aivan omat rotunsa, mutta usein joutuu tekemään kompromisseja.
      Itäsiperianlaikassa ei ole mitään vikaa, mutta mitä järkeä on hankkia traktori ja niittokone jos tarvitsee ainoastaan ruohonleikkuria!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      143
      3129
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      8
      1727
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      222
      1384
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1201
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1181
    6. 37
      1051
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1032
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      987
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      964
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      38
      918
    Aihe